• Search form

10.05.2021 | 19:56

Istorizacija Festa uoči jubileja

Istorizacija Festa uoči jubileja

Edicija Festovih pedeset započeta je knjigama “FEST: Zaveštanje od četiri slova” Une Čolić Banzić i “Ulica Milanа Vukosa: spomenar” grupe autora, u izdanju Biblioteke grada Beograda, a najavljene su i knjige posvećene Nebojši Đukeliću i Dinku Tucakoviću, kao i dopunjeno izdanje knjige “Sanjati otvorenih očiju” Ivana Karla (iz 2012. godine).

Una Čolić Banzić, unuka osnivača Festa Milutina Čolića, nekoliko godina je spremala knjigu “FEST: Zaveštanje od četiri slova”. Njen rad se poklopio sa idejom Odbora Festa da se uoči jubileja – 50. festivalskog izdanja, koje će biti 2022. godine, i priredi takvo izdanje, izjavio je 10. maja gradski sekretar za kulturu Beograda i predsednik festivalskog Odbora Ivan Karl, koji je i urednik edicije Festovih 50.

To je peta knjiga koja se bavi istorijom Festa (nakon publikacije objavljene za 20. Fest, potom monografija Božidara Zečevića i Milana Vlajčića u vreme 25, odnosno 30. Festa i knjige samog Karla “Sanjati otvorenih očiju”, objavljene za 40. Fest. Karl je ocenio da je knjiga Une Čolić Banzić u najboljoj poziciji, jer je prošlo dovoljno vremena da se Fest sagleda iz više različitih uglova.

“Ovo je zaista dobar i adekvatan zbornik radova, eseja, tekstova, prikaza i ličnih osvrta ljudi koji su bili svedoci, učesnici, kreatori i stvaraoci Festa. Uz okolnost da je autorka unuka osnivača, jedan lep krug smo zaokružili”, ocenio je Karl na promociji u Kombank dvorani, na kojoj je minutom ćutanja odata i pošta nekadašnjem ministru kulture Srbije, reditelju i dramaturgu Bratislavu Petkoviću, koji je preminuo 9. maja u 73. godini.

Karl je istakao i značaj knjige “Ulica Milanа Vukosa: spomenar”, koju su na svoju inicijativu priredili Stevanka Češljarov, Bojana Andrić i Aleksandar Mandić.

Milan Vukos, kako je podsetio, bio je ne samo pomoćnik gradonačelnika Beograda i dugogodišnji direktor Televizije Beograd, već i čovek koji je presudno uticao da Beograd dobije Fest time što je dao podršku osnivaču Milutinu Čoliću. Zato je bilo logično da tu knjigu uvrstimo u ovu ediciju.

“Grad Beogad se odužuje ljudima bez kojih ne bi bilo onoga što obeležava kulturnu sliku našeg grada”, rekao je Karl.

Slede knjige o Nebojši Đukeliću, jednom od najboljih selektora Festa i dugogodišnjem uredniku filmskog programa TV Beograd, Dinku Tucakoviću, direktoru Muzeja Jugoslovenske kinoteke i dugogodišnjem predsedniku Saveta Festa, kao i dopunjeno izdanje monografije “Sanjati otvorenih očiju”.

Direktorka Biblioteke grada Beograda Jasmina Ninkov izrazila je zadovoljstvo što ta institucija učestvuje u ovom izdavačkom poduhvatu.

“Mi se staramo o kulturnoj baštini i prirodno je da budemo nosioci ovakvog poduhvata, posvećenog jednoj od najznačajnijih kulturnih manifestacija Beograda i Srbije. Reč je o dve zaista vanredne knjige koje poseduju ogroman materijal, veoma važna svedočenja neposrednih aktera, fantastičnu foto dokumentaciju”, istakla je Jasmina Ninkov, dodajući da će ove knjige predstavljati nezaobilazan izvor za istraživanje i Festa i kulture u Beogradu i duha vremena.

Una Čolić Banzić, koja se obratila video porukom iz Sidneja, gde živi i radi, izrazila je zahvalnost izdavaču i Ivanu Karlu na pomoći za objavljivanje njene monografske knjige.

“Sećanje na Fest nosi neoponovljivi duh i dah jednog drugog vremena, mnogima od nas - dalekog. Pokušala sam da pronađem ključ, odgonetku trajanja i eliksir mladosti ovog festivala. Njegove skrivene preseke prošlosti i koncepta koji još traje. Kadrovi ličnih sećanja autentični su dar ove monografije i prilog kulturi sećanja na Festove dane.

Kažu da svaki grad stvara o sebi neponovljivu sliku iznad svakog sna - kao u filmu. Fest je prvih godina, kao i Beograd, bio dinamičan, inovativan, izazovan, otvoren, radoznao, provokativan… Festival koji se sa nestrpljenjem očekivao čitavu godinu – ne samo u Beogradu. Fest i danas, pored Bitefa, ostaje naša najpoznatija kulturna manifestacija. Festival koji je ušao u pore ovih prostora, preko koga je formiran, ne samo filmski ukus, već i pogled na svet.

Makedonski i jedan od najpoznatijih evropskih reditelja Milčo Mančevski navodi u monografiji da je Fest za njega bio „deo vaspitanja, deo onoga što sam danas. Moje obrazovanje, znanje i ukus.

Eto šta mogu samo četiri slova: F E S T”, poručila je Una Čolić.

Aleksandar Mandić, urednik knjige “Ulica Milan Vukosa: spomenar”, naveo je da to izdanje sadrži sećanja 41 autora, mahom saradnika i prijatelja tog istorijski značajnog kulturnog radnika, kao i uvodni, autobiografski tekst samog Vukosa pod duhovitim naslovom “Uspo(n)mene”.

“Vukos je velikan srpske kulture. Najznačajnija osoba, među onima koji nisu stvaraoci, za srpsku kulturu u drugoj polovini 20. veka. Možda vam to deluje preterano, ali ova knjiga svedoči o tome. Zadužio je srpsku kulturu na mnogo načina. Fest je samo jedna cigla u svemu onome što je doprineo”, istakao je Mandić.

U knjizi je i sećanje Milutina Čolića da mu je upravo Vukos, nakon jedne uspele filmske revije, predložio osnivanje Festa.

“Vukos je bio hrabar da podrži prikazivanje proskribovanih filmova, poput ‘Zasede’ Živojina Pavlovića. Bitno je uticao na stvaranje drugačije linije filma u Srbiji. Kao funkcioner Socijalističkog saveza podržao je mlade umetnike i omogućio snimanje onoga što će postati autorski film, počev od omnibusa ‘Kapi, vode ratnici’ Marka Bapca, Žike Pavlovića i Kokana Rakonjca”, rekao je Mandić, dodajući da je u knjizi ipak najviše svedočenja o Vukosu kao direktoru u periodu koji se smatra za zlatno vreme TV Beograd.

Knjige je grafički uredila Amalija Vitezović iz Biblioteke grada Beograda.

“FEST: Zaveštanje od četiri slova” biće od sledeće nedelje u knjižarama, a ubrzo zatim i knjiga o Milanu Vukosu.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.