Koliko politike? U umetnosti
Angažovana umetnost u reakcionarnim vremenima tema je predavanja koje će 2. decembra u Beogradu održati članica kustoskog kolektiva [BLOK] iz Zagreba Vesna Vuković, u organizaciji Kontekst kolektiva, a pokušaće da izmesti političku umetnost iz istoričarsko-umetničarskih uvida koje je, s jedne strane svode na institucionalnu kritiku, a s druge zapadaju u glorifikaciju vaninstitucionalih umetničkih praksi.
Takođe, namera predavanja “Koliko politike?”, koje će Vesna Vuković održati u Društvenom centru “Oktobar”, jeste da izbegne teorije koje slave inherentnu političnost umetnosti.
Kroz kratak istorijski hod, Vesna Vuković će pokušati da otvori pitanje mesta umetnosti u današnjoj društvenoj konstelaciji, kako u proizvodnim odnosima, tako i u njihovoj ideološkoj reprodukciji.
Posebno će se, kako je najavila, osvrnuti na odnos umetnosti i političkih pokreta: na to da umetnost u trenutku slabljenja levice ili njenog rastakanja u niz mikropolitičkih formacija sve intenzivnije preuzima političku agendu, kao i na to da aktivističko delovanje preuzima umetničke formate.
Nakon buma koji je od 1990-ih doživela tzv. politička umetnost danas sve češće svedočimo mekšim ili tvrđim napadima na angažovane umetničke prakse. Svi oni kreću iz opažanja da je takva umetnost nedovoljno umetnička, dakle, odviše uprljana dnevnom politikom, “jeftinim” aktivizmom. Potpomognut akademizacijom umetničkog diskursa i umetničkog obrazovanja, te uz glasnu podršku stručnjaka koji zahtevaju da umetnost bude slobodna od ideologije i politike – simptomatično je kako na tom mestu konzervativni i liberalni diskurs o umetnosti pružaju ruku jedan drugom. Takav tip argumentacije zauzima sve više prostora u javnim debatama, navela je Vesna Vuković, koja je i autorka emisije “Stvarnost prostora” na III programu Hrvatskog radija.
Može se zaključiti, kako je navela, da se na polju umetnosti upravo odvija ideološka borba, i to u momentu institucionalne, i dakako društvene, reorganizacije i odumiranja društvene funkcije umetničkih institucija.
Predavanje u DC “Oktobar” podrazumeva i diskusiju, a Kontekst kolektiv ga organizuje kao deo javnog programa seminara “Kritika narativa dominantne ideologije: medijska reprodukcija ideologije”, koji se realizuje u okviru projekta “Kritička mašina”.
Cilj projekta “Kritička mašina”, koji se realizuje kroz seriju seminara, jeste doprinos obezbeđivanju uslova za kontinuiranu reprodukciju i širenje novog jezika kritike koji bi se bavio analizom društvenih fenomena dostupnoj široj javnosti, na analitički postavljen način, istraživački utemeljen i sa kritičkom oštrinom.
(SEEcult.org)