• Search form

08.11.2009 | 11:36

Institut Marine Abramović

Institut Marine Abramović

Slavna umetnica Marina Abramović, koja će na proleće imati veliku retrospektivu u njujorškom Muzeju moderne umetnosti (MoMA), nedavno je predstavila u prostoru Location One u Njujorku studio posvećen vremenski dugim performansima, ovih dana je otvorena i njena nova izložba u Madridu, dok će sledećeg vikenda u San Francisku biti otvorena inauguralna izložba ogranka njenog instituta za očuvanje umetnosti performansa (MAI), čije će sedište biti u Hadsonu. Za kraj januara najavljen je u Plimotu i simpozijum posvećen budućnosti MAI, koji je još u pripremnoj fazi, a taj projekat obuhvatiće i “Performans market” internacionalne grupe mladih umetnika iz Evrope i SAD.

Inauguralna izložba ogranka MAI na zapadnoj američkoj obali, pod nazivom “Degeneration/Regeneration” (Degeneracija/regeneracija), biće otvorena u petak, 13. novembra, a predstaviće radove osmoro umetnika (Terence Koh, Igor Josifov, Kadet Kuhne, Jennifer Locke, Mattias Ericsson, Davide Balliano, Wojtek Doroszuk, Michael Ryan Noble) - performanse, video i fotografiju.

Otvaranje će trajati četiri sata, koliko i program tokom vikenda, a najavljen je i uvodni, interaktivni razgovor sa Marinom Abramović, uz projekcije performansa i poziv publici da ostane na tom događaju čitava četiri sata.

MAI West nalazi se u centru San Franciska, a osim izložbenog prostora za eksperimentalnu umetnost, radiće i kao edukativna institucija sa fizičkom i digitalnom biblioteklom, radioničkim programom, konferencijama i serijama predavanja.

Marina Abramović osnovala je pre nekoliko godina Fondaciju za očuvanje umetnosti performansa (Foundation for Preservation of Performance Art) kako bi podstakla istraživanja, kreativnost i saradnju u okviru međunarodne mreže mladih umetnika koji se bave tom vrstom umetnosti, ali i plesom, teatrom, filmom, operom i muzikom.

Nakon potrage za odgovarajućim sedištem za MAI, slavna umetnica iz Beograda, koji je napustila pre četrdesetak godina, odabrala je istorijski grad Hadson u državi Njujork, odnosno zgradu grčkog teatra iz 30-ih godina 20. veka (na uglu Kolumbija ulice i Sedme avenije) koja je blizu Bard koledža, na kojem Abramovićeva predaje.

Zgradu za sedište MAI, koja bi trebalo da posluži kao prostor za rad i razvoj ideja mladih umetnika, kupila je pre dve godine za 950.000 dolara, kako je rekla svojevremeno u intervjuu za “Artinfo”, a prethodno je prodala kuću u Amsterdamu, gde je živela tridesetak godina pre preseljenja u Njujork.

Budućnost MAI, čije je gala otvaranje planirano za 2012. godinu, biće i tema simpozijuma od 21. do 24. januara 2010. godine u Plimotu u Velikoj Britaniji, u okviru kojeg Fondacija Marine Abramović organizuje i performanse internacionalne grupe umetnika uživo, u saradnji sa Plimut Arts centrom (www.plymouthartscentre.org).

U okviru simpozijuma “The Pigs Of Today Are the Hams of Tomorrow” (Današnje svinje sutra su šunke), koji je posvećen budućnosti nove institucije Marine Abramović, biće predstavljeno sedam novih performansa dugog trajanja, zasnovanih na konceptu MAI, a učesnici su Davide Balliano iz SAD, Snežana Golubović iz Srbije, Tellervo u Oliver Kochta-Kalleinen iz Finske, Eva i Franco Mattes iz Nemačke i Tris Vonna-Michell, Performance Re-enactment Society i Francesca Steele iz Velike Britanije.

U okviru simpozijuma u Plimutu, najavljen je i “Performans market” za koji se mladi umetnici mogu prijaviti do 23. novembra.

Osim Marine Abramović, na simpozijumu “The Pigs Of Today Are the Hams of Tomorrow” učestvovaće i Hans Ulrich Obrist, Tehching Hsieh, Adrian Heathfield, RoseLee Goldberg, Lois Keidan, Roberta Mock, Lee Miller, Hayley Newman, Paul Clarke, Maria Balshaw, Helen Cole, André Stitt, Geoff Cox, Lois Weaver, Ron Athey, Dominic Johnson, Alistair MacLennan, Stuart Brisley....

