• Search form

02.06.2015 | 22:07

Kosmopolitska svest

Kosmopolitska svest

Izložba 'Displacement of All Places' kustoskinje Maje Ćirić iz Beograda predstavlja u galeriji Uqbar u Berlinu radove troje internacionalnih umetnika - Besima Magdija (Basim Magdy), Megi Rustamove (Meggy Rustamova), Tare Fatehi Irani i Fokus Grupe iz Hrvatske, a posvećena je sećanju na nedavno preminulog nemačkog sociologa Ulriha Beka (Ulrich Beck) i njegovo promišljanje kosmopolitske svesti, odnosno ideja “utopijskog kosmopolitizma”.

Projekat se direktno odnosi na naziv Galerije “Uqbar”, koji je inspirisan imaginarnim mestom iz kratke priče Horhe Luisa Borhesa (Jorge Luis Borges) “Tlön, Uqbar, Orbis Tertius”.

Projekat ukazuje na relativnost mesta, a samim tim i na relativnost identiteta. Ono što bi moglo biti označeno kao (vizuelna) istorija ponovo se preispituje i reartikuliše imaginarnim i alternativnim putem, na način da nekadašnje slike i koncepti nađu svoje mesto u sadašnjosti ili kreiraju sopstvenu dimenziju.

Prema navodima Maje Ćirić, Borhesove rečenice iz priče “Tlön, Uqbar, Orbis Tertius” poslužile su kao osnova za izbor radova za izložbu.

Odabrani radovi uklapaju se u poetiku i metodologiju Borhesove priče koja koristi fikciju kao alternativnu realnost. Uprkos interpretacijama koje impliciraju da je umetnički kosmopolitizam apstraktan i utopijski, umetnici na izložbi odabrani su zato što koriste fikciju da predstave kosmopolitizam kao konrektnu društvenu stvarnost.

     Basim Magdy, Time Laughs Back at You

Izložbu čine video radovi, filmovi, crteži i printovi.

Multimedijalna umetnica Tara Fatehi Irani prezentuje stranicu iz Vikipedije o imaginarnoj bitki.

Tara Fatehi Irani živi i radi u Londonu, a koristi u radu različite forme, jezike i kulturne kontekste, kreirajući narative o prikupljenom ili pronađenom materijalu, od priča do zvučnih snimaka, slika, mapa, beležnica, pisama, video snimaka… Fabrikovanje istorije, predmeti iz svakodnevnog života, memorija, arhivi, dokumentacija, istorija, društveno-politička iskustva, artefakti… česti su elementi njenog rada, koji je predstavljala u različitim prostorima u Aziji i Evropi – od Spill festivala i Čelzi teatra do galerija, pozorišta ili napuštenih zgrada.

Umetnica Megi Rustamova učestvuje na izložbi videom “(dis)Location” koji naglašava ideju utopijskog kosmopolitizma fokusiranjem na dinamike između publike i autora, jezika i interpretacije, kao i dualiteta između realnosti i fikcije, pripovedanja i vizuelne naracije. Video daje uvid u ličnu istoriju, ali pritom ne gubi osećaj za univerzalno.

    Meggy Rustamova, (dis)Location, video

Rođena 1985. godine u Tbilisiju, Megi Rustamova živi i radi u Briselu i Gentu, a poznata je i beogradskoj publici po učešću na poslednjem međunarodnom 55. Oktobarskom salonu 2014. godine, na kojem je i nagrađena.

Izlagala je u poslednje vreme u Dizeldorfu (Kunstraum für bewegte Ideen), Beču (Kunsthalle Wien), Salcburgu (Salzburger Kunstverein), Frajburgu (Belluard Bollwerk International), a predstoji joj i izložba u Briselu (Beursschouwburg and Bureau des Réalités).

Besim Magdi u videu “Time Laughs Back at You Like a Sunken Ship” prikazuje slike iz istorije, kulture i arheoloških lokaliteta. To je film u tradicionalnom smislu žanra, ali i alternativni prostor koji svedoči o vremenu i njegovom kolapsu u sebe.

    Basiim Magdy, Time Laughs Back at You

Rođen 1977. u Egiptu, Magdi živi i radi u Bazelu i Kairu, a izlagao je na Trijenalu u Novom muzeju u Njujorku, Bijenalu u Montrealu, Bijenalu Mediacity u Seulu, 13. Istanbulskom bijenalu, 11. Bijanelu u Šardžu… Između ostalog, dobitnik je Future Generation Art Prize 2012. godine, a proglašen je i “Umetnikom 2016. godine” Dojče banke (Deutsche Bank’s 2016 Artist of the Year).

Fokus grupa, umetnički kolektiv iz Rijeke, prikazuje seriju crteža “I Sing to Pass Time” u kojoj proširuje svoje dugoročno istraživanje “politika umetnosti” baveći se idejom socijalne borbe umetničkog proletarijata. Fokus grupa koristi umetničke strategije koje poprimaju politički oblik, ali ne postaju forma “političke umetnosti”. Koncentrišu se na odnose umetnosti i njenih javnih manifestacija u smislu kulture rada, estetika, socijalnih i ekonomskih vrednosti razmene. Njihov rad istražuje strukture moći inherentne sistemu umetnosti. Izražavaju se printovima, filmovima i instalacijama, radovima na papiru, diskusijama, radionicama i tekstom.

Fokus grupa intenzivno je prisutna na međunarodnoj sceni, a izlagala je, između ostalog, na Offbiennalu u Budimpešti (2015), Centru za istraživanje vizuelne kulture u Kijevu (2015), Rencontres Internationales Paris & Berlin (2014), A3bandas u Madridu (2015), Muzeju Macro u Rima (2014), muzejima savremene umetnosti u Ljubljani (2013) i Zagrebu, Magažino del Sale u Veneciji (2015), Calvert 22 u Londonu (2013), CCB (2014), Tranzit u Bratislavi (2015), Kunsthalle Exnergasse u Beču (2015), Skuc galeriji u Ljubljani (2014), Galeriji “Miroslav Kraljević” u Zagrebu (2012), Transmission galeriji u Glazgovu (2014), New Art Exchange u Notingemu (2012)…

Nezavisna kustoskinja Maja Ćirić ima višegodišnje međunarodno interdisciplinarno iskustvo u Evropi, Bliskom Istoku, Aziji i SAD. Doktorirala je na Univerzitetu umetnosti u Beogradu (Teorija umetnosti i medija - Institucionalna kritika i kustoske prakse), a u istraživanjima i kustoskoj praksi posebno je posvećena transnacionalnoj cirkulaciji ideja i post-globalizmu. Bila je 2007. godine kustos, a 2013. godine komesar srpskog paviljona na Bijenalu u Veneciji. Između ostalog, dobitnica je nagrade “Lazar Trifunović” za likovnu kritiku (2007), kao i nagrada CEC ArtsLinka, ISCP-a i Dedalus fondacije i Independent Curators International (ICI) u Njujorku.

Izložba “Displacement of All Places” u Galeriji Uqbar otvorena je do 21. juna.

*Foto na vrhu: Fokus grupa, Pjevam da mi prođe vrijeme

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.