• Search form

26.09.2018 | 23:24

Kinematografi traže snimanje Mezimice, FCS stavlja tačku

Kinematografi traže snimanje Mezimice, FCS stavlja tačku

Grupacija za kinematografiju i sva strukovna udruženja zatražili su od Filmskog centra Srbije (FCS) i producenta filma “Mezimica” reditelja Nikole Ćipranića, prema scenariju Dimitrija Vojnova, da preispitaju odluku o raskidu ugovora i omoguće da se taj film realizuje. S druge strane, Upravni odbor FCS-a saopštio je da stavlja tačku na taj slučaj.

Povodom burnih reakcija u javnosti nakon objave Vojnova da je snimanje filma “Mezimica” obustavljeno i pre samog početka, te da je u pitanju cenzura - što je FCS u više navrata negirao, Grupacija za kinematografiju poručila je 26. septembra sa sednice u Privrednoj komori Srbije da je zabrinuta zbog stvaranja nezdrave atmosfere u javnosti u vezi sa filmom “Mezimica”, ali i “TeretOgnjena Glavonića, koji je imao svetsku premijeru u Kanu i potom regionalnu u Sarajevu.

Na sednici Grupacije za kinematografiju, kojoj su prisustvovali članovi strukovnih udruženja, direktor FCS-a Boban Jevtić i članovi ekipa filmova “Mezimica” i “Teret” konstatovano je da se protiv tih filmova vodi neosnovana kampanja u javnosti, navedeno je u saopštenju.

“U napadima koje su poveli mediji i pojedinci preko društvenih mreža koristi se ideološka konotacija – filmovi se  bez ikakve osnove ocenjuju kao antisrpski - što nanosi veliku štetu srpskoj kinematografiji i kulturi u celini”, navela je Grupacija za kinematografiju, konstatujući da je u takvoj atmosferi prvi put u novijoj istoriji “došlo je do toga da se jednom filmu zaustavi finansiranje, a drugom ugrozi distribucija”.

Iako u sporazumnom raskidu ugovora FCS-a i producenata filma “Mezimica” stoji da ne postoje uslovi da FCS nastavi finansiranje tog filma, na sastanku je, kako je saopšteno, konstatovano da “problemi zbog kojih je sporazumno raskinut ugovor nisu nerešivi”.

“Grupacija za kinematografiju i sva strukovna udruženja traže da FCS i producenati preispitaju ovu odluku i omoguće da se film realizuje”, navela su strukovna udruženja, koja smatraju da je to njihova obaveza prema filmu i srpskoj kulturi.

Ujedno, apelovali su na kolege da se uzdrže od neargumentovanih nastupa u medijima koji su doprineli stvaranju nezdrave atmosfere i uzbunjivanju javnosti.

Upravni odbor FCS-a saopštio je, međutim, da se “više neće baviti tom temom koja je pravno okončana i učestvovati u medijskom cirkusu”.

UO FCS-a naveo je za Vojnova da se “predstavlja kao žrtva i disident”, a da je od FCS-a dobio sredstva za sedam svojih projekata čija je vrednost više od sto miliona dinara, te da je učestvovao u osam komisija.

Navodeći da nikada “nije doneo nijednu odluku vezanu za ‘Mezimicu’”, novi UO FCS-a naveo je da se nastavljaju uporni napadi na njegov rad, te da ima bojazan da “iza toga stoji strah za stečene privilegije, a ne umetničke slobode”.

Novi UO FCS-a na čelu sa Jelenom Trivan, direktorkom Službenog glasnika, naveo je i da je film “Mezimica” dobio sredstva na konkursu 2017. godine – u vreme prethodnog saziva UO, te da su se producenti obavezali ugovorom iz jula 2017. da snimanje završe od februara do maja 2018. Nakon toga, 11. juna ove godine, FCS-u se obratio Vojnov - u trenutku kada je snimanje već trebalo da bude završeno, sa informacijom da je scenario menjan bez njegove saglasnosti, skrećući pažnju FCS-u da su sredstva po zakonu dobijena za originalni scenario. Na zahtev FCS-a od 18. juna 2018. godine, producentska kuća “Testament” obavestila je FCS 22. juna da je scenario promenjen jer “pojavljivanje pripadnika srpskog naroda kao trgovaca organima povezanih sa teritorijom Kosova predstavlja razlog zbog kojeg druge producentske kuće ne žele da nastave saradnju”.

Prema navodima UO FCS-a, Vojnov je u međuvremenu obavestio FCS da je pristao na izmenjeni scenario s tim da kao autor bude potpisan imenom Kosta Popović.

“Iz svega navedenog vidi se da su se, sami po sebi, stekli uslovi za raskid ugovora i to zbog unutrašnjih odnosa između produkcije i autora, a ne FCS-a, koji je uredno ispunjavao obaveze. Uprkos tome ne prestaje zlonamerno i besomučno iznošenje neistina u javnosti da je film ‘Mezimica’ zabranjen ili stopiran”, naveo je UO FCS-a u saopštenju, dodajući da “nije imao nikakav osnov da razmatra projekte iz prošle godine da nije stigao zahtev samog Vojnova da se film stopira i to u trenutku kada je po ugovoru već trebalo da bude snimljen”.

“UO se nikada nije bavio sadržajem filma, već su njegov sadržaj u svom dopisu producenti sami ocenili. Jedina istina je da je ovaj film pratilo stalno kršenje ugovora zbog samog scenariste, a ne FCS-a. Inače, ovakav slučaj nije zabeležen u istoriji FCS-a da se scenario menja bez znanja scenariste i da se na kraju potpisuje pseudonimom”, naveo je UO FCS-a, tvrdeći i da ga “ovakav pritisak neće omesti” da “i dalje radi isključivo po zakonu, i da otvori šansu svim autorima da budu u prilici da uz državnu pomoć snimaju filmove”.

UO FCS-a je i ranije u saopštenjima demantovao navode da je zabranio snimanje filma "Mezimica".

Članovi Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih Srba sa Kosova zatražili su ranije ostavku direktora FCS-a Bobana Jevtića zbog navodnog “finansiranja antisrpskih filmova”, navodeći i “Teret”, koji još nije prikazan u Srbiji.

Jevtić je izjavio da FCS “nikada nije podržao projekat u kome 'Srbi vade vitalne organe Albancima', niti toga ima u filmu 'Teret' , niti u scenariju 'Mezimice' što je vrlo lako proveriti".

GlavonićevTeret”, koji je posle svetske premijere u programu Petnaest dana autora u Kanu i regionalne u Sarajevu izazvao veliko interesovanje distributera širom sveta, prati priču vozača kamiona Vlade, koji u toku NATO bombardovanja Srbije 1999. godine prolazi kroz nepoznate predele, okružen posledicama rata. Vlada ne zna i ne želi da zna šta je to što prevozi, ali taj tovar vremenom postaje njegov teret…

Mezimica” je, prema navodima Vojnova, priča o bivšem DB-ovcu koji danas radi kao makro, a trebalo je da ga igra Nikola Kojo. “Od trgovaca belim robljem kupuje Ruskinju i zaljubljuje se u nju. Jednog dana trgovci je otimaju, jer su napravili dogovor da nekom stranom klijentu prodaju njeno srce. Onda on kreće u akciju spasavanja i polazi na put iskupljenja”, naveo je Vojnov o tom filmu, tvrdeći da su pre raskida ugovora postojali “pritisci da se izmeni scenario”, što jen odbio, i zbog čega je odlučio da se potpiše pseudonimom.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r