Izbor programa za KC Srbije u Parizu u 2015.
Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, u saradnji sa Ministarstvom spolјnih poslova, objavilo je Konkurs za selekciju programa/projekata u oblasti kulture i umetnosti čija je realizacija planirana u Kulturnom centru Srbije u Parizu u 2015. godini.
Programi/projekti sa kojima se aplicira pre svega treba da doprinesu upoznavanju kulture i približavanju dostignuća umetničke scene Srbije publici u inostranstvu.
Predlozi mogu biti iz sledećih oblasti: likovni programi i multimedija, muzički programi, književna predstavljanja, audio-vizuelni projekti i projekcije, tematski paneli, tribine i okrugli stolovi, manji scenski nastupi ipromotivne aktivnosti (kulturni turizam i sl.).
Cilј tog konkursa je da se kroz nacionalnu podršku programima/projektima koji će biti selektovani kao reprezentativni u svojoj oblasti podstakne razvoj međunarodne saradnje, kao i da se obezbedi promocija savremenog stvaralaštva, kulturnih industrija i kulturnog nasleđa.
Istovremeno, kako je navedeno, ova promocija i podrška predstavljaju podsticaj za jačanje kapaciteta aktera u oblasti kulture i umetnosti na teritoriji Srbije, kao i sistemsku podršku razvoju međunarodne saradnje.
Konkurs je otvoren do 25. novembra 2014. godine, a tekst se nalazi na sajtu Ministarstva kulture, kao i u rubrici “Konkursi” portala SEEcult.org.
Kultuni centar Srbije, prvobitno Kulturno-informativni centar - KIC SFRJ ili Jugoslovenski kulturni centar, osnovan je 1973. godine kao državna institucija, imao je zadatak da stranu javnost upoznaje sa političkim, kulturnim, naučnim i ostalim sadržajima, kao i sa baštinom i aktuelnim stvaralačkim dostignućima, u cilju afirmacije i ugleda SFRJ u svetu.
Prve prostorije nalazile su se u blizni Jelisejskih polja, a 1978. godine preseljen je u novi umetnički centar francuske prestonice, kvart Bobur (quartier de Beaubourg).
Idealno smešten u središtu pešačke zone u ulici San Martin (rue Saint Martin), nalazi se preko puta jednog od najvećih svetskih muzeja savremene umetnosti - Centra Žorž Pompidu.
(SEEcult.org)