• Search form

21.02.2013 | 21:20

Koliko fašizma?

Koliko fašizma?

Kustoski kolektiv WHW (Što, kako i za koga) predstavlja u Galeriji Nova u Zagrebu izložbu “Koliko fašizma?” - deo serijala koji, polazeći od istoimene zbirke tekstova slovenačkog filozofa i političkog aktiviste Rastka Močnika iz 1995. godine, istražuje oblike organizovane, sistemske i često zakonski utemeljene netolerancije koja prožima savremenu javnu sferu, putanje kojima se ona razvija u poslednjih 20 godina, kao i načine na koji politička apatija podržava oblike “mekog” fašizma u svakodnevnom životu.

Na izložbi učestvuju Lawrence Abu Hamdan, Milijana Babić, Gert Jan Kocken, Avi Mograbi i Milica Tomić.

Radovi na izložbi, koja će biti otvorena od 22. februara do kraja marta, bave se političkim manifestacijama u kojima se prepoznaje oživljavanje fašizma u tačkama tenzija savremenih demokratija: rastom nacionalističkih osećanja i anti-imigracionih zakona, poricanjem, zataškavanjem i iskrivljavanjem istorije, normalizacijom rata i nasilja, te brojnim oblicima prisilne administracije svakodnevnog života.

Oblik pitanja izložbe “Koliko fašizma?” omogućava da, uz prepoznavanje simptoma fašizma u savremenim društvima, osvestimo činjenicu da, uprkos njihovoj brojnosti i konstantnom rastu, oni nisu nepromeljivi i ne vode nužno ka potpuno razvijenim fašističkim režimima. Uvek su na delu ljudski izbori i konkretni činovi koji će fašizam utkati u tkivo društva ili ga sprečiti, a akteri tih izbora i činova smo mi sami, naveli su autori izložbe.

Istraživanje savremenih manifestacija fašizma kustoski kolektiv WHW započeo je izložbom “Detalji” u Bergen Kunsthallu u Bergenu 2011. godine, a nastavio ga je dvema povezanim izložbama “Koliko fašizma?” u BAKu (Basis voor actuele kunst) u Utrehtu i Extra Cityju u Antverpenu 2012. godine, te izložbom koju priređuje u Galeriji Nova.

Uoči otvaranja i vođenja umetnika kroz izložbu, Lawrence Abu Hamdan održaće predavanje na temu “Potpuna istina”, dok će Avi Mograbi gostovati 23. februara u Dokukinu, gde će održati masterklas “Između filma i umetnosti”, uz projekcije filma “Z32”(2008) i “Avenge But One Of My Two Eyes” (2005) te razgovor.

Hamdan će na predavanju predstaviti svoj najnoviji audio-dokumentarac “The Whole Truth” (2012), podstaknut primenom analize glasa kao detektora laži, metode koju u novije vrijeme uvode evropske vlade, kao i ruska i izraelska, a njome se služe i granične agencije i osiguravajuća društva širom sveta. Ta metoda tretira glas kao svojevrsni stetoskop, instrument za merenje telesnih reakcija na stres i napetost, materijalni kanal koji omogućava vlasti da zaobiđu govor i dublje urone u telo podanika.

Hamdan radi na doktoratu i predaje na odseku za vizualne kulture na koledžu Goldsmits u Londonu. Njegova hibridna praksa uključuje i pisanje za Cabinet Magazine i za 10. Sharjah bijenale, a pripada i grupi koja vodi umetnički prostor Batroun Projects na severu Libana.

Avi Mograbi, koji gostuje 23. i 24. februara u Dokukinu, jedan je od najzanimljivijih izraelskih dokumentarista i umetnika, ali i angažovani svedok sukoba na Bliskom Istoku, specijalizovan za hitne, strastvene dijagnoze stanja nacije i toka izraelsko-palestinskog sukoba. Izrazito kritičan spram izraelskog tretmana Palestine, Mograbi je poznat po uključenosti u svojim filmovima, kao reditelj i kao građanin koji se trudi da razume ili smisleno sintetizuje sve čemu svedoči i što snima. Njegov je drugi zaštitni znak šokantan humor, i to baš u trenucima dok govori o nepravdi.

Filmovi Mograbija prikazivani su na brojnim međunarodnim festivalima, među kojima su i najugledniji filmski festivali u Berlinu, Veneciji i Kanu.

Film “Avenge But One of My Two Eyes” predstavlja tri poprišta na vrhuncu Intifade “El Aqsa”: praksu kulta Masade, obnovljenu sredinom 40-ih godina 20. veka i isprepletenu s vodećim cionističkim diskursom; stanje potlačenosti i opsade palestinskog naroda na okupiranim teritorijima, te verski i sekularni kult Samsona, tj. “junaka Samsona”. Stvarna mesta, vremena i situacije prožimaju se i integrišu, predstavljajući izraelsku stvarnost kakva jeste: zamršena, nasilna, samoubilačka.

Z32” je dokumentarni film koji iznosi potisnutu pozadinu sistemskog nasilja i sredstava njegovog pojedinačnog provođenja, postavljajući pitanje ličnih i kolektivnih posljedica. Film je naslovljen prema akciji u kojoj su palestinski policajci ubijeni u osveti za ubistva nekoliko izraelskih vojnika. Glavni lik je mladić, bivši pripadnik elitne izraelske vojne jedinice koja je učestvovala u akciji. Srž filma je njegovo priznanje u kojem su pitanje individualne i kolektivne krivice i žudnja za oprostom isprepleteni s prisećanjem nasilja, koje je tim više nepodnošljivo zato što je prožeto određenim užitkom.

Gostovanje Mograbija suogranizuju Dokukino, Restart i WHW.

Izložba “Koliko fašizma?” deo je dvogodišnjeg projekta “Početi što bolje možemo (Kako govorimo o fašizmu?)”, koji WHW sprovodi u saradnji s Tensta Konsthallom iz Stokholma i Grazer Kunstvereinom iz Graca.

Projekat su podržali: Gradski ured za kulturu, obrazovanje i sport Zagreba, Hrvatski audio vizualni centar, Mondriaan Fund, Ministarstvo kulture Hrvatske, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, program Kultura 2007-2013 Evropske unije i Zaklada Kultura nova.

Inače, Močnikovu studiju “Koliko fašizma?” objavio je u Hrvatskoj 1999. godine Arkzin, a reč je o delu koje na primeru savremenog slovenačkom fašizma, daje teorijski konstrukt o dva fenomena: mogućnosti uspona ekstremne desnice i mogućnosti fašizacije vladajuće kulture.

*Foto: Milica Tomić: One day, instead of one night, a burst of machine-gun fire will flash, if light cannot come otherwise, 2009.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r