• Search form

20.10.2014 | 12:19

Kondenz: Belgrade Dancefront

Kondenz: Belgrade Dancefront

Festival savremenog plesa i izvođačkih umetnosti Kondenz, u organizaciji Stanice, predstavlja od 21. do 26. oktobra intenzivan program objedinjen temom “Belgrade Dancefront”, odnosno suočavanjem procesa džentrifikacije Savamale (kroz projekat Belgrade Waterfront – Beograd na vodi) i procesom promene javne kulturne politike koja ukida prostore za savremenu umetnost.

Sedmi Kondenz prikazaće osam predstava autora i autorki iz Srbije, Hrvatske, Slovenije, Švajcarske, Švedske, Nemačke, Singapura i SAD, a tokom celog trajanja festivala, na otvorenom javnom prostoru Savamale gradiće se novi prostor za savremenu plesnu scenu, jer ga Beograd nema.

Stanica Servis za savremeni ples, organizator Kondenza, godinama se bori za adekvatan prostor za savremeni ples u Beogradu, verujući da su savremene izvođačke umetnosti, uključujući i ples, izuzetno sredstvo za skretanje pažnje na društvene procese i da komuniciraju na direktan način sa svim vrstama publike.

Sedmi Kondenz ukazuje da te umetničke prakse, koje su transdisciplinarne, zasnovane na učešću i dijalogu, kritične i izuzetno zainteresovane za kontekst u kojem nastaju ili u kojem se predstavljaju, zaslužuju javni prostor u jednoj evropskoj prestonici, a Beograd je jedna od retkih koje ga nemaju.

Kondenz će biti otvoren 21. oktobra u 17 sati na platou između Brankovog mosta i restorana Promaja, uz šetalište reke Save, u samom susedstvu projekta “Beograda na vodi” koji gradske vlasti realizuju sa arapskim partnerima.

Uz celodnevni program “Belgrade Dancefront: Novi prostor za StanicuDušana Murića i Martina Šika (Schick), koji će do 26. oktobra biti realizovan na potezu od Brankovog mosta do Beton hale, Kondenz će biti održan i u Magacinu u Kraljevića Marka, Bitef teatru,  na Kalemegdanskoj terasi...

Švajcarski umetnik Šik i beogradski koreograf Murić, nakon iskustva gradnje Geodezijske kuće u Švajcarskoj u junu 2014, napraviće u Beogradu još jednu, veću konstrukciju istog tipa.

Prvi deo projekta u Švajcarskoj bavio se post-kapitalizmom, takoreći - bliskom budućnošću, dok je drugi mnogo više posvećen sadašnjoj situaciji, reflektujući razliku između jakog kapitalističkog društva, koje traži nove modele organizovanja, i tranzicionog društva, u kojem su problemi mnogo bliži nečemu što bi se moglo nazvati „,prošlošću kapitalizma”, odnosno prvobitnom akumulacijom kapitala. U beogradskom delu projekta stoga postoji dvostruki fokus: jedan koji uključuje post-kapitalističke prakse deljenja, solidarnosti i zajedništva, i drugi, koji se bavi društvenim i kulturnim nepravdama i nesrećama u današnjem srpskom društvu.

Umetnici će izgraditi geodezijsku strukturu (najmanje 5 metaravisoku) koja će simbolički predstavljati rezervni radni prostor Stanice, organizatora Kondenza, kojoj preti opasnost gubljenja sadašnjeg prostora u Magacinu, dok vlasti ne nude mogućnost drugog prostora gde bi mogla da nastavi rad. Proces pravljenja ove geodezijske strukture, novog prostora za Stanicu, obeležiće zajednički građevinski rad u koji će se uključiti umetnici-saradnici Stanice, gosti Kondenza, umetnička zajednica Beograda i publika.

Radni proces obuhvata i dnevnu gimnastiku za učesnike, inspirisanu "budžetskom gimnastikom" Kondenza, kao i procesom izgradnje.

U okviru jutarnje gimnastike za zajednicu "Bodybuildings", umetnici razvijaju fizičke vežbe i igre, nudeći razgibavanje svakog jutra od 22. do 26. oktobra. Tokom 30 do 45 minuta, graditelji će pripremati telo i um za dnevni građevinski rad/igru.

Novi prostor će na kraju biti upotrebljen za makar jedan festivalski program i druge događaje, poput klasova ili radionica, a cilje je podizanje svesti o problemu nedostajućeg prostora za umetnike i unapređenje vidljivosti kritičkih umetničkih praksi.

Deo programa Kondenza biće održan u Magacinu u Kraljevića Marka, počev od "Etide za Slavoj Žižek Trio" Ivana Mijačevića i Aleša Zoreca. Inspiracija je Murićev tekst “Napumpajmo komade sebe u luksuzni instrument savremenog robovlasništva”, kreiran u okviru projekta “Task” i festivala platforma.hr u Zagrebu u aprilu ove godine.

“U slučaju da se morate odlučiti između ponavljanja onoga što je teško ponoviti i menjanja onoga što je teško promeniti, šta biste odabrali?”, pitanje je koje postavlja taj rad, koji potpisuju Mijačević i Zorec.

Slavoj Žižek Trio aktivan je od 2007/2008. godine, a dolazi iz Ptuja i živi i radi u Ljubljani, razvijajući strategije za kritičko posmatranje kreativnog procesa.

Za 22. oktobar u Magacinu najavljen je i Murićev  "Performans koji poziva na uništenje sveta", koji ostaje na scenskom setu koji je prethodno napustio Slavoj Žižek Trio, a poziva na revoluciju, uz  molitvu, ritual, akt psovanja…

Za 23. oktobar u Bitef teatru najavljen je solo plesni komad "Kinetik Makeover" Milke Đorđević – umetnice iz SAD koja se interesuje za istraživanje granice između tačaka na kojima ples počinje i gde se završava. "Kinetik Makeover" je komad koji “daje moć i autonomiju” telu, koje pokušava da proizvede različite slike kroz samonametnuti zadatak ponavljanog i kompulzivnog kretanja/pokreta.

“Neprekidna akcija je sredstvo promene da bi se uspostavio novi način gledanja i bivanja. Različiti pragovi tela otkrivaju se kroz to samovođenu istrajnost. Akcije osciliraju između repetitivnog, mehaničkog, modenskog, održivog, hipnotičkog, energetskog, agresivnog i euforičnog. Akt činjenja je uvek u pregovoru između prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Ples je pokušaj ovde i sada, beskrajni napor koji prestaje da postoji. Rad je ostatak tela i njegovog potencijala, onoga što predstavlja i kako postoji”, navedeno je u najavi programa.

U Bitef teatru biće izveden 24. otobra i rad “Rearranging (and) the self-arrangedSonje Pregrad i Nives Sertić iz Zagreba, rezultat rezidencije u okviru projekta Identity.Move!, koji je tematski fokusiran na identitet, proces i povezivanje kako plesnih institucija istočne Evrope, tako i plesnih umetnika sa umetnicima raznovrsnih disciplina.

Za autorke je pitanje identiteta, između ostalog, i pitanje odnosa i načina na koji reflektujemo one s kojima smo u odnosu. Prijateljice i saradnice grade istraživanje o odnosu - dva medija (plesa i videa/filma), dva tela, dva id-entiteta, njih dve.

Sonja Pregrad i Nives Sertić održaće 25. oktobra u Magacinu u Kraljevića Marka i radionicu, koja je takođe posvećena odnosu medija pozorišta i medija videa, a pokazaće između ostalog, kako se ogledaju jedan u drugom i koji je produkt tog odnosa.

Program Kondenza biće nastavljen 25. oktobra na šetalištu Beograske tvrđave tročasovnim gastro-predstavom "Saosećajno/Pljuvanje" američke umetnice Karmen C. Vong (Carmen C. Wong), koja je na masteru Univerzitetu umetnosti u Beogradu. Ona pretvara banalno, svakodnevno iskustvo jedenja/pljuvanja u simbolički izraz, pretvarajući nešto što je inače prepoznato kao čin gnušanja u čin blagosiljanja i stvaranja. Učesnike će saradnici zamoliti da probaju izbor hrane (kustoski odabran iz kolekcije narativa jedenja) i izbace semenke dok stoje iza odbrambenih zidova Beogradske tvrđave. Ovako jedenje/pljuvanje postaje oblik znanja, razigrani način prepričavanja priče i meditativni ritual.

