• Search form

24.08.2021 | 16:32

Interakcija jača od ograničenja

Interakcija jača od ograničenja

Međunarodni studentski kamp “Interakcija”, koji je uprkos novom zahuktavanju pandemije korona virusa okupio 12 mladih filmskih stvaralaca iz celog sveta, završen je 23. avgusta u Dvorani Kulturnog centra Beograda tradicionalnom premijerom dokumentaraca koje su snimili u Zapadnoj Srbiji, odabravši u okviru opšte teme “Bez ograničenja” priče iz života, međuljudskim odnosima i vezi sa prirodom.

Iako je Nezavisni filmski centar Filmart iz Počege želeo pre svega da održi kontinuitet “Interakcije”, mladi učesnici daleko su prevazišli očekivanja, istakao je osnivač Filmarta Dejan Petrović, nagrađivani reditelj i profesor.

Petrović je rekao da je dobro poznato da na putu od ideje do realizacije uvek ima mnogo preporeka, a u vreme pandemije ih je još više, posebno kada je na raspolaganju samo dve nedelje za razvoj ideje, snimanje i montažu filma. “Ono što su nam podarili ovi mladi ljudi prevazilazi sva očekivanja”, istakao je Petrović, koji je uručio zahvalnice mladim stvaraocima, ispraćenim aplauzima publike u DKC-u u kojoj su bili i neki raniji učesnici “Interakcije”, kao i istaknuti dokumentaristi poput Vladimira Perovića i Dragana Elčića.

Osim premijere filmova “Majčino mleko”, “Šone” i “Vrati se”, snimljenih u Čačku i Užicu, publika u DKC-u imala je priliku da vidi i dokumentarni film “Kovilje” o ženskom manastiru blizu Ivanjice, koji je nastao 2019. godine na 14. “Interakciji”, ali se čekalo da dobije blagoslov nadležne Žičke eparhije kako bi bio javno prikazan.

Uprkos pandemiji i izazovima, organizatori “Interakcije” uspeli su da okupe 12 mladih filmskih stvaralaca iz Poljske, Estonije, Egipta, Rusije, Novog Zelanda, Austrije, Hrvatske i Srbije, kao i tri lokalna koordinatora produkcije iz Užica i Čačka. Dve ekipe mladih filmskih stvaralaca radile su u Užicu parelelno na dva dokumentarna filma, a treća je snimala u Čačku, nakon čega je snimljeni materijal montiran u Požegi.

Reditelj sa Novog Zelanda Isak Najts-Vošborn, prateći sa svojom ekipom jedan dan života sredovečne žene u seoskoj sredini, doneo je u filmu “Majčino mleko” nežnu meditaciju o majčinstvu, porodici i skladu sa prirodom.

Film “Majčino mleko” prikazuje svakodnevicu Dragice, koja je u crnini zbog smrti majke, a dan joj počinje hranjenjem kokošaka, ovaca, mužom krave… Potom hrani ćerku, devojku sa posebnim potrebama, brije starog oca, strpljivo i nežno tera mače od posude sa tek pomuženim mlekom… Mnogo radi tokom celog dana, ali nije smrknuta. U stakleniku bere paradajz i paprike, pridružuje joj se sin, sa kojim ima lep odnos. Dok melju paradajz, sin priča kako bi voleo da može češće da dolazi iz grada, gde radi šest dana u nedelji… Dragica vodi kravu na pašu, smireno gleda kako jede travu koja će doneti novo mleko…

Ekipu filma “Majčino mleko” činili su i snimatelj Antonio Pozojević iz Hrvatske, montažerka Ivana Pejak iz Srbije, snimatelj i dizajner zvuka Evgenij Pereiaslavtsev iz Rusije i koordinatorka produkcije Nađa Lapčević iz Užica.

Ekipa u Užicu, foto: Milica Đorđević

U Užicu je snimljen i film “Šone” studentkinje režije iz Poljske Klaudije Folga, koji preispituje ulogu koju mala sredina može da dodeli određenom pojedincu. Junak filma je Šone Koreja, lokalni “čudak” koji po ceo dan vozi bicikl još od malena, ali niko ne zna ko je zapravo on.

