• Search form

02.10.2013 | 22:08

Kako deca vide rokenrol

Kako deca vide rokenrol

Međunarodni likovni konkurs Dečjeg kulturnog centra Beograda (DKCB), deo programa 44. manifestacije “Radost Evrope”, tematski je posvećen ove godine rokenrolu, što je podrazumevalo da se određeno muzičko delo analizira i rekonstruiše u drugom mediju, da se zvuk, pokret i ritam rokenrola učine vidljivim, odnosno prevedu u likovni jezik.

Prema rečima urednice 15. Likovnog konkursa “Radost Evrope”, istoričarke umetnosti Lidije Seničar, iako živimo u vremenu intenzivnih vizuelnih i zvučnih informacija, u okviru redovnog školskog programa malo pažnje se posvećuje umetničkim predmetima (likovna i muzička kultura).

Izložba odabranih radova, koja je otvorena do 20. oktobra u DKCB-u, pokazala je da su učesnici na različite načine reagovali na ponuđenu temu - u zavisnosti od ličnog senzibiliteta, ali i podneblja u kojem odrastaju. Mnogima je pošlo za rukom da interpretaciju poznatih rok hitova prevedu u ekspresivne crteže, jakih kolorita. Ritmovi i asimetrične kompozicije, toplo-hladni i komplementarni kontrasti boja dočaravaju kretanje muzičara na sceni uz zvuke čarobne buke.

Ti zvuci su nekada, kako je navela Lidija Seničar u katalogu izložbe, mnogim generacijama bili sinonim bunta protiv ustaljenih društvenih normi, izraz nezadovoljstva i nade. Mnogobrojni teoretičari su rokenrol poistivećivali sa pojmom tinejdžerske kulture koja je “izabrala da živi, umesto da preživljava”, “da voli, umesto da toleriše”, “da vidi život u sebi i oko sebe”, jer je rokenrol predstavljao prvenstveno način života i razmišljanja.

Izložba pokazuje koliko su mladim generacijama danas, u trećem milenijumu, bliske poruke velikih rokenrol hitova koji su promenili svet.

Na konkursu su učestvovali pojedinci, predškolske ustanove, škole, dečji likovni ateljei, dečji kulturni centri i druge ustanove i asocijacije. Pravo učešća imala su sva deca sveta, uzrasta od 5 do 18 godina.

Na adresu DKCB-a stiglo je više od 3.000 radova, kako iz gradova širom Srbije, tako i iz svih bivših jugoslovenskih republika, ali i iz Argentine, Indije, Indonezije, Kine, Nigerije, Grčke, Albanije, Bugarske, Češke, Litvanije, Belorusije, Mađarske, Malezije, Nemačke, Rumunije, Rusije, Poljske, Slovačke, Turske, Ukrajine i sa Filipina.

Radove je ocenio stručni žiri koji su činili: mr Branka Kuzmanović, vanredna profesorka na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, mr Vesna Knežević i dr Sanja Filipović, docenti na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu.

Zlatnom srebrnom i bronzanom medaljom, kao i mnogobrojnim pohvalama, u pojedinačnoj kategoriji i kategoriji kolekcija, nagrađeni su radovi u četiri starosne grupe. Dodeljeno je 7 zlatnih, 12 srebrnih, 20 bronzanih medalja i 62 pohvale u pojedinačnoj i kategoriji kolekcija.

Deo izložbe nagrađenih radova tokom novembra će moći da se pogleda i u Kulturnom centru Gornji Milanovac.

Temi rokenrola posvećena je i 44. “Radost Evrope” koja do 5. oktobra okuplja u Beogradu mališane iz 17 zemalja.

Manifestacija i izložba najavljeni su 22. septembra rok koncertom “Dok čekamo goste”, uz učešće Dece loših muzičara, srednjoškolskih bendova i prve škole za rok i pop muziku Master Blaster studio, sa devetogodišnjim Nikolom Džonijem Rankovićem, koji je premijerno izveo autorsku pesmu “Neću da živim u zemlji bez rokenrola”.

Rankovć je i predstavnik Srbije na svečanom koncertu manifestacije “Radost Evrope” 5. oktobra u Sava centru.

Povodom 44. “Radosti Evrope” izdata je i prigodna markica Pošte Srbije, a kao motiv je iskoriščen trećenagrađeni rad u najmlađoj kategoriji, čija je autorka šestogodišnja devojčica iz likovne radionice "Dlan" iz Obrenovca.

Na vinjeti bloka od osam maraka je rad petogodišnjeg Ivana Vladimirova iz Trgovišta (Bugarska). Sve to zaokružuje koverta sa tri rada i još jednom markicom na kojoj je rad devetogodišnje Rite Kavai iz Subotice.

Dimitrije Stefanović

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r