• Search form

14.03.2018 | 20:55

Incidenti koji postaju pravilo

Incidenti koji postaju pravilo

Kako je nestao Kulturni centar Požega i da li se taj i slični slučajevi mogu posmatrati kao incidenti u kulturi u Srbiji ili postaju pravilo – bila je tema diskusije održane 13. marta u Šok zadruzi u Novom Sadu, u čijem je centralnom izlagačkom prostoru otvorena i dokumentarna izložba Slađane Petrović Varagić o pritiscima kojima je izložena od zahteva da podnese ostavku na mesto direktora krajem 2015. godine, preko smenjivanja, sudskog procesa, do nedavnog ukidanja KC Požega i spajanja sa lokalnim sportskim preduzećem.

Slađana Petrović Varagić podsetila je na hronologiju “slučaja KC Požega” i tokom diskusije “Kultura, tradicija, rekreacija” u kojoj su učestvovali i Željko Grulović iz MMC Led arta/Šok zadruge i Vesna Milosavljević iz portala SEEcult.org kao moderatorka. U razgovoru o kulturnoj politici u proteklih pet godina, počev od primera konkursa Gradske uprave za kulturu Novog Sada 2013. godine, nakon kojeg je Šok zadruga ostala prvi put bez ikakve finanijske podrške, kao i o drugim primerima podređivanja javnog pojedinačnim interesima, neprepoznavanju značaja savremene kulture i umetnosti i ključnih aktera u tom polju, kao i o aktuelnim pregovorima sa novosadskim gradskim vlastima u svetlu Evropske prestonice kulture 2021, učestvovali su iz publike i Branka Ćurčić i Zoran Gajić iz Inicijative nezavisne kulturne scene Novog Sada.

Slađana Petrović Varagić rekla je, između ostalog, da slučaj KC Požega ne doživljava kao napad na sopstvenu liccnost, već kao napad na struku i profesionalizam.

“To je jedan od milion slučajeva u Srbiji. Znam šta se dešavalo i ovde i u brojnim drugim institucijama javnog sektora, samo što kolege nažalost ćute. Upravo zato nema ličnog doživlja i neke jadikovke nad ličnom sudbinom svojom, nego prosto - nad celim sektorom, nad strukom, nad profesijom. Jer, upravo je odatle krenulo. Nije krenulo – ne sviđa mi se ova direktorka kulturnog centra zato što ima plavu kosu, a ja hoću da ima crvenu, nego – ne sviđa mi se šta izlaže u Gradskoj galeriji – tamo nema preslica, tamo su neke apstraktne slike koje niko ne razume i to je preambiciozno za jednu malu sredinu. Mi hoćemo preslice, hoćemo ćilime… To je upravo ono što je povezano neprestano – taj populizam koji je nekako zadojen nacionalizmom, koji struku predstavlja stalno kao neku elitističku mašineriju koja neprestano kulturu želi da otuđi od naroda, a time i da je otuđi od države, i time postaje i nekakav drzavni neprijatelj”, rekla je istoričarka umetnosti Slađana Petrović Varagić.

Povodom tog slucaja nedavno je reagovala i radna grupa Evropske unije koja se bavi kršenjem ljudskih prava u oblasti umetnosti – Arts Rights Justice (ARJ), apelujući na lokalne vlasti u Požegi da se odmah i bezuslovno okonča javni progon kojem je izložena Slađana Petrović Varagić.

Uporedo sa izložbom “Kako je nestao KC Požega”, u Šok ćorsokaku (ex Šok koridoru 22) u Pasažu Milana Mladenovića otvorena je izložba “Poždera” novosadskog umetnika Vladimira Ilića, koja je ostala nerealizovana u Gradskoj galeriji Požega zbog likvidacije KC Požega.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav