• Search form

19.03.2020 | 22:19

Kreativnost, saosećanje i empatija!

Kreativnost, saosećanje i empatija!

Tradicionalnu poruku povodom Svetskog dana pozorišta za decu i mlade, 20. marta, uputila je predsednica međunarodnog Asiteža (ASSITEJ) Ivet Hardi (Yvette Hardie), koja je ovoga puta, povodom krize izazvane pandemijom koronavirusa, uputila i poseban poziv roditeljima da kreativno iskoriste vreme izolacije sa decom, a sve zajedno pozvala je na saosećajnost i empatiju.

Budući da je slogan ovogodišnje kampanje za Svetski dan pozorišta za decu i mlade trebalo da bude Odvedite dete u pozorište! (#Takeachildtothetheatre), ali se mnogo toga u međuvremenu radikalno i brzo promenilo, uključujući zatvaranje pozorišta i potrebu ostanka dece kod kuće, Ivet Hardi posebno je pozvala na saosećanje sa decom koja nemaju udobne kuće ili roditelje, kao ni televizore, knjige, dvorišta ili ljubimce kojima bi se mogla okupirati u narednom periodu; decu čija je realnost jedna soba koju dele sa mnogim drugima, sa svega nekoliko stvari koje mogu nazvati svojim; decu koja nemaju tekuću vodu da bi prala ruke onoliko često koliko se preporučuje, a posebno nemaju skupa dezinfekciona sredstva; decu koja neće moći da uče od kuće na daljinu, jer nemaju pristup internetu; decu kojoj je jedini siguran obrok bio u školama koje su sada zatvorene do daljeg...

“I, naravno, iako zdravlje dece verovatno neće biti tako ozbiljno ugroženo kao zdravlje njihovih roditelja i deka i baka, ko će brinuti o njima ukoliko se stariji članovi porodica razbole ili čak preminu od posledica komplikacija virusa kovid-19?”, navela je Ivet Hardi, posebno pominjući porodice koje žive samo od jedne plate, koje neće imati sredstava da obezbede odgovarajuće uslove za život u karantinu ukoliko se član porodice koji jedini zarađuje razboli.

Konstatujući da rešenja takozvanog razvijenog sveta za suočavanje sa problemom koronavirusa nisu stoga primenjiva u svim zemljama i kontekstima, Ivet Hardi je ocenila da izazovi u tom pogledu mogu biti i mnogo intenzivniji.

U ovakvim okolnostima, kako je istakla, potrebno je da se okrenemo kvalitetu koji pozorište (i druge oblasti umetnosti) može da kultiviše u nama, a to su saosećanje i empatija.

“Više nego ikada, potrebno je da mislimo na naše komšije, naše zajednice i one koji imaju najmanje. Potrebno je da usmerimo energiju i napore na ono što je razumno, što je brižno, što je adekvatno u našim uslovima i situacijama - gde god da smo”, poručila je Ivet Hardi.

Predsednica Svetske mreže pozorišta za decu i mlade posebno je pozvala sve da pronađu u sebi svako zrnce kreativnosti.

“Umesto da odvedemo dete u pozorište, možemo čitati naglas neki komad, izvoditi skečeve kod kuće, stvarati mogućnosti za maštovitu igru sa bilo čim što nam je nadohvat, i možemo koristiti rastuće onlajn izvore pozorišnog i umetničkog iskustva. To može da bude i pripovedanje priča na maternjem jeziku ili čitanje knjiga, video produkcije, animirani filmovi, kreatvne radionice umetnosti pomoću svakodnevnih predmeta i slično”, poručila je Ivet Hardi i najavila da će ASSITEJ stvoriti onlajn bazu takvih korisnih sadržaja, zbog čega poziva sve članice te međunarodne mreže pozorišta za decu i mlade da daju svoj doprinos.

Poziv “Odvedite dete u pozoriste!” nije jednokratan, niti se odnosi samo na jedan dan, već je deo stalne, globalne kampanje za pružanje korisnog umetničkog iskustva što većem broju dece širom sveta, poručila je Ivet Hardi.

