Koegzistencija bez hijerarhije
Slavna francuska koreografkinja Magi Maren, čijom će predstavom ”Okruženje” 8. septembra u Ateljeu 212 početi jesenji deo 18. Beogradskog festivala igre, kreirala je taj komad 2004. godine kao mozaik svakodnevnih pokreta, a zasnovala ga je na idejama francuskih filozofa o koegzstenciji svih stvari i o nepostojanju hijerarhije.
“Smatram ovaj komad važnom prekretnicom u svom radu. Uvek sam se bavila pokretom u smislu igre, a u ‘Okruženju’, mada je i tu pokret prisutan, radila sam poput reditelja, na kinematografski način, kao da sam se bavila montažom. Radila sam na mnoštvu kratkih kadrova koje sam kao u nekom mozaiku sklapala na montažnom stolu”, rekla je Magi Maren putem video linka 7. septembra na konferenciji za novinare BFI u Nacionalnoj fondaciji za igru u Beogradu.
Pre rada na toj predstavi, kako je izjavila, mnogo je čitala tekstove Žila Deleza o Spinozi.
“Ovi filozofi kažu da sve stvari koegzistiraju jedne sa drugima. Ne postoji hijerarhija”, rekla je Magi Maren, dodajući da je čitala i nemačkog etnologa Jakoba fon Metskog koji je proučavao ponašanje ljudi i životinja i delio tu ideju o koegzstiranju svega.
Prema rečima Magi Maren, predstava ”Okruženje” je “loše primljena kada se pojavila, jer je publika tada, što je i danas u priličnoj meri slučaj, percipirala savremenu igru isključivo kao tela koja se kreću, a ovo je nešto drugo”.
“Sve ljudske svakodnevne aktivnosti – jesti, oblačiti se, poneti nešto... jesu osnova iz koje je predstava stvarana. Iz tih svakodnevnih pokreta nastala je koreografija ove predstave”, rekla je autorka, koja u svom opusu ima više od 40 komada.
Povodom činjenice da je londonski “Gardijan” uvrstio “Okruženje” među deset najboljih predstava u 21. veku, Magi Maren je napomenula da ima još 79 godina do kraja veka i uz osmeh dodala: “Nadam se da će se pojaviti i bolje predstave”.
Članovi Kompanije Magi Maren iz Liona, koji su već stigli u Beograd, opisali su “Okruženje” kao vrtlog u kojem se dešava mnogo stvari, kao što i jeste u današnjem svetu.
Prema rečima izvođača, predstava je gusta, muzika opčinjavajuća, a glavni osećaj je potreba za drugim, rad sa drugim. Puno toga se dešava i iza paravana, što publika ne vidi, ali su i tu igrači jako upućeni jedni na druge u velikom zajedničkom trudu da predstava izgleda baš kako je zamišljena.
Magi Maren je istakla da tokom vremena ni jedna slika u ovom mozaiku nije izmenjena, ali ansambl donekle jeste. Od devetoro igrača (pet muškaraca i četiri žene) jedan je tu od samog početka, oko polovine učestvuje od 2005. ili 2006. godine, a polovina je izabrana pred novu turneju, te će izvođenje na BFI biti neka vrsta premijere.
Otpravnik poslova ambasade Francuske u Srbiji Pati Akčali istakao je značaj partnerstva sa BFI i čestitao tom festivalu na tome što uspeva da traje i u sadašnjim riskantnim okolnostima pandemije. “Srećni smo što imamo priliku da u Beogradu prikažemo predstavu čuvene koreografkinje Magi Maren, koja je veoma važna figura na sceni savremene igre i na čiji se rad referišu mnogi mlađi umetnici u Francuskoj i svetu”, rekao je Akčali.
“Okruženje” je nezaobilazna predstava, i posle toliko godina je tražena širom sveta, a narednog proleća kreće na turneju po jugoistočnoj Evropi, u okviru programa “Teatroskop”, najavio je Akčali.
“Učešćem na BFI Francuska u Srbiji otvara čitavu sezonu igre, pozorišta i savremenog cirkusa. Posle ‘Okruženja’ više francuskih trupa gostovaće u Beogradu. Radujemo se tome”, izjavio je Akčali povodom predstojećeg 54/55. Bitefa i devetog festivala Cirkobalkana.
Direktorka BFI Aja Jung istakla je da je počastvovana voljom i željom Magi Maren da se komad ”Okruženje” ipak dogodi pred beogradskom publikom, i pored svih problema izazvanih pandemijom korona virusa.
Magi Maren je sa svojom kompanijom već učestvovala na BFI 2011. godine, kada je gostovala njena predstava “May B”, rekorder po trajanju u oblasti savremene igre, jer se već tri decenije izvodi na svetskim scenama.
Rođena u Tuluzu 1951. godine, nakon baletske škole u svom rodnom gradu, dobila je prvi angažman u Baletu Opere u Strazburu. Ubrzo odlazi u Brisel kako bi studije nastavila u Bežarovoj školi, a zatim otpočela karijeru igračice u njegovoj kompaniji Balet XX veka 1974. Malo kasnije, u istoj trupi, oprobala se i kao koreograf. Prvu nagradu na Koreografskom takmičenju u Banjoleu dobila je 1978. godine. Iste godine osnovala je trupu koja je 1984. godine promenila ime u Kompanija Magi Maren. Od 1991. do 1993. godine bila je stalna koreografkinja Baleta Opere u Lionu. Pored nezaboravnih postavki za svoju kompaniju, Magi Maren je često kreirala za Balet Opere u Parizu i Holandski nacionalni balet. Spisak njenih radova uključuje brojne naslove koji su imali fantastičan uspeh u Francuskoj, ali i u celom svetu.
Osim Magi Maren, u jesenjem delu 18. BFI do 12. oktobra nastupiće još šest značajnih trupa savremene igre iz Liona, Frankfurta, Los Anđelesa, Majnca, Barselone i Londona.
U prolećnom delu 18. Beogradskog festivala igre nastupile su trupe iz Njujorka, Ženeve, Tel Aviva, Ankone, Brisela, Katanije i Atine, zaključno sa Kompanijom grčkog umetnika Dimitrisa Papajoanua.
Sajt BFI je BelgardeDanceFestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
*Foto: BFI
(SEEcult.org)