• Search form

28.06.2011 | 10:22

Kolektiv i javno dobro

Izložba “Peti park - borba za svakodnevnicu”, održana pre godinu dana u Galeriji biblioteke “Branko Miljković” u Bulevaru kralja Aleksandra u Beogradu, otvorila je niz pitanja koja su i danas aktuelna, a razgovor tim povodom biće održan 29. juna u Kulturnom centru Rex, u nastavku projekta “Umetnik kao publika”.

Kolektiv i javno dobro

Izložba “Peti park - borba za svakodnevnicu”, održana pre godinu dana u Galeriji biblioteke “Branko Miljković” u Bulevaru kralja Aleksandra u Beogradu, otvorila je niz pitanja koja su i danas aktuelna, a razgovor tim povodom biće održan 29. juna u Kulturnom centru Rex, u nastavku projekta “Umetnik kao publika”.

Izložba grupe autora "Peti park - borba za svakodnevicu" bila je fokusirana na borbu građana i privatnog investitora kojom je izboreno da Peti park na Zvezdari ostane javna zelena površina i ne postane građevinska parcela sa još jednim u nizu komercijalno-poslovnih objekata.

Kroz dokumentarni, interpretativni i teorijski deo izložbe postavljena su pitanja koja su aktuelna i u širim okvirima, a među njima su pitanje kolektiva kao bitnog faktora u stvaranju drugačijih političkih, ekonomskih i društvenih odnosa, kao i pitanje javnog prostora i prava na grad.

Prema navodima autora izložbe, osvrt na aktuelne događaje u okruženju i na lokalnom nivou ukazuje da se najveće borbe vode upravo oko javnog dobra i neoliberalnog pritiska za njegovu privatizaciju.

Autori/ke izložbe su Branko Belaćević, Dubravka Sekulić, Jelena Stefanović, Marko Miletić i Srđan Prodanović, a tekst, dokumentaciju izložbe i pitanja o kojima će biti reči u rexu moguće je preuzeti OVDE

I sami autori izložbe su formirali neku vrstu kolektiva tokom rada na projektu i sa te pozicije pokušali da zajednički promišljaju sve korake ka realizaciji. Upravo je pojam kolektiva jedan od najbitnijih kada se govori o Petom parku, a desilo se da je u vreme rada na izložbi došlo i do velikih sukoba unutar kolektiva Petog parka, koji još nisu razrešeni.

Osnovno pitanje, stoga, koje autori izložbe i sami postavljaju je: Kako održati kolektiv? Da li je kolektivni rad/borba uopšte moguć, i da li i koliko unapređuje ljudske odnose?

Autori izložbe žele da promisle ta pitanja kako bi doprineli kolektivu kao bitnom faktoru u stvaranju drugačijih političkih, ekonomskih i društvenih odnosa.

Peti park je, inače, u junu 2005. godine postao mesto sukoba građana/ki tog dela Beograda i privatnog investitora. Izmene zakona, urbanističkih planova i izostajanje šire javne debate o tim promenama dovele su lokalno stanovništvo u situaciju da jednog jutra svoj park zateknu potpuno uništen. Komšiluk je, međutim, već od prvog napada odlučno odgovorio i od tada uspešno brani svoj park.

Ta dugogodišnja borba koja se odigravala u različitim okvirima - od formalno pravnog do fizičkih sukoba, otvorila je mnoga pitanja na koja su prvenstveno članovi i članice Inicijative za očuvanje Petog parka nastojali/e da nađu odgovor kako bi kao grupa individua uspeli/e da ostvare kolektiv koji bi mogao da zadovolji potrebe pojedinačnih članova/ica, kao i njihovu borbu protiv privatnih, neoliberalnih, dnevno političkih interesa.

Prema navodima autora izložbe o Petom parku, to je bila i osnova najave koju su realizovali pre godinu dana u biblioteci „Branko Miljković“, koja se nalazi istom bloku zgrada kao i Peti park.

Sledeće dve diskusije projekta “Umetnik kao publika” planirane su za avgust.

Projekat “Umetnik kao publika” predstavlja javni forum u okviru kojeg publika, uz pomoć moderatora, iznosi i međusobno preispituje mišljenja o odabranim radovima savremene vizuelne umetnosti. Smisao tih razgovora nije da umetnik objasni svoj rad, već da se stvori aktivna komunikacija između umetničkog rada i publike: diskusije daju mogućnost da se "razmišlja naglas", da se ove misli suprodstave bez pretenzija da postoji samo jedan pravi odgovor, odnosno jedinstveno viđenje umetnosti.

Razgovori se ne vode stručnim jezikom i pristup temama je takav da se ne daje prednost profesionalnom iskazivanju mišljenja i stavova, pa su dobrodošli svi zainteresovani da čuju tuđe i podele svoje mišljenje.

Pod publikom se podrazumeva heterogena grupa ljudi svedena na najmanji zajednički činilac u odnosu na umetničko delo.

Sve diskusije se zvučno snimaju, a dostupni su i na sajtu http://razgovori.wordpress.com.

Autorka projekta i moderatorka razgovora je Boba Mirjana Stojadinović, a producent je Udruženje umetnika DEZ ORG, u saradnji sa Rexom i uz podršku Fonda za otvoreno društvo.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r