• Search form

08.05.2013 | 11:25

Ispovest Marijana Crtalića

Ispovest Marijana Crtalića

Multimedijalni umetnik Marijan Crtalić nastavlja da problematizuje društveno-politički kontekst današnjice u Hrvatskoj izložbom “Ispovest” u Galeriji “Nano” u Zagrebu, kojom se osvrće na teškoće nekomercijalnog bavljenja umetnošću.

“Biti nekomercijalni umetnik i naći lovu za život i rad nije lak životni i profesionalni put. Pogotovo u Hrvatskoj i pripadajućoj joj situaciji opšte privredne i finansijske nesređenosti, te stalnog smanjivanja budžeta za kulturu”, naveo je Crtalić u pratećem tekstu izložbe “Ispovest”, kojom 8. do 10. maja proslavlja i svoj rođendan.

Prema njegovim rečima, navedena nesređenost polazi od same državne uprave i napreduje preko institucija, sve do pojedinaca. Prateći efekti su neisplaćivanja, uterivanja, tužbe, dugovanja i raznorazne vrste snalaženja u takvom kontekstu.

“Osobno ne znam kako sam uspeo nametnuti svoje određene projekte i izložbe u fokus interesa kulturno umetničkih institucija te time dobiti njihovu pažnju i naklonost, a shodno tome i razne vrste finansijsko operativnih potpora. Naime, naprosto sam ‘ubo’ priču koja je u datom trenutku bila aktuelna, zanimljiva i što je najvažnije - dobro smišljena i razrađena. Za to nemam logičnog objašnjenja, to ili se desi ili ne. Ono što je možda jednako bitno je takvu ‘priču’ dosledno sprovesti i predstaviti putem birokratskih procedura dolaženja do novca, prostora i mogućnosti za svoj umetnički rad”, naveo je Crtalić.

S obzirom na određena pravila, odnosno načine što bolje prezentacije same ideje, te prijavljivanja mnoštva radova većeg broja autora, potrebno je imati svest o predstavljanju projekta/ izložbe na što kraći i efikasniji, a dovoljno precizno i jasno opisan način, bez tzv. otkrivanja tople vode.

“Ako se i dobije lova za nešto, dalja vrlo osetljiva faza je realizacija koja nosi nove probleme i ograničenja odnosno improvizacije i nalaženja rešenja. Prelaz iz virtualnosti papirologije u stvarnost realizacije projekta zna biti traumatičan i stresan te se i za to treba psihofizički istrenirati. Ukratko, ‘isfuravanje’ određene art ideje u javnost znači biti autor, producent i tehničar ođednom, odnosno u raznoraznim situacijama skoro doslovno istovremeno biti na nekoliko mesta i raditi nekoliko stvari itd. Usled svega toga jako je teško snaći se za lovu za svakodnevni životni ‘hladni’ pogon. To je tek umetnost! No, to je priča za koju dosadašnji tekst nije dovoljan da je ispriča...”, naveo je Crtalić.

Rođen 1968. u Sisku, Crtalić je diplomirao slikarstvo 1992. na Akademiji likovnih umetnosti u Zagrebu, a izlagao je samostalno i grupno na izložbama u zemlji i inostranstvu.

Dobitnik je nagrade T-HT@MSU Zagreb 2010. godine, nagrade publike Fibula film festivala u Sisku 2009, 26. Salona mladih u Zagrebu i AICA-e na 36. Zagrebačkom salonu 2001, nagrade 1. Salona mladih Siska 2000...

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r