• Search form

16.01.2011 | 19:02

Istorijski nulti korak

Istorijski nulti korak

Predstavnici Asocijacije udruženja i inicijativa Nezavisna kulturna scena Srbije i Ministarstva kulture Srbije potpisali su 16. januara u Zrenjaninu Protokol o saradnji, na osnovu kojeg će vaninstitucionalni akteri kulturne politike i organizacije i inicijative koje pripadaju Nezavisnoj kulturnoj sceni Srbije biti uključeni kao ravnopravni partneri u ostvarivanje opšteg interesa u kulturi i kreiranje kulturne politike u zemlji.

Protokolom je potvrđen doprinos Nezavisne kulturne scene Srbije opštem interesu u kulturi i predviđen mehanizam za unapređenje položaja tog sektora, kao i za dalji dijalog s Ministarstvom kulture.

Ministar kulture Nebojša Bradić rekao je prilikom potpisivanja Protokola, čiji će principi i dugoročni ciljevi biti ugrađeni u Nacionalnu strategiju kulturnog razvoja za period 2011-2021, da bi 2011. godina mogla da bude “godina nezavisne kulture”.

“Dobro je što o ovim stvarima govorimo na početku godine, jer bi ova godina mogla da bude godina nezavisne kulture ako je iskoristimo kako treba”, rekao je Bradić i naglasio da “ono što nezavisna scena čini već godinama treba da bude, u stvari, jedan od važnijih i korektivnih, koliko i aktivnih doprinosa razvoju kulture u Srbiji”.

Bradić je izrazio uverenje da potencijali Nezavisne kulturne scene predstavljaju “jako veliki kapacitet za razvoj kulture Srbije”, koji bi, kako je naglasio, trebalo da bude uvažen ne samo od Ministarstva kulture, već i od svih koji su u situaciji donošenja odluka, odnosno lokalnih samouprava, gradova i pokrajinskih vlasti.

Bradić je rekao i da bi kulturne politike koje svako razvija u okviru svojih domena trebalo da budu podsticane u viziji Srbije kao evropske države, koja kulturu vidi kao faktor razvoja, a ne kao trošak.

Ministar je naglasio i važnost zajedničkog rada na afirmisanju Zakona o kulturi i podsetio da su tim krovnim zakonom stavljeni u isti status akteri javnog i privatnog, odnosno nezavisnog sektora.

Zadovoljstvo potpisivanjem Protokola izrazio je i Predrag Cvetičanin - u ime Asocijacije udruženja i inicijativa Nezavisna kulturna scena Srbije, navodeći da je to “nulti korak u saradnji s Ministarstvom kulture”.

“Mi tražimo da se prizna da doprinosimo opstem interesu u kulturi. Potpisivanjem ovog protokola i uspostavljanjem strukturisanog dijaloga, taj proces počinje”, rekao je Cvetičanin i izrazio očekivanje da će se taj dijalog razvijati kroz radna tela predviđena Protokolom.

Osim Cvetičanina iz Centra za empirijske studije kulture jugoistočne Evrope iz Niša, Protokol o saradnji s Ministarstvom kulture potpisali su - u ime Nezavisne kulturne scene Srbije - i Darka Radosavljević Vasiljević iz Remonta - nezavisne umetničke asocijacije iz Beograda, Rastko Stefanović iz Umetničke asocijacije Zrenjanin, Marijana Cvetković iz Stanice - servisa za savremeni ples iz Beograda i Dejan Ubović iz Kulturnog Fronta iz Beograda.

Protokolom je predviđeno, između ostalog, da će Ministarstvo kulture uključivati predstavnike nezavisne kulturne scene Srbije u rad tela koja praktično kreiraju kulturnu politiku u Srbiji, a posebno onih koja donose odluke vezane za rad nezavisnih kulturnih organizacija i inicijativa. Ministarstvo će neposrednim i posrednim merama kulturne politike podsticati saradnju kulturnih ustanova u Srbiji sa organizacijama i inicijativama koje pripadaju nezavisnoj kulturnoj sceni Srbije, te uključivati projekte nezavisne kulturne scene u promociju kulture Srbije u inostranstvu.

