• Search form

03.05.2012 | 19:17

Kako prevazići urbane rascepe

Urbani rascepi između centra i periferije i mogućnosti njihovog prevazilaženja tema su debate koju će 8. maja na Kolarcu voditi francuski sociolog Didije Laperoni i srpski arhitekta Ivan Kucina.

Kako prevazići urbane rascepe

Urbani rascepi između centra i periferije i mogućnosti njihovog prevazilaženja tema su debate koju će 8. maja na Kolarcu voditi francuski sociolog Didije Laperoni i srpski arhitekta Ivan Kucina.

Učesnici debate ukazaće da je evolucija evropskih gradova obeležena sve očiglednijim prostornim razdvajanjem, te da se društveni rascepi pretvaraju u urbane rascepe. Gradovi nisu više u mogućnosti da integrišu i objedine stanovništvo i čitave teritorije se odvajaju jedne od drugih. Društvene grupacije se sve više zatvaraju u sebe i njihove nekadašnje konfliktne odnose zamenjuje udaljenost. Današnje urbane politike nemoćne su da zaustave razvoje koja zahtevaju ne samo značajna ulaganja, već i istinsku društvenu rekonstrukciju grada.

Debata je deo ciklusa “Razmevanje sveta” - “Naši gradovi sutra”, koji organizuje Francuski institut u Beogradu, a započet je debatom na temu
“Šta je to održivi grad”, u kojoj je učestvovao filozof urbanog Tjeri Pako.

Didije Laperoni je profesor sociologije na Univerzitetu Pariz-Sorbona. Najznačajniji deo njegovog rada posvećen je pitanjima urbane margine i imigracije.

Objavio je “Ghetto urbain. Ségrégation, violence et pauvreté en France aujourd'hu” (Urbani geto. Segregacija, nasilje i siromašvo u današnjoj Francuskoj), (Robert Laffont, 2008), “L'individu et les minorités. La France et la Grande Bretagne face à leurs immigrés” (Pojedinac i manjine. Francuska i Velika Britanija naspram svojih imigranata), (PUF, 1994), te “Quartiers d'exil” (Četvrti izgnanstva), (sa François Dubet, Le Seuil, 1992).

Ivan Kucina je docent na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Beogradu i gostujući profesor na nekoliko škola dizajna ili arhitekture u SAD, te u Tirani i u Stokholmu. U saradnji sa arhitektom Nenadom Katićem, ostvaruje razne urbanističke projekte - od stambenih zgrada do dizajna izložbi i nameštaja. Član je Društva arhitekata Beograda, ULUPUDS-a, Saveta Oktobarskog salona i programski direktor Beogradske internacionalne nedelje arhitekture (BINA).

Francuski institut je pre dva meseca započeo ciklus debata pod nazivom “Razumevanje sveta”, posvećen velikim pitanjima koje je pokrenuo proces globalizacije, a koja su postala šira društvena pitanja, kako u Srbiji, tako i u Francuskoj.

U 2012. godini taj ciklus, pod nazivom “Naši gradovi sutra”, posvećen je urbanom razvoju.

Predviđeno je pet susreta-dijaloga francuskih i srpskih stučnjaka i publike.

Naredni gosti biće Filip Panre, Žak Donzelo i Rudi Ričoti.

Projekat je ostvaren u saradnji sa Kolarčevom zadužbinom, uz podršku Lafarža.

Svi susreti se simultano prevode, a ulaz je besplatan.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r