“Neka naš 20. mart 2020. bude posvećen tome da ovu poruku prosledimo svima koji treba da je čuju”, poručila je predsednica ASSITEJ-a, izrazivši nadu i da će kovid-19 postati "zarez u rečenici u priči o ljudskoj fundamentalnoj potrebi za umetnošću i angažovanju u umetnosti, koja će se neprekidno razvijati".

Značaj umetnosti i kreativnog iskustva za najmlađe generacije, kao i važnost uvažavanja različitosti, Ivet Hardi je istakla i u tradicionalnoj poruci povodom Svetskog dana pozorišta za decu i mlade.

"Šta jednom detetu znači da stupi u kreativni susret, da bude pozvano u novo iskustvo umetnosti? Zašto je to toliko važno za svako dete?

Nedavno sam imala privilegiju da slušam kako Jo-Jo Ma, veliki čelista, govori i svira, a on je pomenuo nešto što naziva kulturnim gostoprimstvom. On to doživljava kao kapacitet (a svakako i obavezu) umetnosti da prigrli ono što je novo, inovativno i neuobičajeno, ono što se marginalizuje, ne čuje i ignoriše... Po njegovom mišljenju, naš je zadatak kao umetnika da budemo gostoprimljivi prema ovim glasovima, formama i tehnikama, te da dopustimo da se u tom procesu i sami promenimo.

To me je podsetilo na to šta znači biti domaćin i šta znači biti gost. A jedan od najvažnijih elemenata obe strane jeste kvalitet slušanja, spremnosti da se iskorači iz onog što je poznato i udobno i da se prihvati i slavi različitost.

Veliki domaćin jeste onaj koji čini da se svi osete kao kod kuće, bez obzira odakle dolaze ili kakva su im iskustva. To je onaj ko zanemari svoj ego iz nepatvorenog zanimanja za osobu koja je došla u posetu. To je onaj koji svima hoće da pruži najbolje moguće iskustvo. Veliki gost je onaj ko susretu prilazi s bezgraničnom radoznalošću, željom da uči o drugom, bez straha da proba nešto novo.

U ovom prostoru uzajamne receptivnosti nalazimo povezanost, nalazimo iznenađenje i nalazimo duboke pouke. Iz ovih susreta izlazimo promenjeni. Dodirnuli smo, u sebi i u drugima,  ono što nas čini ljudskim bićima...

To je taj dragoceni trenutak koji nam umetnost pruža. Kao pozorišni umetnici moramo da nađemo načine da darežljivog duha pozovemo decu i mlade ljude da u ove susrete uđu, s željom da slušamo publiku onoliko koliko i mi želimo da ona sluša nas.

A kad se to dogodi, osećamo da povezanost počinje da raste... nalazimo zajedničko tle, vidimo veću sliku, doživimo bleskove uvida i osetimo nalet zajedničkog osećanja koje nazivamo empatijom. Imamo osećaj da smo važni, da su drugi važni, da je ono što zajedno istražujemo važno.

U ovom dobu kad je sve više ljudi odbačeno, vraćeno s granica i aerodroma, odbijeno zato što potiču iz drugačije klase, etniciteta, jezika ili religije, umetnik je onaj koji ima kapacitet da pruži osećaj pripadanja, osećaj povezanosti.

A to je svakom detetu potrebno", navela je Ivet Hardi u poruci, koju prenosi Asitež Srbija, u prevodu Marije Stojanović sa engleskog.

Na poziv Asitež Srbije, tradicionalnu poruku poslala je ove godine dramska autorka Milena Bogavac, koja je u "Ispovesti jedne teatroholičarke" istakla važnost pozorišne umetnosti u detinjstvu, a samim tim i u čitavom životu.

Obeležavanjem Svetskog dana pozorišta za decu i mlade, započinje i Svetska nedelja izvođačkih umetnosti (World Performance Week), koja obuhvata i Dan lutkarstva - 21. mart, Dan pantomime - 22. mart, i Dan pozorišta - 27. mart.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.