• Search form

08.04.2011 | 16:30

Kritička umetnost 1990-2010

Kritička umetnost 1990-2010

Publikacija o kritičkim umetničkim praksama u proteklih 20 godina u Beogradu, Ljubljani, Skoplju i Zagrebu, “From Consideration to Commitment: Art in Critical Confrontation to Society (Belgrade, Ljubljana, Skopje, Zagreb: 1990-2010)”, kojom se završava regionalni projekat “Let’s Talk Critic Art” (LTCA), biće predstavljena 11. aprila u 19 sati u Univerzitetskoj biblioteci “Svetozar Marković” u Beogradu.

Na promociji publikacije, višejezičnog izdanja u elektronskoj formi, biće održana i dva završna javna intervjua projekta LTCA, u kojima će učestvovati Saša Stojanović i Ana Vilenica, odnosno umetnički par Manik (Marija Vauda i Nikola Pilipović).

Promocijom publikacije “From Consideration to Commitment: Art in Critical Confrontation to Society (Belgrade, Ljubljana, Skopje, Zagreb: 1990-2010)” završava se dvogodišnji regionalni projekat LTCA koji je pokrenuo portal za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org iz Srbije, u saradnji s portalom Artservis (Centar za savremenu umetnost - SCCA Ljubljana) iz Slovenije, ForumomSkopje iz Makedonije i portalom Kulturpunkt (Savez udruga Klubtura i Kurziv - Platforma za pitanja kulture, medija i društva) iz Hrvatske, uz podršku Evropske kulturne fondacije (ECF) i nacionalnih/lokalnih institucija i donatora.

Publikacija “From Consideration to Commitment: Art in Critical Confrontation to Society (Belgrade, Ljubljana, Skopje, Zagreb: 1990-2010)” sagledava kritičke, istraživačke i prema savremenom civilizacijskom trenutku orijentisane prakse savremene likovne umetnosti koje od 1990-ih godina do danas deluju u kontekstu nezavisne kulturne scene, ali su prisutne i u institucionalnom okviru u Hrvatskoj, Makedoniji, Sloveniji i Srbiji.

Autori kroz 4 bloka - “Sve je povezano” (Hrvatska), “Zatvoreni krug” (Srbija), “Isti prostor - drugo vreme” (Slovenija) i “Mogućnosti kritičke umetnosti” (Makedonija), iscrtavaju političke, društvene, ekonomske i kulturne promene lokalnih konteksta.

Svaki blok je usmeren na prakse i kontekst jedne zemlje, odnosno glavnog grada kao primarnog fokusa, a pored uvodnog članka autora bloka, sadrži i razgovore sa sagovornicima (umetnicima, teoretičarima, kustosima, organizatorima...) koji na temelju svog iskustva, rada i znanja, doprinose beleženju ovih umetničkih praksi.

Blokovi se bave pre svega beogradskom, ljubljanskom, skopskom i zagrebačkom scenom, u nastojanju da se, koliko je god to moguće, predstavi plodna i kreativna produkcija tih gradova, bez namere da se stvori modernistički ujednačena zbirka tekstova.  

O savremenoj vizuelnoj umetnosti progovoreno je  kroz radove i iskustva sledećih sagovornika: Igor Grubić, Sanja Iveković, Andreja Kulunčić i Darko Šimičić (Hrvatska); Stevan Vuković, Milica Tomić, Danilo Prnjat i Živko Grozdanić Gera (Srbija); Neven Korda, Marko Peljhan, Marija Mojca Pungerčar i Maja Smrekar (Slovenija) i Bojan Ivanov, Zoran Poposki, Mira Gakina i Žaneta Vangeli (Makedonija).

Autori uključeni u nastanak publikacije - Jasna Jakšić (Hrvatska); Nebojša Vilić (Makedonija); Miha Colner i Nika Grabar (Slovenija), te Vesna Tašić (Srbija), vodili su se različitim kriterijumim u izboru sagovornika koji mogu dati presek razvoja discipline.

Izborom 16 glasova dat je jedan mogući presek događanja na savremenim likovnim scenama Beograda, Ljubljane, Skoplja i Zagreba od 90-ih do danas, ali sigurno ne i konačni, te jedini mogući.

Publikacija je na lokalnim jezicima (hrvatski, makedonski, slovenački i srpski), ali i na engleskom, budući da partneri u projektu LTCA smatraju važnim da i međunarodnoj publici omoguće bolji uvid u savremene umetničke prakse post-jugoslovenskih gradova.

Publikacija će biti dostupna od 11. aprila u elektronskom obliku na sajtu projekta LTCA talkingcriticarts.wordpress.com, kao svojevrsna platforma data na raspolaganje javnosti, u želji da podstakne dalje prikupljanje i vrednovanje umetničkog i kulturnog delovanja u poslednjih 20 godina, kako u četiri grada obuhvaćena projektom, tako i u onima koji, na žalost, iz finansijskih razloga, nisu mogli da budu uključeni.

Osim na sajtu projekta LTCA, publikacija će biti dostupna u ograničenom tiražu i na CD-u, koji će biti dostupan u galerijama i drugim izložbenim prostorima u gradovima u regionu.

Projekat LTCA preispitivao je od 2009. godine kroz različite forme javnih događaja kritičke prakse kulture, umetnosti i medija.

Pored okruglih stolova i javnih intervjua, koji su održani u Beogradu, Ljubljani, Skoplju i Zagrebu, tokom trajanja projekta objavljivani su i intervjui i tekstovi na portalima partnera u projektu (Artservis.org / SCCA-lj.si, ForumSkopje.com, Kulturpunkt.hr, SEEcult.org/tag/ltca).

*U PRILOGU: Uvodni tekst uredničkog tima publikacije “From Consideration to Commitment: Art in Critical Confrontation to Society (Belgrade, Ljubljana, Skopje, Zagreb: 1990-2010)” i plakat povodom promocije u UBSM

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r