• Search form

03.02.2023 | 12:03

Kolekcija GMS uvod u program prve Nacionalne prestonice kulture

Kolekcija GMS uvod u program prve Nacionalne prestonice kulture

Izložba “Kolekcija kao ogledalo. Modernizam u delima iz Galerije Matice srpske”, svečano otvorena 2. februara u Umetničkoj galeriji “Nadežda Petrović”, najava je programa “Nacionalne prestonice kulture” u Čačku – prvom gradu u Srbiji koji će poneti tu titulu, zvanično od 21. marta.

Izložba “Kolekcija kao ogledalo” na reprezentativan način predstavlja razvoj srpske likovne umetnosti, njene uzore i domete od poslednjih decenija 19. veka do sredine 20. veka, a svečano ju je otvorio gradonačelnik Čačka Milun Todorović, dok su se brojnim posetiocima obratili i direktor Galerije “Nadežda Petrović” Branko Ćalović i upravnica Galerije Matice srpske i autorka izložbe dr Tijana Palkovljević Bugarski.

Branko Ćalović je naglasio višestruki značaj izložbe GMS koja u svom fondu, kako je istakao, čuva stvaralaštvo nekih od najznačajnijih umetnika nacionalne istorije umetnosti i kulture. Galerija “Nadežda Petrović” pritom ulazi u godinu kada obeležava 150 godina od rođenja slikarke Nadežde Petrović, rodonačelnice srpske moderne, koja je "promenila tok srpskog slikarstva i nalazi se upravo na početku kolone najzaslužnijih za uvođenje nacionalne umetnosti u evropske tokove". Kao najznačajnije, Ćalović je istakao da izložbom "Kolekcija kao ogledalo" Galerija “Nadežda Petrović” i Grad Čačak počinju programe projekta “Nacionalne prestonice kulture”, objedinjene sloganom Čačanska rodna.

Galerija “Nadežda Petrović” ovakvom izložbom ostvaruje i obrazovnu ulogu umetnosti za koju se zalagala Nadežda Petrović, kada je pisala da “umetnik mora biti učitelj ne samo svog nego svih vremena, i ne samo svog naroda, nego svih naroda”, istakao je Ćalović i zahvalio na saradnji kolegama iz GMS.

Milun Todorović, dr Tijana Palkovljević Bugarski i Branko Ćalović

Autorka izložbe dr Tijana Palkovljević Bugarski podsetila je da je izložba “Kolekcija kao ogledalo” nastala još 2020. godine na poziv Nacionale galerije u Ljubljani, sa idejom da se slovenačkoj publici pokaže jedan deo srpske umetnosti epohe modernizma i da se tamnošnjoj publici predstavi institucija GSM. Zatim je izložba gostovala u Galeriji Srpske akademije nauke i umetnosti (SANU) u Beogradu, a potom i u Muzeju savremene umetnosti Republike Srpske (MSURS) u Banjaluci, a do sada ju je videlo ukupno 60.000 posetilaca.

“Mi smo ovom izložbom želeli da pokažemo da je svaka kolekcija zapravo ogledalo ustanove i nacionalne umetnosti i da je način na koji se mi odnosimo prema tim umetnicima iz prošlosti primer kako ustanove kulture treba da neguju, čuvaju, ali i popularišu umetnost, za neke buduće generacije. Ono što želimo ovom izložbom jeste da ona bude ogledalo sadašnjeg  vremena i da svako ko stane ispred nekog od ovih 80 odabranih dela, u nekom od dela pronađe sebe, pronađe svoj odraz u savremenom trenutku, u svom životu, jer je ovo jedna od onih izložbi gde je svako delo izložba za sebe”, izjavila je dr Tijana Palkovljević Bugarski.

Gradonačelnik Čačka Milun Todorović izrazio je zadovoljstvo time što je uvodni program “Nacionalne prestonice kulture” u domu Nadežde Petrović sa njenim savremenicima koji su obeležili jednu epohu.

Todorović je istakao da je važno da se, pored materijalnih projekata, koji će ostati Gradu i nakon završetka “Nacionalne prestonice kulture”, neguju i baštine i nematerijalna dobra, novi sadržaji i kretivnost koji Čačak pozicioniraju na ozbiljno mesto u kulturi regiona.

Izložba “Kolekcija kao ogledalo” predstavlja radove istaknutih umetnika srpske likovne scene, poput Uroša Predića, Paje Jovanovića, Steve Aleksića, Ivana Tabakovića, Nadežde Petrović, Petra Dobrovića, Save Šumanovića, Milana Konjovića, Petra Lubarde i dr. Izložba obuhvata i dela javnosti manje poznatih slikara koji su ostavili trag u istoriji srpske umetnosti, ali i u kolekciji Galerije Matice srpske.

Kroz dela 38 autora prikazan je put od realističkih opredeljenja, nastalih pod uticajem umetničkih akademija u Beču i Minhenu, do okretanja ka modernizmu 20. veka usled odlaska umetnika na školovanje i njihovih boravaka u Pragu, Budimpešti i Parizu, kao centru umetničkih ideja 20. veka. Izložba ukazuje na razvojni put srpske likovne umetnosti od ideja realizma, impresionizma i simbolizma do aktuelnih ekspresionističkih i intimističkih izraza iskazanih kroz religiozne i istorijske kompozicije, ali i teme portreta, pejzaža, akta i enterijera.

Izložbu su omogućili Ministarstvo kulture i informisanja Srbije i Grad Čačak, u saradnji sa GMS.

Program “Nacionalne prestonice kulture” zvanično će početi 21. marta, a izložba “Kolekcija kao ogledalo” biće otvorena do 22. marta.

*Foto: Slobodan Vukajlović Bus

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav