• Search form

07.06.2014 | 13:58

Iz sveta rata ka kulturi mira

Iz sveta rata ka kulturi mira

Manifestacija 'Peace Event Sarajevo' obuhvata od 6. do 9. juna oko 200 programa na tridesetak lokacija - koncerte, projekcije filmova na otvorenom, okrugle stolove, umetničke performanse, tribine i izložbe, kojima želi da pokrene diskusiju o kulturi mira i nenasilja, pomirenja, suočavanja sa prošlošću i alternativama militarizmu, kao i pitanja roda, socijalne pravde i drugih aktuelnih tema.

U vreme konflikta i konfrontacija, sto godina nakon početka Prvog svetskog rata, organizatori manifestacije “Peace Event Sarajevo” ističu potrebu razvoja kulture mira, razoružavanja, mirnog rešavanja konflikta i nenasilja, kao i socijalne pravde i ekološke održivosti.

“Ljudi širom sveta žele da žive u miru, ali je protekli vek video ratove i nasilje na svim nivoima u većini delova sveta, uključujući i bivšu Jugoslaviju. Mi verujemo i želimo da pokažemo da je aktivno nenasilje jedini održivi put transformacije iz vesta ratova i nasilja u kulturu mira i nenasilja. Aktuelni događaji u Ukrajini, Siriji, Centralnoj Africi i mnogim drugim delovima sveta, kao i ratovi na prostoru bivše Jugoslavije 90-ih, te nedavni protesti u Bosni i Hercegovini, zahtevaju zajedčniku posvećenost i javni stav da postoje alternative ratu, što su pokazale i mnoge uspešne kampanje, kao i zvanični dokumenti, kao što je Deklaracija UNESCO-a ‘Kultura mira’. Naš zajednički cilj ostaje vizija Berte fon Sutner, Mahatme Gandija, Alberta Ajnštajna, Martina Lutera Kinga, Nelsona Mandele i mnogih drugih, a to je: svet bez rata i nasilja”, poručili su organizatori manifestacije “Peace Event in Sarajevo”, iza koje stoje organizacioni komiteti na međunarodnom, nacionalnom i lokalnom nivou.

Iz Bosne i Hercegovine se u Mrežu za izgradnju mira uključilo više od sto organizacija i grupa, koje su samim tim i suorganizatori programa.

Učestvuju i mirovni aktivisti iz svih ostalih bivših jugoslovenskih republika.

Između ostalog, u SARTR-u će biti održana diskusija “Sirija kakvu ne znamo” i performans i razgovor na temu “Nasilje”, inspirisan knjigom “MALTEREGO – Rubikova stolica” autora i muzičara Marka Šelića Marčela iz Srbije.

Festival Pravo ljudski učestvuje filmskim projekcijama u Istorijskom muzeju BiH, a program će početi filmom “Daleko od Vijetnama” (Chris Marker, Jean-Luc Godard, Joris Ivens, William Klein, Claude Lelouch, Alain Resnais i Agnés Varda) iz 1976. godine - prvom produkcijom francuskog filmskog kolektiva SLON koja je nastala u znak protesta protiv američke vojne invazije u Vijetnamu.

U nastojanju da problematizuje rat, prisustvo rata u miru, nasilje i nasilnost u političkom, rodnom, i na kraju društvenom planu, Pravo ljudski program 8. juna nudi sedam kratkih filmskih ostvarenja mladih autora koji audio-vizuelnim i narativnim jezikom hrabro isputuju uspostavljene norme prisutne u istorijskim narativima.

Program obuhvata, izmedju ostalog, i pet okruglih stolova – o kulturi mira i nenasilju, rodnom pitanju, ženama i miru, militarizmu i alternativama, miru i socijalnoj pravdi i pomirenju i suočavanju sa prošlošću.

Gotovo 200 radionica, uz brojne druge programe i Kamp mladih, “Peace Event Sarajevo” poziva i na prikupljanje pomoći za stanovništvo ugroženo u nedavnim katastrofalnim poplavama u BiH i regionu.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r