Kako rekonstruisati svakodnevicu
Istaknuti filmski autori i dokumentaristi Ejbel Ferara, Ulrih Zajdl, Rut Bekerman, Žoao Pedro Rodrigeš, Gurcan Keltek i Boris Mitić - gosti 11. Međunarodnog festivala dokumentarnog filma Beldocs, održaće od 8. do 12. maja masterčasove u Jugoslovenskoj kinoteci za stručnu javnost, ali i za sve brojniju publiku.
Svaki gost koji ima masterklas već pripremljenom temom intrigira i privlači pažnju, pa će tako američki reditelj Ejbel Ferara govoriti 9. maja o tome kako režirati sebe samog, odnosno kako održati karijeru filmskog autora? Ferara je gradio karijeru na žanrovski i tematski krajnje različitim ostvarenjima, a kao jedan od poslednjih filmskih pobunjenika na svetu, kako su istakli organizatori Beldoksa, uspeo je da seli iz jednog žanra u drugi zadržavajući umetničku slobodu. Publici Beldoksa otkriće kako se to postiže i koje su veštine koje nezavisni filmski autor treba da stekne.
Ferara će na Beldoksu prikazati dokumentarni film “Trg Vitorio” (Piazza Vittorio), kojim slavi čuvenu rimsku pjacu, njenu živost i raznolikost, kao i film “Uživo iz Francuske”, posvećen oslikavanju živog izvođenja muzike, koju je Ferara koristio za svoje igrane filmove.
Ferara bi, prema nezvaničnim najavama, trebalo da održi i koncert u Kulturnom centru Grad za vreme Beldoksa, na kojem je počasni gost.
Provokativni austrijski reditelj Ulrih Zajdl donosi pak novu vrstu estetike, čime će biti obeležen i njegov masterklas 12. maja. Iako sebe ne smatra dokumentaristom, Zajdl je filmskoj javnosti poznat po jedinstvenom izrazu na maglovitoj granici između dokumentarnog i igranog filma. Uvek aktuelan i savremen, kroz priče o svakodnevici malih junaka, Zajdl pred publiku postavlja ogledalo u kojem se ogleda stanje savremenog društva.
Zajdl je jedan od specijalnih gostiju 11. Beldoksa, koji mu priređuje retrospektivu u Jugoslovenskoj kinoteci - od najranijih do savremenih radova (Matura, 1982, Good news, 1990, Loss is to be expected, 1992, Animal love, 1996, Jesus, you know, 2003 i In the basement, 2014).
Poznat publici pre svega po filmovima “Uvoz/Izvoz”, “Safari” i po trilogiji “Raj: Ljubav”, “Raj: Vera” i “Raj: Nada”, Zajdl je boravio u Srbiji i 2016. godine na 23. Festivalu evropskog filma Palić, koji mu je dodelio nagradu “Aleksandar Lifka”. Tada je izazvao veliku pažnju pozivom kolegama da se odupru logici tržišta i željama masovne publike, jer samo tako mogu održati evropsku kinematografiju živom.
Među gostima 11. Beldoksa je i rediteljka Rut Bekerman, koja će 11. maja, uz moderaciju nagrađivane domaće autorke Mile Turajlić, govoriti o rekonstrukciji istorije slikama iz sadašnjosti u filmu “Valdhajmov valcer”. Za potrebe tog filma Bekermanova je posećivala fotografske arhive i koristila lične snimke da bi obelodanila istinu o prošlosti, sa ciljem da ljude suoči sa fašizmom i totalitarizmom koji se konstantno i iznova javljaju uz pomoć zvanične istorije.
Rut Bekerman više od 40 godina stvara esejističke filmove i dokumentarce, od kojih je većina premijerno prikazana na Berlinalu ili na festivalu Cinema du Reel. Predavala je na univerzitetima u Beču, Salcburgu i Čikagu. Koosnivač je austrijskog dokumentarnog udruženja Interessensgemeinschaft Österreichischer Dokumentarfilm.
Specijalni gost Beldoksa biće i portugalski reditelj Žoao Pedro Rodrigeš, krajnje neobičan, a već afirmisan autor, koji prvi put dolazi u Beograd, a otvoriće novu festivalsku selekciju Meteori koja se sastoji od hibridnih žanrova, arthaus filmova i dokufikcionih dela.
Rodrigeš je pažnju publike privukao filmovima “Fantom” i “Ornitolog”, za koji je nagrađen Zlatnim leopardom za najbolju režiju u Lokarnu, a sa njim će se na Beldoksu razgovarati 9. maja o granicama stvarnosti i fikcije, mitovima i religiji, seksualnosti, savremenoj etnologiji, lutanju, Lisabonu, umetnosti i životu. Zamišljen u formi razgovora sa publikom, masterklas ima za cilj da predstavi metode rada tog vanrednog umetnika.
Turski autor Gurcan Keltek održaće 10. maja masterčas “Dokumentovanje i zapisivanje lično-političkih sećanja” na primeru svog filma “Meteori”, a razgovor sa njim vodiće šef Industry programa Beldocsa M. Đem Uztifekći, takođe reditelj po vokaciji. Keltek će govoriti o kreativnom procesu u svom filmu koji predstavlja estetsku reakciju na političke sukobe u Istanbulu, Kipru i kurdskoj oblasti Anatolija, uz prikazivanje isečaka iz filmova “Meteors” (2017), “Colony” (2015) i “Overtime” (2012).
Studija slučaja HBO Evropa fokusiraće se 11. maja na nagrađivani dokumentarac “Druga strana svega” Mile Turajlić, o čemu će govoriti Hanka Kastelicova, naručilac programa i producent za HBO Evropa i autorka. Kastelicova će predstaviti pristup HBO Evrope radu na koprodukciji, a Mila Turajlić će govoriti o svom kreativnom procesu tokom produkcije filma, kao i o kreativnoj saradnji sa kućom HBO Evropa.
Program masterčasova otvoruće 8. maja domaći dokumentarista Boris Mitić, čiji će film “Slatko od Ništa” biti prikazan dan ranije na svečanom otvaranju 11. Beldoksa u Sava centru.
Mitić će govoriti na temu “Kako snimiti Ništa”, a tom prilikom daće inspirativni pregled prepreka i rešenja u izradi tog filma koji je, kako sam navodi, nastao iz dokoličarske retoričke provokacije da bi se tokom osam godina probijao kroz brda i dolove međunarodnog finansiranja i 20.000 stranica najraznovrsnije bibliografije, destilovane naposletku u stihove koje kazuje Igi Pop, a koje ilustruju desetine snimatelja u 70 zemalja.
Na 11. Beldoksu će od 7. do 14. maja biti prikazano čak 98 filmova u 14 programa, a najavljeno je više od sto gostiju, uz bogat program namenjen filmskim profesionalcima.
Program 11. Beldoksa biće odrzan u Sava centru, Domu omladine, Dvorani Kulturnog centra Beograda, Kombank dvorani (ex Dom sindikata), Jugoslovenskoj kinoteci i Muzeju Kinoteke, Muzeju savremene umetnosti, te u bioskopima Fontana i Cineplexx Ušće i u Centru za kulturu ”Vlada Divljan”.
(SEEcult.org)