• Search form

20.09.2021 | 11:41

Igra za život 21/22. Bitef Polifonije

Igra za život 21/22. Bitef Polifonije

Bitef Polifonija, stalni prateći program Bitefa, objedinjuje dvostrukim izdanjem od 20. do 24. septembra priču o putu koji je prešla obeležavajući 20 godina postojanja, uz nove priče u predstavama koje su stvarane u uslovima izolacije i ograničenja zbog zaštite od pandemije korona virusa.

U tom međuprostoru čekanja, odlaganja i traganja za mogućnostima da se nešto uradi, Bitef Polifonija se neminovno vratila temi o ulozi umetnika u radu s mladima u vremenima krize, kao sopstvenom iskustvu u projektu “Igra za život”, iz kojeg je i nastala. Stvarajući novu objedinjujuću programsku priču sa istim naslovom, koji prati slogan “Na ivici budućnosti” 54/55. Bitefa, Polifonija dvostrukim izdanjem nudi nove izazove predstavama, razgovorima posle njih i dijaloškim platformama na temu umetnosti u životu i njenoj osnažujućoj moći u vremenima krize.

Nova tema koja se nametnula odnosi se na zanimljivost slučaja da su sve predstave nastale “povratkom pozorišta”, tj. da se oslanjaju na neko poznato klasično ili savremeno literarno delo i nude bogate i snažne izvore i metafore kao podsticaj i izazov u dodiru sa univerzalnim pitanjima, a u cilju aktiviranja u odnosu na globalne probleme sveta, i sagledavanja tih problema iz perspektive mladih - nekad, danas, ali i iz zamišljene budućnosti, navela je autorka programskog koncepta 21/22. Bitef Polifonije Ljubica Beljanski-Ristić.

Zemlja, Dah teatar, foto: Đorđe Tomić

Tri dijaloške platforme i razgovori posle predstava, od kojih su tri prenete iz prošlogodišnjeg izdanja, a tri su nove, usmereni su na pitanje otvorenosti pozorišta za aktuelne teme i moguće stvaralačke, umetničke, istraživačke, edukativne i socijalne programe, projekte, aktivnosti i akcije kao pozorišni paketi uz predstave. Program je posebno obeležen traganjem za polifonim konceptima participacije, kako pozorišta mladih, tako i pozorišta za decu i mlade, koji svoje predstave obogaćuju upravo takvim procesima i projektima.

Bitef Polifonija tradicionalno počinje interaktivnim otvaranjem sa prezentacijom programa i performansima koji uvode u teme i predstave novog izdanja tog festivala unutar festivala.

“Igra za život” na otvaranju 21/22. Bitef Polifonije 20. septembra u Ustanovi kulture Parobrod, zasnovana na koncepciji i dramaturgiji Ivone Janjić, Ljubice Beljanski-Ristić i Borisa Čakširana, okuplja autore i učesnike programa, uz performanse Teatra Mimart “Igra za planetu”, koji je osmislila Nela Antonović, i “Zemlja” Dah teatra, prema konceptu Jadranke Anđelić. Prvog dana Bitef Polifonije učestvuje i Šabačko pozorište već u popodnevnim satima u Dorćol placu – predstavom “Ana Frank” u dramatizaciji Milene Bogavac i režiji Jelene Bogavac. Ta “istorijska antibajka za decu i odrasle” postavlja pitanje šta smo zapravo naučili iz poznate životne priče Ane Frank.

Omladinsko pozorište PATOS iz Smedereva učestvuje 21. septembra u Malom pozorištu “Duško Radović” predstavom “2100: Skaska o Aski”, koreodramom prema motivima pripovetke “Aska i vuk” Iva Andrića, u režiji Sanje Krsmanović Tasić. Predstava je smeštena u (ne)daleku 2100. godinu, vreme kada je bela boja zabranjena, a čist vazduh samo sećanje.

2100: Skaska o Aski, PATOS, foto: Mirjana Đorđević

Predstava “`Ajduci” Jovana Sterije Popovića, u režiji Anđelke Nikolić, nastala u koprodukciji Narodnog pozorišta Priština sa sedištem u Gračanici i Sterijinog pozorja, biće izvedena 22. septembra u UK “Vuk”, gde potom sledi plesna predstava “Dekameron 2020” Instituta za umetničku igru, u koreografiji Mine Ćirić.

Pretposlednjeg dana Bitef Polifonije, 23. septembra na programu je predstava “Aska i vuk” Malog pozorišta “Duško Radović”, u dramatizaciji i režiji Tatjane Piper Stanković, koja je opisuje kao priču “o nasilju i o tome kako to nasilje zaustaviti”, a “Radović” će u završnici izvesti i svoju predstavu “Dečak sa koferom” Majka Kenija, u režiji i koreografiji Damjana Kecojevića.