Film o Šonetu takođe je posvećen jednom danu u njegovom životu, o kojem priča dok vozi bicikl. Priznaje da ih je pozajmljivao od drugih dok je bio mlađi, ali samo da bi ih vozio. Završio je, međutim, u popravnom domu, a sad se izdržava tako što radi različite poslove - šeta kuče, donosi nekome par litara benzina, kupuje na trafici šta kome treba… Poznanicima koje sreće hvali se snimanjem filma o njemu, pozivajući ih da se i oni pojave u nekom kadru kako bi sebe videli potom na festivalima, u bioskopima i na kraju i na Jutjubu.

U ekipi filma “Šone” su i snimatelj Jovan Radaković, montažerka Lucija Ana Ilijić, dizajner zvuka Mazin Helal i koordinatorka produkcije Ana Ostojić iz Užica, koja je u ime Filmarta i najavila premijerne naslove publici u Dvorani KCB-a, popunjenoj onoliko koliko su to epidemiološke mere dozvoljavale.

Treći dokumentarac 16. “Interakcije”, nazvan “Vrati se”, prikazuje čoveka koji u inspirativnom pejzažu Ovčarsko-kablarske klisure gaji poseban odnos sa prirodom, poseban odnos sa prirodom, nastojeći da je sačuva.

Film “Vrati se” počinje vožnjom glavnog junaka kolima kroz divnu prirodu oko Užica, dok ga prate vesti o požarima u Grčkoj, kao i upozorenje da neće biti vode, jer reka Rzav opada. U vikendici on mirno zavija cigaru, a potom polazi u šumu i počinje da doziva Lepu. “Lepa, Lepa…” Ne zna se najpre koga traži, a potom izlazi mala lisica, ide za njim, dolazi u dvorište, jede… Dolazi i mače. Vide se nedaleko izletnici koji su se uputili nizbrdo – očigledno na kupanje na reci. Čovek ostaje da sedi na steni i gleda grad pred sobom.

Ekipu filma “Vrati se”, na čelu sa rediteljkom Ružicom Anjom Tadić iz Srbije, činili su i snimatelj Johan Huimerind iz Estonije, montažerka Izabela Fridel iz Austrije, dizajner zvuka Predrag Kedić iz Srbije i Jovana Jevremović iz Čačka u svojstvu lokalne koordinatorke produkcije.

Ekipa u Čačku, foto: Milica Đorđević

Publika u DKC-u imala je priliku da pogleda i dokumentarni film “Kovilje” argentinog reditelja Pabla Radice o svakodnevici monahinja u istoimenom manastiru kod Ivanjice, kojima dan počinje zvukom zvona. Film prikazuje kako se ujutro mole, rade u vrtu, hodaju kroz šumu, postavljaju hranu… Uveče ponovo zvoni zvono, one ulaze jedna po jedna, mole se, krste… a potom i pevaju zajedno.

U ime KCB-a, partnera “Interakcije” od osnivanja, Vesna Danilović poželela je učesnicima dobrodošlicu u “drugu kuću” tog izuzetnog internacionalnog edukativnog filmskog projekta.

“Srećni smo što smo deo jednog od najkreativnijih i najbolje koncipiranih projekata u kulturi, koji daje rezultate iz godine u godinu. Uvek sam se divila i pitala se šta li to Dejan Petrović uradi sa tim mlaidm ljudima posle uvodne radionice u KCB-u, kada se nađu kao potpuni neznanci i onda dođu ponovo sa dobrim filmovima” na premijeru u Beogradu.

NFC "Filmart" je tokom proteklih 15 godina okupio 249 učesnika "Interakcije" iz 56 zemalja, koji su snimili 50 dokumentaraca. Filmovi nastali na “Interakciji” osvojili su više od 20 nagrada na međunarodnim filmskim festivalima u Srbiji i svetu.

Kamp “Interakcija” održan je 2020. godine kao onlajn izdanje, a predstavio je odabrana ostvarenja iz proteklih godina, koje je publika ima priliku da pogleda uz kratke video razgovore dosadašnjih učesnika. Mlade filmadžije iz celog sveta razgovarale su o filmskoj industriji u doba korona krize, o mestu dokumentarnog filma u njihovim zemljama, kao i o sopstvenom iskustvu koje nose sa “Interakcije”.

16. “Interakcija” realizovana je uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije, Filmskog centra Srbije, Grada Čačka, producentske kuće Cinnamon Films, Studentskog centra Užice i brojnih partnera i prijatelja.

*Foto: Milica Đorđević

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, Axioms, SKC, Belgrade, 2004
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r