Imagine art after Brede Beban
Umetnica Breda Beban započinje 22. novembra novi ciklus višefaznog projekta “Imagine art after” - interaktivnog onlajn dijaloga deset umetnika i filmskih autora koji su napustili svoje zemlje i žive u Velikoj Britaniji sa njihovim sunarodnicima koji su ostali u domovini. Umetnica, filmska autorka i producentkinja Breda Beban, koja je rođena u Srbiji, a od 1991. živi u Velikoj Britaniji, osmislila je projekat “Imagine art after” kao kreativni proces koji bi trebalo da predstavi priče koje zvanična istorija nije u mogućnosti da ispriča.
Umetnica Breda Beban započinje 22. novembra novi ciklus višefaznog projekta “Imagine art after” - interaktivnog onlajn dijaloga deset umetnika i filmskih autora koji su napustili svoje zemlje i žive u Velikoj Britaniji sa njihovim sunarodnicima koji su ostali u domovini.
Umetnica, filmska autorka i producentkinja Breda Beban, koja je rođena u Srbiji, a od 1991. živi u Velikoj Britaniji, osmislila je projekat “Imagine art after” kao kreativni proces koji bi trebalo da predstavi priče koje zvanična istorija nije u mogućnosti da ispriča.
Učesnici novog ciklusa IAA izabrani su na osnovu konkursa u 35 zemalja, iz kojih, prema podacima britanskog Ministarstva unutrašnjih poslova, stiže najveći broj molbi za azil.
Među njima je i Srbija, koju će predstavljati u projektu IAA mladi beogradski umetnik Danilo Prnjat i umetnica Ana Čavić, koja se preselila u London 2001. godine, a od tada je završila Slade School of Fine Art.
Parovi u dijalogu su i kolumbijske umetnice Adriana Berrio i Monica Rubio, zatim Yang Jian i Bei Yue iz Kine, Goddy Leye i Florence Ayisi iz Kameruna, Luka Zautashvili i Andro Semeiko iz Gruzije, Andrew Esiebo i Titus Agbara iz Nigerije, Taus Makhacheva i Natalia Mali iz Rusije, odnosno Dagestana, Hazem Alhamwi i Issam Kourbaj iz Sirije, Fikret Atay i Denizhan Ozer iz Turske i Thoko Zulu i Andrew Sanyangore iz Zimbabvea.
Dijalozi tih parova umetnika, od kojih su jedni i dalje u zemlji, a drugi su je napustili, stvaraće bazu na osnovu koje će publika saznati više o samim ličnostima umetnika, njihovom kreativnom radu, kao i o pogledima na njihovu trenutnu situaciju i okruženje.
Na osnovu dijaloga, učesnici su ohrabreni da otvoreno razviju ideje za nove radove, inspirisane pitanjima postavljenim tokom realizacije projekta, koji podrazumeva i izbor, produkciju i organizovanje izložbe određenog broja novih radova.
Dijaloge i radove umetnika imaće priliku da komentariše i najšira javnost, koja će time i sama biti angažovana u realizaciji projekta.
“Imagine art after” biće realizovan u produkciji neprofitne organizacije Ordinary Lovers umetnice Brede Beban, u saradnji sa producentkinjom Caroline Smith i kustoškinjom Eline van der Vlist.
Breda Beban ponovo sarađuje u tom projektu s galerijom Tejt Britan (Tate Britain), u kojoj je krajem 2007. godine održana izložba prvog ciklusa projekta IAA, realizovanog od 2005. do 2008. posredstvom sajta “Gardijana” (Guardian Unlimited).
Prvi ciklus tog projekta obuhvatio je 2005. godine komunikaciju po dva umetnika iz sedam zemalja, od kojih je jedan živeo u zemlji porekla, a drugi u Londonu.
Cilj projekta je bio da omogući komunikaciju koja u suprotnom ne bi postojala, a učesnici su bili parovi umetnika iz Avganistana, Albanije, Etiopije, Irana, Iraka, Nigerije i tadašnje Srbije i Crne Gore - zemalja iz kojih je, prema podacima britanske vlade, bio neuobičajeno veliki broj zahteva za azil u Britaniji.
U prvom ciklusu IAA iz Srbije i Crne Gore su učestvovali Tatjana Strugar i Siniša Savić.
U okviru prvog ciklusa projekta IAA, od 5. oktobra 2007. do 6. januara 2008. godine održana je i izložba u Tejt Britan.
Breda Beban je rođena u Srbiji, a odrasla u Makedoniji i Hrvatskoj. U London se preselila početkom 90-ih iz Zagreba.
Dobitnica je više nagrada (Paul Hamlyn Award for Visual Arts u Britaniji 2001. godine, Srebrna nagrada za film “Jason's Dream” na Hjuston međunarodnom filmskom festivalu u SAD, 1999).
Njeni radovi predstavljani su na niz izložbi i festivala u svetu, uključujući u Muzeju moderne umetnosti u Njujorku, Nacionalnom muzeju kraljice Sofije u Madridu, Nacionalnom filmskom teatru...
Na fotografiji: Danilo Prnjat - Perfect Lover, detalj video performansa, Firenca, 2006; Ana Čavić - Beauty 2007, pesma i isečak iz magazina “National Geographic”
Sajt projekta “Imagine art after” je www.imagineartafter.org
(SEEcult.org)