• Search form

23.11.2016 | 18:09

KND: 56. Oktobarski salon 3/3

KND: 56. Oktobarski salon 3/3

56. Oktobarski salon “Ljubavni zanos”, Muzej grada/Kulturni centar Beograda, 23. septembar - 6. novembar 2016.

3/3 - Kritičarka na delu: Danijela Purešević, istoričarka umetnosti

Istoričarka umetnosti Danijela Purešević smatra da je, posle niza nedoumica nakon promene ritma održavanja Oktobarskog salona, dobro što je 56. OS pokazao da se suštinski ne razlikuje od ostalih izdanja te međunarodne izložbe. U trećoj epizodi serijala Kritika na delu o 56. OS, Danijela Purešević navodi i da je izložba kustosa Dejvida Eliota pregledna, jasna i kompaktna, te da joj se dopada što je fokusom na emocije pomerio težište sa uobičajenih dnevno-političkih tema, pri čemu nije zapao u banalnost. Zamera mu to što je uglavnom izabrao umetnike iz svog vidokruga, pa je publika ostala uskraćena za još neke segmente evropske ili svetske scene.

“Rez koji se dogodio pre dve godine, kada je objavljeno da OS više neće biti godišnja manifestacija posle 55 godina kontinuiteta, izazvao je vrstu straha i strepnji šta će zapravo da se desi… i da li je namera da se OS vrati na prvobitni format revijalne izložbe koja je pokrivala domaću produkciju. Mislim da je taj suspens koji je postojao rešen zapravo na najbolji način, jer se ništa dramatično nije desilo. Dobili smo manifestaciju koja će na svake dve godine da se dešava, a ona nije suštinski različita od oktobarskih salona koji su međunarodni od 2004. godine”, rekla je Danijela Purešević, koja smatra i da je izbor Dejvida Eliota za kustosa dobar, pre svega zato što dobro poznaje ovdašnju scenu, bio je u žirijima, dolazio, radio, svojevremno radio sa Bojanom Pejić u Stokholmu izložbu “Posle zida”…

Eliot je “čovek koji ima autoritet, ima svetski renome i dobar uvod u scenu. Mislim da je on bio dobar početak neke nove priče o OS”, navela je Danijela Purešević.

Naziv izložbe “Ljubavni zanos” Danijela Purešević doživela je kao svojevrsnu “mimikrijsku zavesu iza koje se otvara neka kabaretska scena, gde ima svega i svačega”, a pre svega to su različiti komentari današnjeg sveta koji su na različite načine formulisani.

“Meni je u redu i dopada mi se to što je Eliot tim naslovom i celom tezom o emocijama i osećajnosti u savremenom svetu pomerio težiste sa dnevno-političkih fokusa koji su zapravo težište većine izložbi savremene umetnosti, ali nije na taj način zapao u neku zamku romantizma ili sladunjavosti. On je zapravo napravio jednu vrstu kontrapunkta tome, jer veoma radikalne teme i veoma radikalne iskaze ima u svojoj selekciji koju je predstavio”, navela je Danijela Purešević.

Navodeći da joj se izložba 56. OS čini “veoma preglednom, jasnom i kompaktnom”, ona je dodala da svaki rad ima svoje mesto i da “lepo govore” međusobno, ne poklapaju se.

“Što se tiče samog izbora, čini mi se da je našoj sredini bilo potrebno da dobije ovom izložbu više informacija o međunarodnoj sceni, budući da smo uskraćeni za te informacije i za sliku o svetskoj produkciji. Mislim da je ova selekcija koju je Eliot predstavio - možda bih mu to prebacila, suviše oslonjena na berlinsku scenu – na ekipu ljudi koji su u njegovom vidokrugu”, navela je Danijela Purešević, ocenjujući da fale neki drugi segmenti evropske ili svetske scene u krajnjoj liniji.

Danijela Purešević navela je i da je dobro što su na izložbi zastupljeni i radovi nekolicine zvezda savremene scene, kao što su Dženi Holcer i Vilijam Kentrdiž.

Poseban utisak na Danijelu Purešević na 56. OS ostavio je rad berlinskog umetnika Andreasa Blanka, koji živi i radi u Londonu. Kako je navela, Blank je svojim skulpturama “spojio neke male svakodnevne priče koje je preinačio u neku trajnost i monumentalnost”.

*U prethodnim epizodama Kritike na delu o 56. Oktobarskom salonu govorili su istoričari umetnosti Branislav Dimitrijević i Nebojša Milenković.


Projekat KRITIKA NA DELU, koji realizuje NFC "Filmart“, u saradnji sa portalom SEEcult.org, podrazumeva produkciju kratkih video emisija na temu odabranih značajnih izložbi koje se u Srbiji realizuju u 2016. godini. Cilj je revitalizovanje likovne kritike u oblasti savremenih vizuelnih umetnosti i ukazivanje na značajnu edukativnu ulogu kritičke reči namenjene široj publici.

Svaku izložbu koja je u fokusu pratiće po tri priloga iz ugla različitih likovnih kritičara/kustosa/istoričara umetnosti, koji će biti emitovani na portalu SEEcult.org i njegovom YouTube kanalu, kao i na Fb strani projekta Kritika na delu

_ _ _

Produkcija: NFC Filmart, Požega, 2016.
Partner: SEEcult.org, Beograd

Urednica: Slađana Petrović Varagić
Reditelj: Dejan Petrović
Snimatelj/montažer: Sreten Vuković
Grafički dizajner: Uroš Pavlović

Podrška: Ministarstvo kulture i informisanja Srbije

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r