Kopljar oživljava TEŽ
Izložba hrvatskog umetnika Zlatka Kopljara 'K13' biće otvorena 21. januara u prizemlju Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu, nazvanom No galerija, a predstaviće najnoviji rad inspirisan zgradom TEŽ-a (Tvornica električnih žarulja), svojevrsnog gradskog svetionika. Kopljar protekle dve decenije povezuje svojim telom likovnu umetnost i performans, a taj oblik delovanja, još od sredine 90-ih godina, naziva konstrukcija (K).
Izložba hrvatskog umetnika Zlatka Kopljara 'K13' biće otvorena 21. januara u prizemlju Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu, nazvanom No galerija, a predstaviće najnoviji rad inspirisan zgradom TEŽ-a (Tvornica električnih žarulja), svojevrsnog gradskog svetionika.
Kopljar protekle dve decenije povezuje svojim telom likovnu umetnost i performans, a taj oblik delovanja, još od sredine 90-ih godina, naziva konstrukcija (K).
“K 13” je poslednja u nizu konstrukcija, koje je produkcijski ostvario uz pomoć MSU Zagreb i Minoriten galerije u Gracu, u kojoj je prvi put i predstavio taj rad u okviru Štajerskih jeseni 2009. godine.
Reč je o umetničkom, istraživačkom postupku inspirisanom arhitektonskom i simboličkom dimenzijom zgrade TEŽ-a - Kopljaru subjektivno važnog objekta, ali i objektivno vredne i jedinstvene arhitekture koja u slici grada Zagreba ima posebno mesto, naveo je u tekstu u katalogu Johannes Rauchenberger.
Zgrada TEŽ-a jedinstveni je industrijski pogon arhitekta Lavoslava Horvata, građen 50-ih godina 20. veka, a Kopljar je u toj zgradi koja još, ali ne zadugo, služi za testiranje sijalica i koju Zagrepčani i prolaznici pamte kao najveću “svetleću skulpturu”, prepoznao umetnički motiv već u radu “K12” iz 2007.
“K13” je nastavak umetnikovog bavljenja temom svetla, a prema navodima Rauchenbergera, koji se pozvao na filozofa Hansa Blumenberga, svetlost je apsolutna metafora, nerastvoriva u svetu pojmova, ali ju je moguće doživeti estetskim iskustvom. U tom smislu je metafora istine.
Izložbu prati knjiga “K12/K13 Light Tower” s tekstovima Miška Šuvakovića, Sandre Križić Roban i Rauchenbergera.
Tokom izložbe biće organizovan okrugli sto o zgradi TEŽ-a kao arhitektonskom objektu i njenim potencijalnim funkcijama u svrhu javnog osveštavanja, propitivanja i redefinisanja tog vrednoga gradskog prostora, a među učesnicima su najavljeni arhitekti, urbanisti, konzervatori, istoričari umetnosti i drugi.
Kopljarov doživljaj TEŽ-a kao svojevrsnog gradskog svetionika, kao i njegova namera da tim projektom pokrene javnost da bi se ta zgrada sačuvala i “vratila” gradu u svojoj arhitektonsko-skulpturalnoj dimenziji, podsticaj je takvoj raspravi.
Kustos izložbe je Tihomir Milovac, a ostvarena uz finansijsku pomoć Ministarstva kulture Hrvatske i biće otvorena do 14. februara.
U MSU je tokom vikenda otvorena retrospektiva Aleksandra Srneca, kao prva velika izložba u nedavno otvorenoj novoj zgradi tog muzeja u ovoj godini.
Predstavljene su slike, luminokinetičke objekte, plastičke intervencije u prostoru, dizajn, fotografiju i eksperimentalni film Srneca, člana uticajne grupe Exat-51, koji je obeležio drugu polovinu 20. veka na hrvatskoj sceni, posebno u aspektima koji su orijentisani na istraživanje, eksperiment i povezivanje različitih disciplina.
Sajt MSU je www.msu.hr, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)