Posle predstave razgovor autora s publikom i najava “Polifonije u trajanju” programa koji će biti nastavljen projektom u fokusu “Šekspirova deca”, obuhvatajući učesnike, teme i pitanja kojima će se baviti 23. Bitef Polifonija 2022. godine.

Dečak sa koferom, MP Duško Radović, foto: Jelena Janković

U fokusu “Polifonije u trajanju” ovoga puta su “Polifoni resursi”, koji označavaju istraživanje i koncipiranje ovogodišnjeg programa, evaluaciju ostvarenog u okviru 21/22. Bitef Polifonije i otvaranje novog procesa komunikacije, praćenja događanja i početak novog ciklusa kreiranja 23. Bitef Polifonije u okviru sledećeg, 56. Bitefa 2022. Time se nastavlja dijalog na temu “Igre za život” intervjuima sa učesnicama Bitef Polifonije od samog početka do danas, među kojima posebno mesto ima autorka knjige “Umetnost i kultura otpora” Milena Dragićević Šešić, kao i autorke o kojima se u toj knjizi govori, poput Zorice Jevremović i Dijane Milošević, koje su angažovanim pozorištima bitno obeležile 90-te godine XX veka i Bitef Polifoniju u proteklom periodu, a i danas pomeraju granice angažovane umetnosti. Proces otvara nov projekat “Šekspirova deca” predstavom “San letnje noći” Malog pozorišta “Duško Radović”, u cilju neposrednog ostvarivanja ideje osmišljenog pozorišnog paketa.

Bitef Polifonija više od dve decenije okuplja ljude usmerene na pozorište za mlade, koje nastaje iz akcija, radionica i potreba mladih ljudi, a te polifone prakse biće u fokusu prve od tri dijaloške platforme koju će 21. septembra moderirati rediteljka i psihološkinja Irena Ristić i dramaturškinja Ivona Janjić, uz učešće Minje Bogavac, Tatjane Pajović, Borisa Čakširana, dramskog pedagoga, reditelja i profesor u oblasti dramske pedagogije Vladimira Krušića iz Zagreba, rediteljke Karoline Spajić iz Amsterdama i naučnice i profesorke u oblasti dijaloške pedagogije Ane Marjanović Shane iz Filadelfije.

“Pozorište i nećutanje” tema je druge dijaloške platforme 23. septembra u “Radoviću”, koja će pokušati da odgonetne koje se teme u pozorištu prećutkuju, kao i nevolje, zamke i odgovornosti koje prate “progovaranje” o njima. Uz moderaciju Irene Ristić i Ivone Janjić u dijalogu su najavljene rediteljke Anđelka Nikolić (Dah teatar) i Aleksandra Jelić (ApsArt), koja je i dramski pedagog, dok će se onlajn uključiti kreativna konsultantkinja i praktičarka u oblasti umetnosti, kulture i učenja Chrissie Tiller,  francuska glumica, rediteljka i spisateljica Andrea Bescond, članica borda Scene mladih ASSITEJ Francuske Sandrine Grataloup i predsednica borda ASSITEJ Srbije Diana Kržanić Tepavac.

Treća dijaloška platforma “Obećano pozorište”, 24. septembra u “Radoviću”, posvećena je mladim autorima i ispitivanju ko su oni, šta očekuju od pozorišta, a šta pozorište od njih… Moderatorke će u sa aktivnim, poznatim i novim mladim autorima pokušati da odgonetnu gde se oni nalaze u pozorišnim procesima, ali i u pozorišnim salama. Dijalogu se priključuju autori, mladi učesnici i predstavnici mlade publike Bitef Polifonije (dramaturškinja Tijana Grumić, glumac Đorđe Živadinović Grgur, reditelj Patrik Lazić, koreografkinja i rediteljka Mina Ćirić, multimedijalni autor Marko Pejović i direktor Malog pozorišta "Duško Radović" Aleksandar Nikolić).

Programski tim 21/22. Bitef Polifonije, osim Ljubice Beljanski Ristić, čine i Mirjana Žarković (producentkinja), Ivona Janjić i Irena Ristić (moderatorke dijaloških platformi), Nela Antonović, Jadranka Anđelić, Jelena Bogavac, Sanja Krsmanović Tasić, Anđelka Nikolić, Mina Ćirić, Tanja Piper Stanković i Damjan Kecojević (reditelji/koreografi performansa/predstava).

Program realizuju Centar za dramu u edukaciji i umetnosti – CEDEUM i  Nacionalni centar Međunarodne asocijacije za dramu/pozorište i obrazovanje IDEA, uz podršku niza partnera, kao i Sekretarijata za kulturu Beograda i Fondacije za otvoreno društvo u Srbiji.

Program 21/22. Bitef Polifonije sa satnicom nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org.

*Naslovna fotografija: Vesna Pavlović

(SEEcult.org)

Gott liebt die Serben, Rasa Todosijevic
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r