• Search form

13.09.2024 | 12:46

Ilija Bosilj u Švajcarskoj

Ilija Bosilj u Švajcarskoj

Izložba “Ilija: Šal sa dva lica”, na kojoj je predstavljeno 46 radova Ilije Bašičevića Bosilja, jednog od najznačajnijih art brut umetnika iz Srbije, otvorena je u Open Art Muzeju u St. Galenu, što je prva institucionalna samostalna izložba posvećena Bosilju u Švajcarskoj.

Kustosi Oto Bonen (Otto Bonnen) i Mihael Cimerman (Michael Zimmermann) iz muzeja Kunsthale u Cirihu (Kunsthalle Zürich), naveli su da su se najpre susreli sa radom Bosilja, a ne sa umetnikom samim.

“Prvobitno smo naišli na Ilijino delo sa malo znanja o njegovoj biografiji i kontekstu. Naše dublje angažovanje počelo je tek nakon intenzivnog gledanja njegovih radova i razgovora sa Monikom Jagfeld, direktorkom Open Art muzeja, i Ivanom Bašičević Antić, istoričarkom umetnosti i unukom slikara. Niz temeljnih eseja u monografijama i katalozima izložbi, naročito u Srbiji, duboko je istražio odnos između njegove biografije i umetničkog rada, zajedno sa promišljenim izložbama”, naveli su Bonen i Cimerman povodom izložbe.

Njihova kustoska praksa, kako su dodali, ne tvrdi da objašnjava umetnika Iliju Bosilja ili dekodira njegov simbolizam. Iz tog razloga namerno su izbegli deljenje izložbe na kreativne periode ili sekcije organizovane prema temama, tehnikama i materijalima. Izložba stoga nije umetničko-istorijska interpretacija niti sveobuhvatna retrospektiva, već se može videti kao pokušaj da se prenese radoznalost i fascinacija koju delo Ilije Bosilja budi u njima.

Bonan i Cimerman pozvali su posetioce da se “susretnu sa Ilijom sa svežom, otvorenom perspektivom i da zarone u njegov univerzum bez predubeđenja”.

Kustosi Otto Bonnen i Michael Zimmermann, foto: Stefan Rohner

Izložba je susret sa Bašičevićevim enigmatičnim radovima i njegovim čudesnim slikama, kako je istaknuto u najavi. One prikazuju biblijske priče i scene iz Apokalipse, epizode iz mitova i bajki, krilata bića, kosmonaute i veoma originalne slike iz idiličnog paralelnog univerzuma nazvanog Ilijada, pri čemu životinje takođe zauzimaju značajno mesto.

Ilija Bosilj, foto: Stefan Rohner

Dela Ilije Bosilja pronašla su put do publike u Švajcarskoj izuzetno rano.

Još 1962. godine, Galerie Hilt u Bazelu prepoznala je jedinstvenost njegovog rada i uključila ga u grupnu izložbu “Primitivni slikari” (Primitive Maler), a zatim je usledila samostalna izložba 1969. Žan Dibife je takođe rano prepoznao vrednost njegovih radova i u svoju kolekciju uvrstio sedam slika, koja danas pripada Kolekciji Art Brut u Lozani. Minhenska galeristkinja i kolekcionarka Šarlot Zander posvetila je samostalnu izložbu Bosilju na Art Baselu 1988. godine, prikazavši radove iz njegovog “zlatnog perioda”.

Mimo tih prezentacija, dela Ilije Bosilja  su do sada bila predstavljana samo kroz grupne izložbe - 1969. godine u Museo Civico di Belle Arti u Luganu, 1975. godine u Kunsthaus u Cirihu, 1988. godine u Kunstmuseum Thurgau i 2004. godine u Manoir de la Ville de Martigny.

Izložba u Sent Galenu realizovana je u saradnji sa dr Ivanom Bašičević Antić, upraviteljkom Fonda “Ilija & Mangelos”, koja je i direktorka Muzeja marginalne i naivne umetnosti u Jagodini.

Direktor Kunsthaus Zurich Daniel Baumann i dr Ivana Basicevic Antic, upraviteljka Fondacije Ilija & Mangelos, foto: Stefan Rohner

Rođen u Šidu 1895. godine, Ilija Bosilj se bavio zemljoradnjom do svoje 62. godine, kada mu država oduzima zemlju. Prve gvaševe i crteže uradio je 1957. godine, a 1958. počeo je da slika uljanim bojama. Slikao je sve do smrti, razvivši vizuelni jezik kojim je komunicirao izuzetno ličnu filozofiju. Iza sebe je ostavio opus od više od 2.000 dela.

Za života izlagao je na stotinak izložbi širom sveta (Tokio, Osaka, Pariz, Amsterdam, Milano, Minhen, Dortmund, Bazel, Cirih, Rim, Đenova, Meksiko Siti). U njujorškoj galeriji Galeri Sent Etjen 2006. godine održana je njegova prva samostalna izložba u SAD, a londonski Rou Art Magazin uvrstio ga je 2007. godine među 50 klasika art brut umetnosti.

Njegovi su radovi zastupljeni u brojnim istaknutim muzejskim i privatnim kolekcijama (Centar Žorž Pompidu u Parizu, Kolekcija Art Brut u Lozani, Muzej Šarlote Zander, Bonighajm, Muzej savremene umetnosti, Beograd, kolekcija Karla Pontija, Museum of Everything, London i dr.). Odlukom da daruje rodnom gradu preko tri stotine slika osnovao je muzej Ilijanum koji se i danas nalazi u Šidu.

Ilija Bosilj, otac istaknutog protokonceptualnog umetnika Dimitrija Bašičevilća Mangelosa, preminuo je u Šidu 1972. godine.

*Naslovna fotografija: Stefan Rohner

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.