Kostim između Istoka i Zapada
Studenti Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu sa odseka za kostim i grafički dizajn, kao i sa Odseka kamere na Fakultetu dramskih umetnosti, predstaviće se 19. septembra u Galeriji FLU i Galeriji Izlozi izložbom “Kostim između Istoka i Zapada” koja obuhvata nekoliko tematskih segmenata. Deo izložbe nazvan “Mitovi Balkana / Lepe haljine mnogo koješta učine” predstaviće radove studenata koji su inspiraciju za kostime za film i teatar dobili u tekstovima slovenske mitologije.
Studenti Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu sa odseka za kostim i grafički dizajn, kao i sa Odseka kamere na Fakultetu dramskih umetnosti, predstaviće se 19. septembra u Galeriji FLU i Galeriji Izlozi izložbom “Kostim između Istoka i Zapada” koja obuhvata nekoliko tematskih segmenata.
Deo izložbe nazvan “Mitovi Balkana / Lepe haljine mnogo koješta učine” predstaviće radove studenata koji su inspiraciju za kostime za film i teatar dobili u tekstovima slovenske mitologije.
Reč je o studentima čiji su mentori Ljiljana Petrović, redovna profesorka scenskog kostima na FPU i docent Aleksandar Kostić sa Odseka kamere na FDU.
Autori kostima instalacija su studenti sa Odseka kostim, Atelje scenski kostim na FPU, dok su autori fotografija i video radova studenti sa Odseka kamera na FDU.
Deo izložbe “Raskršća” predstavlja radove sudenata Ateljea savremenog odevanja i Ateljea fotografije FPU, čiji su mentori docent Ingrid Huljev, odnosno Brankica Cvetkoski, te red. prof Branimir Karanović, vanr. prof. Mitar Trninić i docent Vladimir Tatarević.
Poseban deo izložbe posvećen je istraživanju etnografske građe s
područja Zapadnog Balkana, kao polazišta u formiranju eksperimentalnih odevnih formi i pratećih modnih detalja prilagođenih savremenim modnim tokovima.
Segment izložbe “Ostaci vremena /Srpski građanski kostim XIX veka” predstavlja radove studenata Odseka kostim i Ateljea za fotografiju FPU, čiji su mentori docent Maja Studen Petrović, te profesori Karanović i Trninić i docent Tatarević .
Rekonstruišući srpski građanski kostim 19. veka, studenti kostima su kroz analizu likovnih izvora i originalnih odevnih predmeta iz zbirke Etnografskog muzeja imali priliku da bliže sagledaju delove ženskog kostima tog perioda i realizuju ga u radionici scenskog kostima FPU. U saradnji sa studentima Ateljea fotografija FPU, fotografskim zapisom pokušali su da dočaraju ostatke prošlih vremena.
Poseban deo izložbe nazvan je “Balkanske heroine”, a predstavlja radove studenata Ateljea scenski kostim i Ateljea fotografija FPU, čiji su mentori docent Svetlana Cvijanović, odnosno profesori Karanović i Trninić i docent Tatarević, a krojač saradnik Gordana Abramović.
Studenti Ateljea scenski kostim inspirisali su se stvarnim i izmišljenim ženskim likovima iz nacionalne istorije i literature. Njihov rad na projektu “Balkanske heroine” baziran je na istraživanju i kombinovanju istorijskog i etno kostima sa savremenim tendencijama u kroju i tretiranju materijala. Preplićući prošlost i sadašnjost, autentičnost i imaginaciju, istražujući korene, ujedno su tragali i za sopstvenim autorskim izrazom.
“Boje Balkana” je izložba radova sudenata Ateljea savremeno odevanje i Ateljea fotografija FPU, pod mentorskim vođstvom vanr. prof. Zore Mojsilović Popović, odnosno Karanovića, Trninića i Tatarevića.
Inspirisani bogatstvom boja i ornamentacije nošnji s područja Balkana, studenti su uzeli detalj kao polazište u formiranju novih, likovno obogaćenih odevnih oblika.
Izložba će biti otvorena do 1. oktobra.
(SEEcult.org)