Simpozijum je zajednički projekat Plimut Arts centra i MAI, uz podršku Arts Councila England, gradskih vlasti i Univerziteta Plimut, Henri Mur fondacije, Međunarodnog festivala u Mančesteru, Urban Splasha i projekta Anti-Bodies, koji je uvršten i u “Kulturnu olimpijadu” povodom Olimpijskih igara u Londonu 2012.

Prema rečima Marine Abramović, događaj u Plimutu ima za nju istorijski značaj, jer će prvi put javno predstaviti ideju o osnivanju MAI, koji je još u pripremnoj fazi.

Plimut Arts centar priprema i publikaciju “Marina Abramović and the Future of Performance Art”, koju će urediti Paula Orrell, a biće posvećena performansu slavne umetnice, ali će predstaviti i radove 18 izabranih mladih peformera.

Publikacija će sadržati i intervju koji je sa Abramovićevom radio Hans Ulrich Obrist o njenim novim projektima.

U okviru simpozijuma, biće održana i projekcija radova Marine Abramović “Seven Easy Pieces” (Sedam lakih komada), koje je realizovala na izložbi u Gugenhajmu u Njujorku 2005. godine, za koju je dobila priznanje tog muzeja, kao i nagradu američkog ogranka AICA za najbolju izložbu zasnovanu na vremenskim radovima.

Marina Abramović nedavno je inaugurisala u Location One u Njujorku i studio posvećen vremenski dugim performansima i njihovom istraživanju kroz radionice, panele i diskusije.

Inauguraciju je 27. oktobra pratila i diskusija “Performing the Gallery/Performing the Museum” i ekskluzivna projekcija video materijala sa inovativne grupne izložbe u julu u okviru Međunarodnog festivala u Mančesteru (Whitworth Gallery) čija je kustoškinja bila Marina Abramović.

Kustoškinja Studija Marine Abramović u Location One je istoričarka umetnosti Jovana Stokić, koja je takođe rođena u Beogradu, a živi i radi u Njujorku i autorka je eseja u katalogu za predstojeću retrospektivu Abramovićeve u MoMA, tokom koje će slavna umetnica izvesti od marta do maja najduži, gotovo tromesečni performans u karijeri.

Uoči velike retrospektive u MoMA, Marina Abramović ovih dana se predstavila i u Madridu samostalnom izložbom “The Kitchen. Homage to Saint Therese” u galeriji La Fabrica, na kojoj je premijerno predstavila novi rad iz serijala “Kuhinja”, posvećen ovoga puta Svetoj Terezi od Avila.

Izložba obuhvata fotografije performansa zasnovanog na životu Svete Tereze, snimljene ranije ove godine u sedištu La Laboral u Gionu. Taj projekat producirali su Teatar Rada u Gionu i vlada kneževine Asturijas.

To je treća samostalna izložba Marine Abramović u galeriji La Fábrica (www.lafabricagaleria.com), a otvorena je do 12. decembra.

Galerija La Fabrica predstavila je 2007. godine i izložbu Marine Abramović “Balkan Erotic Epic”, koja je obuhvatala dva video rada iz 2005. godine (Balkan Erotic Epic: Marina Abramovic Massaging Breasts i Balkan Erotic Epic: Woman with Skull), kao i tri fotografije velikog formata iz istog serijala, posvećenog istraživanju erotike u kulturi i narodnim običajima na Balkanu.

Marina Abramović se bavi performansom kao vizuelnom umetničkom formom još od početaka karijere, ranih 70-ih u Beogradu, istražujući svoje fizičke i psihičke granice.

Na velikoj retrospektivi u MoMA, od marta do maja 2010. godine, izvešće najduži performans u karijeri.

Performans će trajati u kontinuitetu sedam sati dnevno tokom pet dana u nedelji, a deset sati petkom, kada je MoMA otvoren duže. Umetnica će samo odmarati utorkom, kada je MoMA zatvoren, što znači da će performans ukupno trajati oko 600 sati.

Radovi Marine Abramović predstavljeni su i u Galeriji umetnika portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, kao i radovi većine umetnika sa kojima je 70-ih godina u Beogradu činila neformalnu Grupu šestoro i jezgro nove umetničke scene (Raša Todosijević, Zoran Popović, Era Milivojević, Neša Paripović, Gergelj Urkom).

Sajt MAI je http://marinaabramovicinstitute.org

Foto: Homage to St. Theresa

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r