Učesnici će postati izvođači – aktivni agenti koji mogu odabrati da prevaziđu norme, te da odluče šta odbijaju/ispaljuju, fizički proizvodeći potencijal promene. Ispod površine igre i hrane (i igranja hranom), projekat istražuje šta bi moglo da bude očuvano, a šta se konzumira; u čemu se može uživati, a šta se izbacuje.

Pretposlednjeg dana Kondenza u Magacinu u Kraljevića Marka biće izveden i rad "#aspellforfainting" (Gillian Chadsey i Ivan Talijančić) grupe WaxFactory koja istražuje mnogostrukost pozorišnih vizija.

Novi rad za solo performera (PJ), umetnika koji se bavi zvukom (DJ) i za video umetnika (VJ), “#aspellforfainting” je improvizacija ponovo kreirana za svako izvođenje kroz upotrebu raznih tekstualnih izvora (Galeb, Makbet, Tramvaj zvani želja, Američki idol, Ples sa zvezdama, instrukcije sa YouTube kanala…), niz muzičkih tema i zvukova, kao i mnoštvo objekata kao istraživanje u haosu stvaranja. Performer dobija niz zadataka da izvrši, dok DJ/VJ tim konstantno kruži kroz tekstulane izvore, zvukove, svetlosne promene i rekvizite postavljene na put performera. Koristeći Charcoova "Predavanja utorkom uveče" i njegova istraživanja histeričnog performansa kao odskočne tačke, umetnici trasiraju linije nesvestice, halucinacije, deluzije, i ljubavna pisma koja promiču kroz materijal, slaveći živu, sirovu neurozu bivanja performerom.

U završnici Kondenza, 26. oktobra u Bitef teatru biće predstavljen projekat “Poligon. Nepodnošljiva lakoća participacije” (Bojan Đorđev, Katarina Popović, Jana Jevtović, Siniša Ilić, Dušan Broćić, Ljiljana Tasić, Maja Mirković, Dragana Jovović), koji je materijalni scenario za izvedbu i aktivni izvedbeni društveni prostor. “Poligon” proširuje konvencionalno shvaćen pojam scene i postavlja pitanja o participaciji u savremenoj umetnosti i sadašnjem društveno-političkom trenutku.

Krećući se kroz prostor zgrade Bitef teatra, a prateći uputstva, publika, koja je u istom trenutku i izvođač, nailazi na niz vizuelnih zvučnih, arhitektonskih i konceptualnih izazova i zadataka koji uslovljavaju njen boravak u prostoru i određuju trajanje predstave.

Projekat je nastao u okviru platforme Nomad Dance Academy i programa Performance Situtation Room / Life Long Burning.

Za sam kraj Kondenza u Magacinu u Kraljevića Marka najavljen je rad “A TalkJolike Sudermann iz Berlina i Alme Soderberg iz Amsterdama, zasnovan na istraživanju sopstvene i konverzacije drugih ljudi.

"Sve smo više uverene da, kada se sretnemo da pričamo, mi se zapravo sretnemo da pevamo i plešemo jedna drugoj, da uđemo u razigranu igru kompozicije jezika. Zumiramo u muziku i ples i izvlačimo pogreške, mnoge pukotine koje nastaju kada govorimo. Sve ono što je deo jezika, a što nećete naći u rečniku, privlači našu pažnju", navele su umetnice koje slave jezik sa dečjim zadovoljstvom, konstantno oscilirajući između senzibilnosti i stvaranja smisla.

Kondenz festival ove godine je proširen programom Kritičke prakse (Made in Yu) / Critical Practice (Made in YU) - platformom usmerenom ka jačanju diskurzivnih promišljanja o savremenim izvođačkim umetnostima i njihovom prodoru do šire publike, koji Stanica realizuje sa Nomad Dance Academy i Life Long Burning.

Stanica i tim projekta Temporaries predstaviće i foto izložbu koja će omogućiti prisustvo umetnika Temporaries na Kondenzu, dok su zapravo fizički razasuti po Evrope, gde studiraju, rade i žive. Izložba problematizuje i ironično naglašava odsustvo aktera scene na jednom od retkih programa kojima se njihov rad promoviše i podržava u Srbiji.

Kondenz podržavaju Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, Gete institut u Beogradu, švajcarska ambasada u Beogradu, projekat Identity Move! i Bitef teatar.

Sajt Stanice je http://dancestation.org, a program Kondenza nalazi se i u Kalendaru portala za kulturu SEEcult.org, kao i u PRILOGU (pdf).

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.