• Search form

06.03.2014 | 13:23

Jubilarne, 15. Crvene zore

Jubilarne, 15. Crvene zore

Feministički i kvir festival Crvene zore (Rdeče zore) u Ljubljani proslavlja od 6. do 8. marta 15 godina postojanja, nudeći i jubilarnim izdanjem raznovrstan program performansa, koncerata, radionica i debata, uz učešće umetnika i aktivista iz regiona i drugih evropskih zemalja.

Program 15. festivala Crvene zore obuhvata, između ostalog, debatu “Drugačiji sport je moguć?! Feminizam, queer i trans u sportu”, u kojoj će učestvovati Željko Blaće (Hrvatska), Olga Dimitrijević (Srbija) i Juliet Jacques (Velika Britanija), zatim “Feministički wikimaraton”, književno veče Jelene Anđelovski iz Srbije “Domovina, bes mašina”, koncerte sastava Tirana i Aivery (Austrija), Zdrada Palki (Poljska/Nemačka), Urtiga (Slovenija) i Sajsi MC (Srbija)…

Kolektiv festivala Crvene zore naveo je, povodom jubileja, da je proteklih godina profitirao od feminističke i queer umetnosti u vidu životnih lekcija, koje mu nisu poklonjene, već su teško zarađene ulaganjem slobodnog vremena, neprospavanih noći, te propuštenih poslovnih prilika, studiranja i zagrljaja u toplom krevetu.

“Što nam je više izgledalo da je kretivnost u uslovima odsustva javnih finansija neodrživa, to je vanredna situacija u kojoj se nalaze radnici uopšte, a posebno oni koji su angažovani u oblasti umetnosti i kulture, postajala nešto što je normalno. Uprkos svim izazovima, festival Crvene zore, posle svih ovih godina, nije postao privatna kompanija za eksploataciju javnog novca, niti porodična firma, što, uzimajući u obzir uslove u umetnosti i kulturi, smatramo našom prednošću”, poručili su organizatori tog međunarodnog festivala koji se tradicionalno održava u vreme međunarodnog praznika žena, 8. marta, a od pre nekoliko godina, osim feminizmu, posvećen je i queer umetnosti.

“Dok slavimo emancipaciju žena i muškaraca 8. marta, možda usput zaboravljamo na godišnji tematski fokus koji je obeležavao svako festivalsko izdanje. I danas nam se to čini luksuzom. U postojećim okolnostima, organizovanje samog festivala predstavljalo je akt političke i društvene higijene, i tako je od samog početka, kada su ženske umetnice počele da predstavljaju svoj rad u Metelkovoj pre 15 godina”, naveo je kolektiv festivala Crvene zore, dodajući da su partijarhalnoj i kapitalističkoj eksploataciji, zapravo, potrebni šovinizam i heteronormativnost na isti način na kojima su današnjim konzervativcima potrebni njihovi republikanci, desničari, njihov Vatikan i njihov Janša, ili na isti način na koji je Katoličkoj crkvi potreban referendum kojim će kidnapovati državni sistem kako bi podstakla ljude da se izjasne protiv istopolnog braka.

“Feminizam zahteva da pojedinci zauzmu svoj stav u odnosu na svet u okruženju. Posle 15 godina, svesni smo da rod ne može biti kategorija koja će odrediti našu sudbinu, ali možemo se i dalje zabavljati na tu temu. Radimo to već 15 godina i pretpostavljamo da ćemo pre ostati švorc nego što će nam nestati volje za smehom”, poručio je kolektiv festivala Crvene zore koji je proteklih godina okupio predstavio više od 300 umetnica i umetnika iz 27 zemalja.

O festivalu Crvene zore napisan je i jedan magistarski rad, nastupali su umetnici svih polova, a najveća donacija bila je u vidu 300.000 tampona koji su dovoljni za pedesetak žena tokom čitavog njihovog života.

Festivalski sajt je www.rdecezore.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r