• Search form

04.04.2022 | 15:23

Ka drugom – umetnost nevidljivih

Ka drugom – umetnost nevidljivih

Izložba “Ka drugom – umetnost nevidljivih” u Šok zadruzi u Novom Sadu obuhvata radove osoba sa izazovima u psihosocijalnom funkcionisanju, većinom korisnika psihijatrijskih usluga i Kluba “Kompas”, a prema navodima autorke koncepta Aleksandre Mirimanov, cilj je upoznavanje publike kako sa ličnim, tako i sa strukturnim problemima sa kojima se ta višestruko marginalizovana grupa svakodnevno suočava, a koji doprinose održavanju osetljivih grupa na margini i njihovoj dodatnoj stigmatizaciji.

Klub Kompas, u okviru Udruženja građana Patrija, zasnovan je na programu podrške osobama sa poteškoćama u psihosocijalnom funkcionisanju kroz njihovo osnaživanje za što aktivniji i samostalniji život u zajednici.

Publika će imati priliku da vidi od 4. do 16. aprila likovne radove i pročita lične priče osoba sa iskustvom psihijatrijskog lečenja koje su nastale na osam art terapijskih radionica realizovanih u kulturnim stanicama Eđšeg i Svilara. Korisnici su kroz tekst i likovni izraz preneli njima važne poruke o proživljenim iskustvima koji su prethodili hospitalizaciji kao i o samom iskustvu hospitalizacije.

“Jasno je da psihijatrija ne uspeva da zadovolji potrebe osoba sa izazovima u psihosocijalnom funkcionisanju, da je poznata po kršenju osnovnih ljudskih prava i da je kroz nju izražena dominantna kultura izopštavanja ljudi koji pate. Rezultat tog izopštavanja je i formiranje veoma problematičnih uverenja kod opšte populacije o tome ko su i kakvi su korisnici i kako treba postupati sa njima. Zbog toga se javlja potreba za drugačijim vidom rada i pružanja podrške korisnicima sa jedne strane i za informisanjem i razbijanjem predrasuda kod opšte populacije sa druge strane. Ideja projekta je bila da odgovori na obe potrebe kroz art terapijske radionice i interaktivnu izložbu na kojoj će se publika upoznati kako sa ličnim tako i strukturnim problemima”, navedeno je u najavi izložbe, na kojoj će publika, čitajući tekstove (lična iskustva) autora i autorki radova, koji su odlučili da ostanu anonimni, lakše uvideti da su uzroci problema mentalnog zdravlja vezani i za društvene okolnosti u kojima živimo. Bolne priče iz detinjstva su često povezane sa slabim socio-ekonomskim statusom porodice ili sa neizgrađenim roditeljskim kompetencijama. Na taj način se otvara pitanje društvene i sistemske odgovornosti. Pitanje je i kako sistem konstruiše društvene predrasude koji doprinose održavanju osetljivih grupa na margini i njihovoj dodatnoj stigmatizaciji.

Namera izložbe je da pomogne publici da razume da među korisnicima psihijatrijskih usluga ima osoba sa različitim intelektualnim kapacitetima, nivoom obrazovanja, različitih generacija, rodnih identiteta, fizičkih mogućnosti, da ima pripadnika i niže i srednje klase.

“Ako na korisnike gledamo iz nejasne perspektive da su svi slični, ludaci, propušta se prilika da se sagledaju specifični problemi pojedinaca i da se odgovori na njihove različite potrebe”, poručuje autorka izložbe, napominjući da cilj projekta nije bio da korisnike predstavi kao umetnike, već da im pomogne da se kroz art terapijski proces lakše otvore kako bi kroz tekst i likovni izraz preneli njima važne poruke. Prenoseći poruke ranjivih grupa van okvira zatvorenog prostora, otvara se pitanje da li art terapija može da poprimi oblik društvenog aktivizma.

U realizaciji projekta su učestvovale i psihološkinje, volonterke UG “Patrija”: Jovana Ćojder, Vojana Obradović, Anja Žujović i Jovana Zorić.

Autorka koncepta izložbe i samog projekta Aleksandra Mirimanov je likovna umetnica, pedagoškinja i savetnica u Integrativnoj art psihoterapiji. Nakon Akademije umetnosti u Novom Sadu i tri godine edukacije iz Integrativne art psihoterapije (koja je u sastavu Saveza društava psihoterapeuta Srbije) završila je i obrazovni program Centra za ženske studije. Pohađala je programe stručnog usavršavanja u cilju pružanja podrške deci žrtvama porodičnog nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja. Od 2015. radi kao likovna pedagoškinja razvijajući metodologiju rada koja integriše likovno stvaralaštvo, pokret i elemente art terapije. Vodila je brojne umetničke programe za decu i mlade u saradnji sa lokalnim nevladinim sektorom i pokrajinskim institucijama. Trenutno radi kao koordinatorka dva društveno-angažovana projekta međunarodne saradnje.

Izložba je nastala kao rezultat istoimenog projekta koji je podržan na javnom konkursu Fondacije Novi Sad – Evropska prestonica kulture 2022, u okviru projekta “Umetnici. Sad!” čiji je nosilac UG “Patrija”, a otvorena je od 4. do 16. aprila.

Dizajn plakata: Stefan Ilić

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r