• Search form

08.06.2016 | 16:30

J’adore les sports

J’adore les sports

Šok zadruga tokom juna predstavlja radove studenata Akademije umetnosti u Novom Sadu, a prve u nizu je izložba Luke Stojanovića “J’adore les sports” (Obožavam sport) i Save Kesića “Nepoznati”, koja će biti otvorena 10. juna u galeriji Šok Partizan u Petrovaradinu.

J'adore les sportsLuke Stojanovića je serija digitalnih printova i video animacija nastalih kao proizvod istraživanja na polju 3D modelovanja i animacije. Koristeći softvere kao što su Cinema 4D i Blender, Stojanović ispituje mogućnosti reprezentacije digitalnog tela i objekata iz realne stvarnosti. Rad se postavlja u prostor Partizana, predodređen za sportske aktivnosti, koji se potom predstavlja kao samo-ironičan gest na sportsku (ne)spretnost samog autora.

Rad “NepoznatiSave Kesića predstavlja interaktivnu instalaciju sa performativnim pristupom, u kojem se lopta kao sportski rekvizit apropriše da bi se istražio i dokumentovao život prostora Partizana. Rad se zasniva na prikupljanju potpisa na lopti onih koji svakodnevno posećuju prostor Partizana, te koji utiču na njegovu budućnost i pišu njegovu istoriju. U cilju simboličkog dokumentovanja i kreiranja specifičnog scenskog događaja, u kojima sportisti-amateri postaju glavni akteri rada – rad "Nepoznati” zapravo referiše na složen mehanizam postajanja poznatim. Jer, samim zapisivanjem i pamćenjem, lopta postaje svojevrsna memorabilija, putem kojeg i oni nepoznati postaju poznati.


 Luka Stojanović

Luka Stojanović i Sava Kesić su studenti na drugoj i trećoj  godini novosadske Akademije umetnosti, na katedri za Nove likovne medije. Izložba je rezultat završnog predmetnog ispita u sklopu nastavne jedinice Likovni elementi čiji je predmetni nastavnik Andrea Palašti.

U saradnji sa Akademijom umetnosti, kroz program inAPROPRIJACIJA: analize_studije_pristupi 2/3, koji se izvodi kao deo projekta Izlagački praktikum, Šok zadruga izlazi u susret prezentaciji radova studenata tokom juna na više svojih lokacija u gradu - u Šok galeriji Šok Partizan (Sokolski dom, Preradovićeva 9, Petrovaradin), u Šok Koridoru 22 (izlozi u pasažu Zmaj Jovine 22) i u izlagačkom prostoru galerije Šok zadruge (Zmaj Jovina 22).

  Sava Kesić

Šok zadruga najavila je svakog petka od 20.30 sati u Sokolskom domu Partizan i "Umetnički basket", kao svojevrsni odgovor na teške uslove rada umetnika.

"Svi znamo da umetnička praksa i život nisu laki. Svi ti projekti, konkursi, nedostatak novca, nedostatak galerija, nerazumevanje, klanovi, sujete, razmirice i ostalo, kod čoveka-umetnika dovode do akumuliranja stresa", navela je  Šok zadruga, koja kao odgovor na te probleme predlaže "jedinstveni umetničko-sportski koncept, sport u službi umetnosti, sport koji rasterećuje i umiruje umornu i neizvesnu egzistenciju, leči povređene sujete i uči timskom duhu".

Svi zainteresovani umetnici i ljubitelji umetnosti pozvani su da se pridruže na turnirima "umetnici protiv umetnika".

  Umetnički basket - tim Šok zadruge

Ujedno, Šok zadruga će 11. juna održati još jednu “Totalnu rasprodaju umetnosti” na svojoj umetničkoj tezgi na Limanskoj pijaci, na kojoj nudi originalne ili reprodukovane radove lokalnih savremenih umetnika.

Autorke i autori čiji su radovi zastupljeni u ponudi su: Ivana Aranđelović, Zita Argyelan, Milica Bravačić, Jovana Budošan, Jelena Gorički, Fatima Dedić, Milica Dukić, Jelena Đurić, Sonja Jankov, Luna Jovanović, Marta Kiš, Nora Mesaroš, Andrea Palašti, Monika Sigeti, Ivana Smiljanić, Dragana B. Stevanović, Milena Stojanović, Adrienne Ujhazi, Gabrijela Hajzler, Velimir Andrejević, Zoran Bulatović, Srđan Veljović, Živko Grozdanić Gera, Bojan Dojkić, Gojko Dutina, Ivan Đurić, Dušan Zaklan, Vladimir Ilić, Tadija Janičić, Dejan Jankov, Velimir Ćurguz Kazimir, Mihajlo Karanović Beli, Žolt Kovač, Vladimir Mojsilović, Željko Mucko, Milan Nešić, Uroš Pavlović, Aleksandar Rafajlović, Small but dangers, Dušan Stošić, Slobodan Stošić, Predrag Terzić, Selman Trtovac, Nikola Džafo…

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r