• Search form

26.10.2016 | 19:19

KND: 17.Bijenale umetnosti 3/3

KND: 17.Bijenale umetnosti 3/3

17. Bijenale umetnosti – SEE Art Gates: Stanja stvarnosti, Pančevo, 15. septembar – 15. oktobar 2016.

3/3 - Kritičar na delu: Srđan Tunić, istoričar umetnosti

U trecem nastavku serijala Kritika na delu o 17. Bijenalu umetnosti u Pančevu “SEE Art Gates: Stanja stvarnosti”, istoričar umetnosti Srđan Tunić ističe zanimljivost koncepta izložbe koji je fokusiran na region Jugoistočne Evrope, a istovremeno odražava i pluralizam, kako u pogledu tema i poetika izloženih radova odabranih umetnika, tako i u pogledu tehnika koje koriste.

“Sam naziv je dosta indikativan, zapravo je igra reči – SEE kao geopolitičko područje Jugoistočne Evrope sa kojeg dolaze umetnici i kojim se na neki način posredno ili neposredno bave. Jako indikativan je i deo naziva Art Gates (umetničke kapije), koji govori o nekom prostoru između, prolazu, migracijama, mobilnosti… koja je vezana za tematiku dosta umetničkih dela na Bijenalu”, rekao je Tunić, dodajući da je dobro i što je selektorka Marijana Kolarić upotrebila množinu – “Stanja stvarnosti”, što takođe govori o pluralizmu koji je prisutan i što se tiče samih tema koje odgovaraju nekom savremenom kontekstu, i samih umetnika.

Ističući da je važno da se kroz koncept bilo koje izložbe koja predstavlja više umetnika pruži određeno viđenje, pogled, perspektiva, Tunić uočava na 17. Bijenalu umetnosti nekoliko mikrocelina koje pokušavaju da odgovore na pitanje o savremenim stanjima stvarnosti.


   Timea Anita Orovec

“Na primer, u Savremenoj galeriji Pančeva se nalazi dosta koherentna celina troje umetnika koja tematizuje Evropu, odnosno Evropsku uniju, i proces migracija. Zanimljivo je da ima dosta elemenata koje se ponavljaju - zastava EU, bodljikava žica, što sa jedne strane možda može da navede na neku uniformnost, a sa druge strane i na koherentnost. Mislim da ta celina uopšte nije loše rešena, i naravno, povezana sa radom Tanje Ostojić, koja se već godinama bavi tom teamtikom”, naveo je Tunić.


   Tanja Ostojić

Tunić kao jako zanimljiv izdvaja i rad Tanje Juričan, posebno zbog konteksta izlaganja, jer ima nekoliko nivoa koji se tiču filma kao medija, i kao kulturnog nasleđa.

“Jako dobro je rad pozicioniran i možda može da bude način kako neke prostore treba iskoristiti, odnosno kako njihov kontekst iskoristiti kao bazu za umetničku produkciju, diskusiju ili možda za očuvanje kulturnog nasleđa”, naveo je Tunić.


   Tanja Juričan

Prema njegovom mišljenju, izložba je komunikativna, jer zbog raznovrsnosti umetničkih radova svako može da pronađe nešto za sebe.

S druge strane, smatra da je moglo više da se uradi po pitanju komunikacije u smislu pratećeg programa koji bi, kako je dodao, trebalo da bude zapravo integralan deo izložbe, bilo kroz javna vođenja, prezentacije umetnika, projekcije ili druge programe u kojima publika može da dobije više informacija i više diskutuje o pitanjima na koja ih je podstakla sam izložba.

Tunić je zaključio da su dve stvari jako dobro urađene na 17. Bijenalu umetnosti u Pančevu - s jedne strane, to je plurazlizam samih umetničkih radova i što se tiče tema, i poetika, kao i raznih tehnika kojima su izvedeni, a pritom su uklopljeni u određeni geopolitički prostor i savremeno doba. S druge strane, postavka 17. Bijenala ga je podsetila na oktobarske salone u Beogradu 2000-ih i svojevrsni nomadski koncept koji je u međuvremenu manje-više preuzela manifestacija “Noć muzeja”.

“Vi kroz šetnju upoznajete različite prostore u gradu, a posebno mi je drago što je to u istorijskom centru i što možete da postignete sve kroz jednu posetu”, naveo je Tunić.

*O 17. Bijenalu umetnosti u Pančevu, čija je selektorka i kustoskinja Marijana Kolarić odabrala radove 18 umetnika i grupa iz regiona Jugoistočne Evrope, za serijal “Kritika na delu” govorili su i teoretičar umetnosti Stevan Vuković i nezavisna kustoskinja Maja Ćirić.


Projekat KRITIKA NA DELU, koji realizuje NFC "Filmart“, u saradnji sa portalom SEEcult.org, podrazumeva produkciju kratkih video emisija na temu odabranih značajnih izložbi koje se u Srbiji realizuju u 2016. godini. Cilj je revitalizovanje likovne kritike u oblasti savremenih vizuelnih umetnosti i ukazivanje na značajnu edukativnu ulogu kritičke reči namenjene široj publici.

Svaku izložbu koja je u fokusu pratiće po tri priloga iz ugla različitih likovnih kritičara/kustosa/istoričara umetnosti, koji će biti emitovani na portalu SEEcult.org i njegovom YouTube kanalu, kao i na Fb strani projekta Kritika na delu

_ _ _

Produkcija: NFC Filmart, Požega, 2016.
Partner: SEEcult.org, Beograd

Urednica: Slađana Petrović Varagić
Reditelj: Dejan Petrović
Snimatelj/montažer: Sreten Vuković
Grafički dizajner: Uroš Pavlović

Podrška: Ministarstvo kulture i informisanja Srbije

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r