Kako kreirati interaktivne i povezane predmete
Inovativna hardverska i softverska platforma WeIO, koja omogućava jednostvno pravljenje povezanih, interaktivnih predmeta, a može da se primenjuje u domenu razvoja priozvoda i interaktivnih usluga, umetničkih projekata i povezivanja digitalnog i fizičkog dizajna, biće predstavljena 11. septembra u Novoj iskri u Beogradu.
Platformu WeIO predstaviće Draško Drašković, inženjer interaktivnih tehnologija iz Beograda, koji trenutno živi i radi u Parizu, gde se bavi projektovanjem i razvojem integrisanih kola i mikro-procesora, kao i razvojem softvera na višem nivou. Poslednjih godina se naročito bavi problematikom povezivanja interaktivnih predmeta i objekata u globalnu mrežu (Internet of Things). Drašković je i pasionirani aktivista zajednice otvorenog koda, gde je stekao renome radeći na raznim projektima vezanim za jezgro operativnog sistema Linux i softver na niskom nivou (embedded software).
Kao platforma otvorenog koda, WeIO je namenjena za brzo prototipovanje i kreiranje bežično povezanih interaktivnih predmeta, korišćenjem popularnih programskih jezika kao što su HTML5 ili Python. Sa WeIO se pravljenje povezanih, interaktivnih predmeta pojednostavljuje do nivoa pravljenja običnog veb sajta.
WeIO otklanja teškoće i tehničku kompleksnost sistemskog programiranja na niskom nivou, čineći dizajn predmeta jednostavnim za prototipovanje. Na taj način korisnici se mogu fokusirati isključivo na dizajn i inovaciju.
Koristeći WeIO, svako sa lakoćom može kreirati predmete koji detektuju okruženje (senzori) ili deluju na okruženje (aktuatori) daljinski ili sa bilo kog uređaja (PC, mobilni telefon ili tablet). Na taj način se može očitavati temperatura, detektovati pokreti, kontrolisati svetlo, pomerati servo-motori i raditi mnoštvo interesantnih stvari, koje čine predmete interaktivnim i povezanim.
Pored toga, sa lakoćom je moguće kreirati i raznovrsne grafičke interfejse koristeći HTML5.
Dodatna prednost WeIO pltforme je mogućnost muti-procesnog izvršavanja, a na taj način "pametni" predmeti mogu obavljati više zadataka simultano.
WeIO se sastoji iz razvojne elektronske ploče i WeIO razvojnog okruženja (IDE), lokalno servirane (ne iz cloud-a) veb aplikacije koja omogućava kontrolu ulaza i izlaza na razvojnoj ploči direktno iz browser-a.
Projekat WeIO otvara vrata kreaciji novih predmeta. Na raspolaganju je čitavoj zajednici kao open source projekat, i otvara mogućnost da svaki pojedinac jednostavno i brzo kreira pametne i konektovane proizvode industrijskog kvaliteta. Zbog toga je WeIO platforma namenjena upravo novim formama produkcije inovatora i entuzijasta, ali i tehnoloških start-up-ova orjentisanih ka inovaciji.
WeIO platforma je kreirana u okviru pariskog studija No Design, i zajednički je projekat Draškovića i Uroša Petrevskog.
Prvobitno razvijen za potrebe ličnih projekata, WeIo je sada raspolaganju čitavoj kreativnoj zajednici, i predstavljen je ove godine na nizu startap konferencija u Evropi i SAD.
Ulaz na predavanje Draška Draškovića u Novoj iskri je besplatan.
(SEEcult.org)