• Search form

10.02.2010 | 11:38

Klaćik u Staroj Pazovi

Izložba Jozefa Klaćika, slikara, grafičara, pesnika i multimedijalnog umetnika, koji je i profesor na Akademiji umetnosti u Novom Sadu i Učiteljskom fakultetu u Somboru, otvorena je u Modernoj galeriji Centra za kulturu u Staroj Pazovi.

Klaćik u Staroj Pazovi

Izložba Jozefa Klaćika, slikara, grafičara, pesnika i multimedijalnog umetnika, koji je i profesor na Akademiji umetnosti u Novom Sadu i Učiteljskom fakultetu u Somboru, otvorena je u Modernoj galeriji Centra za kulturu u Staroj Pazovi.

Jedan od najistaknutijih likovnih umetnika vojvođanskih Slovaka, Klaćik je sa slikama, grafikama, instalacijama, fotografijama i multimedijalnim radovima, učestvovao na više od hiljadu kolektivnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Ovo mu je 26. samostalna izložba, a izlagao je, osim u gradovima Vojvodine i Beogradu, i u Ljubljani, Bratislavi, Brnu, Pragu, Hagu, Kopenhagenu, Parizu, Barseloni, Buenos Airesu...

Otvarajući izložbu, direktor Centra za kulturu Aleksander Bako podsetio je da je Klaćik (1949, Stara Pazova), nakon završene škole za primenjenu umetnost “Bogdan Šuput” u Novom Sadu, diplomirao 1976. na Visokoj školi likovnih umetnosti u Bratislavi, na kojoj je završio i postdiplomske studije, a potom je deset godina radio kao likovni i grafički urednik u izdavačkim kućama na slovačkom jeziku “Obzor” i “Hlas Ljudu” u Bačkom Petrovcu i Novom Sadu.

Objavio je i osam knjiga poezije i to prvu na srpskom jeziku (Impulsi mesa, Novi Sad, Matica srpska, 1876), a ostale na slovačkom.

Dobitnik je desetak nagrada i priznanja u zemlji i inostranstvu, a član je ULUV-a, ULUS-a i Društva književnika Vojvodine.

Likovni kritičar i istoričar umetnosti Vladimir Valenćik, koji slovi za naboljeg poznavaoca likovnog života Slovaka u Vojvodini, zapazio je da je Klaćik u prvoj fazi stvaranja negovao hiperrealistički izraz, ali je ubrzo prešao na postupak elementarnih formi jake ekspresije. Valenćik otkriva u Klaćikovom minimalističkom likovnom izrazu primarnih struktura i tragove arte povera i drugih pokreta, posebno postmodernog eskpresionizma.

Prema Valenćikovom sudu, Klaćik u zreloj fazi neguje neoekspresionistički, postmoderni slikarski izraz na platnu ili papiru nepravilnog oblika, uvek bez ramova. Od 2000. istražuje razlaganje i slaganje monohromatskih površina.

Valenćik zaključuje i da Klaćik u stvaralaštvu apstraktnog izraza, realtivizujući tradicionalno, konvencionalno shvatanje slike i skulpture, destrukciju, koja je ujedno i konstrukcija tradicionalnih umetničkih konvencija, “oslobađa predrasuda i otvara put likovnoj umetnosti za novi način izraza u novom milenijumu”.

U katalogu izložbe, koji je uredio upravnik Moderne galerije Centra za kulturu i akadmski slikar Marjan Karavla, objavljen je odlomak iz eseja Miloša Arsića posvećenog bogatom i harmoničnom koloritu Klaćika, u kojem su istaknute integralne plastične celine kojima Klaćik objedinjuje klasične likovne discipline slikanja i crtanja belih linija, što predstavlja svojevrstan kompleks predstave kompozicije.

Izložba je otvorena do 2. marta.

Branko Rakočević

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r