• Search form

19.11.2010 | 12:18

Kraj rada Kontekst galerije

Kontekst galerija u Beogradu, koja se profilisala kao prostor za kritičko i političko delovanje kroz savremenu umetnost i kulturu, prestala je da radi u bivšem Centru za kulturu Stari Grad, sada Ustanovi kulture “Parobrod”.

Kraj rada Kontekst galerije

Kontekst galerija u Beogradu, koja se profilisala kao prostor za kritičko i političko delovanje kroz savremenu umetnost i kulturu, prestala je da radi u bivšem Centru za kulturu Stari Grad, sada Ustanovi kulture “Parobrod”.

Pokrenuta 2006. godine u okviru Foruma mladih Centra za kulturu “Stari Grad”, kao pokušaj transformacije jednog dela kulturnog centra u prostor autonomnog obrazovanja i istraživanja u oblasti savremene vizuelne umetnosti i kulture, Kontekst galerija nedavno je održala poslednji program u tom prostoru - izložbu i javnu debatu “Urbane mašine i prostori borbe” koja je okupila učesnike iz Beograda, Novog Sada i Zagreba.

Kontekst galerija je od avgusta 2007. godine razvijana u okviru neprofitne platforme za savremenu umetnost i kulturu - Kontekst, ali je i dalje bila jedan od tekućih programa Centra za kulturu “Stari Grad”, koji je u martu
2010. godine transformisan u UK “Parobrod”.

Prema navodima tima Kontekst galerije, osnivanjem UK “Parobrod” došlo je do pritisaka u vidu zahteva za oslobađanjem prostora korišćenih za rad, kao i odbijanja nove uprave za komunikacijom, što je doprinelo odluci o prekidu daljeg rada u tom prostoru, uz neslaganje sa politikom nove ustanove kulture.

Ta politika je, prema navodima Konteksta, “simptom nove kulturne politike u Srbiji u kojoj se kultura poima kao instrument u procesima evropskih integracija, nominalnom sprovođenju ljudskih prava i tolerancije, kao i procesa kulturalizacije društva u cilju stvaranja apolitičnih subjekata dominantne ideologije, dok se istovremeno strukturalno i sistematski reprodukuju retrogradne društvene vrednosti kao što su nacionalizam, klero-fašizam, hegemonija partijarhalne matrice, netolerisanje bilo kakve vrste drugosti, itd.”

“Svi navedeni procesi dovode do komodifikacije i pacifizacije kulturne produkcije koji za posledicu imaju neutralizovanje njenog antagonističkog političkog potencijala. Radi se na uspostavljanju monopola nad kulturnom produkcijom i kontrolisanjem simboličkih sadržaja od strane vladajuće strukture koju predstavljaju političke partije i privatni kapital”, naveo je tim Kontekst galerije, navdoeći da jerad na koncipiranju programa galerije i njegovoj realizaciji ujedno predstavljao i proces samoobrazovanja, refleksije, samokritike i promišljanja.

“Tokom rada i konstantnog procesa učenja i interakcije sa lokalnim i internacionalnim, umetničkim i aktivističkim scenama došle/i smo do shvatanja našeg rada kao jedne vrste prostora za kritičko i političko delovanje kroz savremenu umetnost i kulturu. Naše stavove i programe smo vremenom radikalizovali, u skladu sa lokalnim i globalnim političkim, ekonomskim i društvenim transformacijama, u pokušaju repolitizacije lokalne kulturne produkcije i reprodukcije onih ideja koje mogu proizvesti potencijal za stvaranje alternative dominantnoj ideologiji”, navela je Kontekst galerija, koja će nastaviti aktivnostu u istom pravcu kroz delovanje Kontekst platforme.

Kontekst galerija obeležila je u februaru 2009. tri godine postojanja, a tom prilikom predstavila je i poklonila gostima arhivu programa.

Predstavljala je pre svega radove mladih umetnika/ca, a kroz izložbe, prezentacije, predavanja, panel diskusije, radionice.., težila je iniciranju i razvijanju kritičkog diskursa u savremenoj umetnosti i kulturi.

Od 2006. godine je, u saradnji sa Dez.org, organizator konkursa za prestižnu nagradu “Dimitrije Bašićević Mangelos”.

Kontekst galerija se početkom februara 2008. godine našla na udaru pripadnika ultradesničarskih organizacija, povodom izložbe “Odstupanje” na kojoj je predstavljena savremena prištinska scena.

Izložba je prekinuta na samom otvaranju, usled protesta nekoliko desetina ultradesničara, a veće incidente sprečila je policija blokadom celog kvarta.

Na otvaranju izložbe pocepan je rad Drena Malićija "Licem u lice", koji u stilu Endija Vorhola predstavlja Elvisa Prislija, kao ikonu američke pop kulture, i bivšeg vođu raspuštene Oslobodilačke vojske Kosova Adema Jašarija, kao mitologizovanog borca koji za kosovske Albance predstavlja heroja za nezavisnost Kosova.

Sajt Konteksta je www.kontekstgalerija.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r