Takođe, Protokolom je utvrđeno da će Ministarstvo kulture, u granicama ovlašćenja, podržati inicijativu da organi lokalnih samouprava preimenuju namenu nekih od poslovnih prostora kojima raspolažu u svrhu korišćenja za delatnost nezavisnih kulturnih organizacija i inicijativa, kao i inicijativu da se zakup takvih prostora plaća po povlašćenim uslovima. Ministarstvo će podržati i inicijativu da logistički pomogne intenziviranje medijskog izveštavanja o programima nezavisne kulturne scene Srbije.

Takođe, Ministarstvo kulture će razmotriti mogućnosti raspisivanja posebnog konkursa za projekte nezavisnih kulturnih organizacija i inicijativa, zatim ustanovljenja konkursa za višegodišnje finansiranje (namenjeno pokrivanju režijskih troškova organizacija, uključivanju novih saradnika i volontera u rad organizacija i jačanju kapaciteta aktera nezavisnih kulturnih organizacija i inicijativa), te mogućnost podrške razvoju programa u oblasti savremene, kritičke i inovativne umetnosti u manjim mestima širom Srbije, pogotovo inicijativa i programa, u cilju decentralizacije kulturne politike.

Organizacije i inicijative koje pripadaju Nezavisnoj kulturnoj sceni Srbije usmeriće svoje delovanje na ostvarivanje opšteg interesa u kulturi, kako je definisano u Zakonu o kulturi, posebno u oblastima: inovativne, kritičke i eksperimentalne umetničke i kulturne produkcije, razvoja međunarodne saradnje u oblasti kulture, decentralizacije kulture u Srbiji, unapređenja stručnih i naučnih istraživanja u kulturi, širenja i unapređivanja edukacije u oblasti kulture, razvoja mladih talenata u oblasti kulturnog i umetničkog stvaralaštva, primene novih tehnologija u kulturi, kulturnog i umetničkog stvaralaštva osoba sa invaliditetom i dostupnosti svih kulturnih sadržaja osobama sa invaliditetom i promovisanja rasne, nacionalne i rodne ravnopravnosti kao preduslova za razvoj naprednog građanskog društva.

Radi realizacije utvrđene saradnje, biće formirana zajednička radna grupa Nezavisne kulturne scene Srbije i Ministarstva kulture.

Potpisivanjem Protokola u zgradi opštine Zrenjanin, gde je goste pozdravio gradonačelnik Mileta Mihajlov, završena je druga nacionalna konferencija Nezavisne kulturne scene Srbije, na kojoj su tokom vikenda učestvovali predstavnici oko 40 organizacija, a utvrdili su proceduru i mehanizme strategije razvoja celokupnog nezavisnog sektora u kulturi i izabrali privremene izvršne organe i radne grupe.

Nezavisnu kulturnu scenu Srbije čini više od 70 organizacija i inicijativa, a pionirski je pokušaj okupljanja udruženja i inicijativa na nivou cele zemlje koja su prvi put postigla konsenzus o glavnim zajedničkim problemima i otvorenim pitanjima.

Prva konferencija Nezavisne kulturne scene održana je u junu 2010. godine u Kulturnom centru Grad u Beogradu, a u novembru je objavljena Deklaracija predstavnika nezavisne kulturne scene Srbije, kojom su vlasti pozvane na dijalog o mnogobrojnim problemima sa kojima se suočavaju akteri nezavisne kulturne scene.

Učesnici zrenjaninske konferencije utvrdili su strategiju daljeg delovanja koja podrazumeva, između ostalog, i usvajanje Statuta nakon interne diskusije o već utvrđenom nacrtu, a zatim registrovanje pri Agenciji za privredne registre. Takođe, dogovorene su određene javne aktivnosti i formirane radne grupe koje će se baviti pitanjima od značaja za dalji razvoj i delovanje na osnovu ciljeva usaglašenih u Zrenjaninu.

Izabran je i Izvršni odbor, koji čine organizacije iz Beograda, Niša, Novog Sada i Zrenjanina.

Na konferenciji su učestvovali predstavnici organizacija i inicijativa iz Beograda, Novog Sada, Niša, Kruševca, Zaječara, Pirota, Čačka, Kragujevca i Zrenjanina, a nakon radnog dela, neformalna diskusija nastavljena je 15. januara i u klubu Zeleno zvono, gde je nastupila grupa Memlah, i Klubčetu, gde je nastupio Samo Sloga Sound System.

*U PRILOGU: Protokol NKSS i Ministarstva kulture Srbije

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r