Kišova Grobnica u Arhipelagu
Najpoznatija knjiga novela Danila Kiša “Grobnica za Borisa Davidoviča” objavljena je u izdanju Arhipelaga, u nastavku projekta Izabranih dela Kiša u sedam knjiga. “Grobnica za Borisa Davidoviča” objavljena je prvi put 1977. godine, a prevedena na sve veće svetske jezike i o njoj su pisali neki od najpoznatijih svetskih pisaca druge polovine XX veka, poput Josifa Brodskog, Milana Kundere, Đerđa Konrada, Petera Esterhazija ili Vilijama T. Volmana.
Najpoznatija knjiga novela Danila Kiša “Grobnica za Borisa Davidoviča” objavljena je u izdanju Arhipelaga, u nastavku projekta Izabranih dela Kiša u sedam knjiga.
“Grobnica za Borisa Davidoviča” objavljena je prvi put 1977. godine, a prevedena na sve veće svetske jezike i o njoj su pisali neki od najpoznatijih svetskih pisaca druge polovine XX veka, poput Josifa Brodskog, Milana Kundere, Đerđa Konrada, Petera Esterhazija ili Vilijama T. Volmana.
“Grobnica za Borisa Davidoviča”, priča o strašnom iskustvu života u istoriji i sa totalitarnom ideologijom u drugoj polovini XX veka, bila je povod i za jednu od najvećih polemika u istoriji srpske književnosti, iz koje je proistekla i Kišova knjiga “Čas anatomije”.
Novele u knjizi “Grobnica za Borisa Davidoviča”, nastale u ravni ukrštanja činjenica i imaginacije, surove istorije i sugestivnog pripovedanja, govore o stradanjima u komunističkim gulazima u Sovjetskom Savezu.
Kiš je, u jednom intervjuu u drugoj polovini 80-ih godina, rekao da je “opsednut iskustvima iz detinjstva”, “holokaustom, nestankom oca, uspomenama na teško ratno detinjstvo”, te da je morao da se oslobodi te opsesije.
“Zato sam o tome pisao. A kada se o tome pedesetih, šezdesetih godina počelo govoriti o komunističkim koncentracionim logorima - gulazima - čije su postojanje francuski intelektualci negirali, tada sam postao opsednut tom temom. Danima i noćima sam o tome diskutovao. Iz te opsesije nastala je Grobnica za Borisa Davidoviča”, rekao je Kiš povodom te knjige.
Arhipelag je već objavio prvi Kišov roman “Mansarda”, knjigu priča “Rani jadi”, kao i Kišove najpoznatije romane “Bašta, pepeo” i “Peščanik”.
Arhipelag objavljuje praktično celokupnu prozu Kiša u posebnoj ediciji i u posebnoj opremi.
Trenutno je u štampi “Enciklopedija mrtvih”, a potom će, objavljivanjem knjige priča iz zaostavštine “Lauta i ožiljci”, biti zaokruženo Arhipelagovo izdanje Izabranih dela Danila Kiša.
(SEEcult.org)