Izmena izmenjenog PIP-a
Početak sedmog Festivala prvoizvedenih predstava (PIP) u Aleksincu, nakon odluke organizatora da izbace iz takmičarskog programa predstavu Beogradskog dramskog pozorišta “Utopljena duša” sa Sergejem Trifunovićem u glavnoj ulozi, obeležen je još jednom izmenom – i predstava “Crna kutija” BDP-a, planirana za otvaranje PIP-a, zamenjena je komadom “Derviš i smrt” u režiji Slobodana Ćustića, inače direktora BDP-a.
Organizatori su obavestili publiku 22. novembra, na dan otvaranja PIP-a, da ni “Crna kutija” neće biti izvedena na otvaranju, a kao razlog je navedena bolest glumaca. Umesto tog komada Ane Đorđević, u režiji Andreja Nosova, u kojem igraju Ivan Zarić, Ljubinka Klarić, Petar Benčina, Nataša Marković, Nemanja Oliverić, Ivana Nikolić i Miloš Timotijević, publika je pozvana da pogleda “Derviš i smrt”.
Uz Ćustića, u predstavi “Derviš i smrt” igra i Miloš Lazić, a uključena je u program van konkurencije za nagrade.
Aleksinački Centar za kulturu i umetnost kratko je obavestio publiku da je “Crna kutija” otkazana, te da svi koji su kupili ulaznice za tu predstavu, a ne žele da pogledaju “Derviš i smrt”, mogu da ih vrate na biletarnici Doma kulture. Publici je zahvaljeno na razumevanju.
“Crna kutija” trebalo je da bude igrana i na sceni BDP-a 23. novembra, ali je takođe otkazana.
Odluka organizatora sedmog PIP-a da dva dana uoči početka tog festivala isključe iz takmičarskog programa predstavu “Utopljena duša” izazvala je oštre reakcije stručne javnosti, a Udruženje dramskih umetnika Srbije (UDUS) ocenilo je da je taj poznati glumac “kolateralna šteta sopstvenog humanitarnog rada i sopstvene hrabrosti”. UDUS je obrazloženje organizatora ocenilo kao “besmisleni izgovor”, navodeći da “jedini razlozi zbog kojih se sve ovo desilo, a što, nažalost, nije retko, jesu niski udvorički, politički, vanumetnički razlozi onih koji su ovakvu odluku doneli”.
Trifunović je poznat i po radu u humanitarnoj fondaciji “Podrži život” za prikupljanje sredstava za pomoć za lečenje dece u inostranstvu, a proteklih nedelja meta je tabloida i botova na društvenim mrežama, dok je sama fondacija podvrgnuta inspekcijskim proverama poslovanja.
Povlačenje predstave “Utopljena duša” Aleksandra Jugovića, u režiji Bobana Skerlića, organizatori PIP-a obrazložili su sprečavanjem “eventualnog sukoba interesa”, jer je Sergejev otac Toma Trifunović umetnički direktor te manifestacije. Negirajući da je reč o zabrani, organizatori su “Utopljenu dušu” zamenili predstavom BDP-a “Na tragu” Nikole Milojevića, u režiji Nenada Gvozdenovića, koja je na programu 27. novembra.
Povodom burnih reakcija u javnosti, oglasila se i direktorka Centra za kulturu i umetnost u Aleksincu Maja Radoman Cvetićanin, ali je u saopštenju samo podsetila na značaj PIP-a za lokalnu sredinu, navodeći da odluku festivalskog odbora neće komentarisati.
“Suočavani godinama sa različitim organizatorskim izazovima od nedostatka para i nerazumevanja do infrastrukturne i tehničke dotrajalosti, a ne želeći da trpi Festival koji smo godinama s ljubavlju gradili, odluku Festivalskog odbora i sva dešavanja u vezi s tim nećemo ni sad, ni nadalje komentarisati. Znamo da će aleksinačka publika, na koju smo ponosni i koja stostruko vrati svaki naš napor, znati da ceni ‘lepotu koja svetli iza zavese’”, navela je direktorka Centra za kulturu i umetnost u saopštenju koje je preneo lokalni portal alpress.rs
Takmičarski program sedmog PIP-a obuhvata i predstave “Jami distrikt” Milene Bogavac, u režiji Kokana Mladenovića i produkciji Bitef teatra sa partnerima u regionu, “Bolivud” Maje Pelević u produkciji Narodnog pozorišta u Beogradu, “U čije ime” Narodnog pozorišta u Nišu, koju je prema tekstu Aleksandra Mihailovića režirao Milan Karadžić, “Serbio, zemljo roda moga – Sterijin put u Srbe” Narodnog pozorišta Užice prema tekstu Milovana Vitezovića, u režiji Bogdana Jankovića, te novouvedenu predstavu “Na tragu” BDP-a. U završnici – u čast nagrađenih, za 28. novembar najavljena je predstava “Kraljice” Bitef teatra prema tekstu Darka Lukića, u režiji Branislava Trifunovića.
(SEEcult.org)