• Search form

18.12.2013 | 22:10

Istorijska vizuelna istorija

Istorijska vizuelna istorija

Izložba o ratnom zločinu pripadnika jedinice Škorpioni 1999. godine u Podujevu otvorena je 18. decembra u Kulturnom centru Beograda u prisustvu troje autora - preživelih članova albanske porodice Bogujevci, jako policijsko obezbeđenje i protest grupe desničara, a svojevrsni je istorijski događaj, jer je prvi put na nekom takvom događaju visokog rizika manifestovana i državna podrška, uz očekivano prisustvo ličnosti iz kulturnog i javnog života, nevladinog sektora i dela opozicije.

Izložba “Bogujevci // Vizuelna istorija” rekonstruiše sudbinu porodice Bogujevci, zaključno sa suđenjem pripadnicima Škorpiona u Beogradu, a iako je posvećena svim porodicama i žrtvama rata, u pojedinim medijima i delu javnosti nazvana je albanskom propagandom i provokacijom. Takav stav izrazili su i pripadnici desničarskih organizacija koji su se okupili uoči otvaranja izložbe u Knez Mihailovoj u centru Beograda, okruženi pripadnicima policije u opremi za razbijanje demonstracija.

Izložbu je posetio nakon otvaranja i premijer i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, koji je razgovarao i sa autorima i izrazio im saučešće, a iskoristio je priliku i da podseti da su počinioci zločina u Podujevu osuđeni i da je važno da svi koji su odgovorni za zločine nad civilima u bivšoj Jugoslaviji odgovaraju.

Dačić je rekao i da bi bilo dobro da se slične izložbe održe širom bivše Jugoslavije - i u Zagrebu, i u Kninu, i u Sarajevu, i u Banjaluci, i u Prištini…

Povodom pretnji organizatorima izložbe proteklih dana, Dačić je rekao da se sa potpredsednikom vlade Aleksandrom Vučićem složio da izložba mora da bude održana, jer je važno da “postoji sloboda da se čuje sudbina svih stradalih”.

Osim Dačića, među posetiocima izložbe bio je i komandant Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ) Spasoje Vulević, koji se fotografisao sa preživelim članovima porodice Bogujevci.

Od političara je bio prisutan i lider opozicione Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović, koji je pohvalio premijera zbog prisustva, ocenjujući da to ukazuje na smer kojim ide Srbija, ali i da je potrebno još mnogo toga promeniti.

Otvaranju izložbe prisustvovao je, između ostalih, i državni sekretar Ministarstva kulture i informisanja Srbije Dejan Ristić.

Prisustvovale su i mnogobrojne ličnosti kulturnog i javnog života, među kojima i dramska spisateljica Biljana Srbljanović, direktorka Fonda za humanitarno pravo Nataša Kandić

Direktorka Kulturnog centra Beograd Mia David rekla je na otvaranju da ta izložba otvara novo poglavlje u posleratnim odnosima Prištine i Beograda. Ona je uoči izložbe istakla da taj umetnički projekti, kao i mnogi drugi, ima politički kontekst, ali je pre svega priča o ličnoj tragediji.

Mia David je za Slobodnu Evropu navela i da je ta izložba mogla da se desi i u Centru za kulturnu dekonatminaciju ili u Reksu - prostorima očekivanim za takav projekat, ali je upravo zato bilo i važno da se ne desi tamo.

“Važno je da se desi u zvaničnoj instituciji, da kao društvo pokažemo da smo spremni na dijalog. Jer ni jedna politika nije važnija od ljudskih života”, naglasila je Mia David.

Uoči otvaranja izložbe ispred KCB-a se okupilo nekoliko desetina pripadnika desničarskih organizacija, koje je policija udaljila bez upotrebe sile, dok su oni skandirali “Kosovo je Srbija”, “Izdaja”, “Živela Velika Albanija”…

Izložba “Bogujevci // Vizuelna istorija”, čiji je kustos Džejms Valmsli (James Walmsley), bavi se zločinom u kojem je streljano 14 članova porodice Bogujevci, a petoro dece je preživelo, među kojima su i autori te postavke Saranda, Jehona i Fatos.

Izložba se sastoji od rekonstrukcije dnevnog boravka u kući porodice Bogujevci, bolničke sobe u kojoj su nakon zločina ležali i sudnice u kojoj su svedočili protiv pripadnika Škorpiona.

Njih troje su 2003. svedočili pred Većem za ratne zločine u Beogradu, u postupku protiv nekadašnjeg člana jedinice Škorpioni Saše Cvjetana. U julu 2005. Cvjetan je osuđen na zatvorsku kaznu od 20 godina, a preživeli čanovi porodice Bogujevci su 2003. u Kanadi započeli kampanju za privođenje pravdi još jednog počinioca zločina, Dejana Demirovića, koji je izručen Srbiji i suđeno mu je u Beogradu u decembru 2008. sa još četvoricom optuženih. U zamenu za povlačenje optužnice, Demirović je postao svedok-saradnik, a ostala četvorica su 2009. osuđena na po 20 godina zatvora.

Izložbu organizuju KCB i fondacija Hartefakt, uz podršku Ambasade Švajcarske i Fonda za otvoreno društvo.

Izložba je premijerno predstavljena u oktobru 2011. u Nacionalnoj galeriji Kosova u Prištini, a potom i u Nacionalnoj galeriji u Tirani u februaru 2012.

U Podroomu KCB-a biće otvorena do 12. januara 2014.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r