• Search form

04.05.2014 | 17:07

Kritičke prakse (Made in YU)

Kritičke prakse (Made in YU)

Stanica Servis za savremeni ples i Nomad Dance Academy započeli su novi program “Kritičke prakse (Made in Yugoslavia)”, orijentisan ka jačanju diskurzivnih refleksija o savremenim izvođačkim umetnostima i njihovom prodoru prema široj publici.

Program “Kritičke prakse” fokusiran je na post-jugoslovenski prostor, mada ne isključivo, a prema navodima Stanice, među razlozima za takvu orijentaciju su dve činjenice: da nema redovnog i javno vidljivog kritičkog pisanja o savremenom performansu i izvođačkim umetnostima u regionu i da postoji intenzivan razvoj teorije izvođačkih umetnosti na tom istom prostoru.

Poduhvat se zasniva na već postojećim platformama magazina TkH (Beograd), Maska (Ljubljana) i Frakcija (Zagreb), kao i Nomad Dance Academy (koja pokriva čitav Balkan).

Partneri u projektu pokušaće da pomognu i profesionalni razvoj mlađih autora (pisaca, kritičara, istraživača, teoretičara) iz regiona i drugih krajeva Evrope, kao i da omoguće produbljeni, vidljiviji i pristupačniji kritički diskurs o savremenim izvođačkim umetnostima kojim bi se povećala njihova vidljivost i dijalog sa publikom.

Projekat “Kritičke prakse” nije ograničen samo na region, jer samo kroz komunikaciju i debatu sa kolegama iz različitih konteksta i učenje o raznovrsnim lokalnim scenama, kao i o međunarodnoj, umetnički kritičar može izgraditi višestruko znanje, veštine, vokabulare i načine mišljenja potrebne za relevantni doprinos kompleksnom svetu umetnosti danas.

Sa takvom ambicijom, disciplinarni okvir programa je zasnovan na temama, pitanjima i znanju iz kritičke teorije, umetničke prakse i kulturne politike.

Uobičajeno posmatrane kao odvojene oblasti znanja i ekpertize, teorija, umetničke prakse i kulturna politika su uzete kao međuzavisni konstituenti scene izvođačkih umetnosti.

Prema viđenju partnera u projektu, nema kritičara koji može analitički da razmišlja nad umetničkim radom bez svesti o kulturnom kontkestu ili teorijskoj debati koja okružuje taj rad ili ga provocira. Program je stoga osmišljen tako da proizvodi živu transverzalnu diskusiju sa i o izvođačkim umetnostima – među učesnicima, kao i sa publikom.

Sadržajno, program nije koncentrisan na temu koja će se zagovarati, već je omeđen kroz nekoliko tematskih fokusa kojima želimo da se bavimo. Oni će biti formulisani kao konceptualna sočiva kroz koja će se posmatrati različiti fenomeni (performans, festivali i drugi događaji). Mogući fokusi su: registri politikalnosti izvođačkih umetnosti, sadržaj/forma, uslovi rada, “kult ličnosti” u savremenom plesu i performansu, samoorganizacija i do-it-yourself estetika, somatske prakse i post-fordistički rad, Go international ili Stay local, i tako dalje.

Unutar programa, kritičke prakse su shvaćene ne samo kao tema koju treba proučavati i aktivnost koju treba sprovoditi, već i kao sveobuhvatna politika i etika zajedničkog rada. To će sve učesnike u rojektu obavezivati da razmišljaju o svom učešću u kritičkom dijalogu, da uče kako da propituju svoje pristupe i pozicije sredstvima analize i argumentacije, i da podstiču učenje kroz delanje kako bi bili sposobni da koriguju sebe kada je potrebno. U skladu sa tim, učesnici i mentor su radna grupa kolega među kojima su međusobno poštovanje i poverenje osnov saradnje.

Kritičke prakse (Made in Yugoslavia)” je višegodišnji projekat (2014-2018), koji se organizuje unutar evropskog projekta “Life Long Burning” (2013-2018) u kojem učestvuje Stanica, a Nomad Dance Academy predstvalja platformu.

Program se organizuje kroz tri godišnja ciklusa, od kojih svaki ima modularnu strukturu koja se sastoji od seminara, radionica i praktičnog rada na skupovima (festivalima, konferencijama, izložbama itd.), kada se grupa okuplja, kao i od individualnog i kolektivnog rada.

Svaki ciklus podrazumeva četiri okupljanja u različitim evropskim gradovima. Osim toga, rad se odvija kroz povremene Skype konferencije, redovnu elektronsku komunikaciju i rad na blogu, uz mogućnost samoorganizovanog rada.

Prvi susret upravo je počeo u Magacinu u Kraljevića Marka u Beogradu, u kome je Stanica ugostila šestoro mladih autora i kritičara iz Makedonije, Crne Gore, Slovenije, Nemačke, Grčke i Poljske.

Mentorka je Ana Vujanović, a gostujući predavač Miško Šuvaković.

Drugi susret biće organizovan u Briselu od 12. do 15. juna u okviru Working Title Platform festivala, uz prateća predavanja Bojana Cvejić i Šarlot Vandeviver.

Krajem oktobra 2014. grupa će se ponovo naći u Beogradu na Kondenz festivalu savremenih izvođačkih umetnosti i u Skoplju, na Locomotion festivalu savremenog plesa i performansa, uz predavanje Biljane Tanurovske Kjulakovski.

Radovi i tekstovi učesnika biće objavljivani na blogu projekta criticalpractice-madeinyu.info, kao i na veb prezentacijama partnerskih organizacija i organizacija domaćina, kao i na sajtu nomaddanceacademy.org, ali i u već postojećim magazinima i žurnalima za izvođačke umetnosti. Na kraju čitavog projekta biće objavljena kritička zbirka tekstova nastalih tokom programa.

Partneri u projektu su: Lokomotiva - Centar za nove inicijative u kulturi u Skoplju, Nomad Dance Academy, Tala Plesni centar u Zagrebu, Workspace u Briselu i  Hetveem theater u Amsterdamu, a podržan je od programa “Kultura“ Evropske unije.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r