• Search form

05.04.2019 | 22:25

Igra Severne Koreje iz ugla Južne

Igra Severne Koreje iz ugla Južne

Predstava “Igra Severne Koreje” južnokorejske koreografkinje Un-Mi An, koju će njena kompanija izvesti 6. aprila na 16. Beogradskom festivalu igre, nastala je na osnovu proučavanja snimaka sa interneta, s obzirom da autorka, kako je izjavila, nije mogla lično da se upozna sa aktuelnom severnokorejskom plesnom scenom.

“Južna i Severna Koreja podeljene su već 65 godina. U školi smo učili da nam je Severna Koreja neprijatelj. Nismo imali nikakve informacije šta se tamo dešava, gotovo da je bilo zabranjeno uopšte pominjati bilo šta severnokorejsko. Ali pre rascepa bili smo jedna zemlja i delimo istu kulturnu tradiciju. Kao igračica i koreografkinja bila sam vrlo znatiželjna šta se na severu dešava u oblasti muzike i igre”, izjavila je 5. aprila na konferenciji za novinare Un-Mi An, koja je svoju kompaniju osnovala u Seulu još 1988. godine.

Srećom, kako je dodala, pojavio se internet, pa je krenula u istraživanje i uspela da nađe neke snimke. Imala je sreću i da dobije podršku jedne fondacije za ovaj projekat, jer i dalje nije lako promovisati igru Severne Koreje u Južnoj Koreji.

Premijera je bila 2018. godine u Seulu u okviru velikog festivala scenskih umetnosti, a zatim je predstava igrana u Parizu, u Teatru de la Vil, u kojem je Un-Mi An rezidencijalni umetnik u sezoni 2018/2019.

Un-Mi An je ispričala da je repertoar severnokorejske igre bogat, ali da ima vrlo malo komada za muškarce, jer se smatra da je igra ženska stvar. Sličan stav, kako je napomenula, dosta je prisutan i u Južnoj Koreji.

“Istražujući na internetu, selektovala sam materijale po kategorijama, po jeziku tela i tehnikama, birala različite segmente i miksovala ih u novu kreaciju kroz Un-Mi An pogled, odnosno viziju. Ova predstava nije bukvalno severnokorejski ples, jer sam dosta promenila da bih te igre postavila na scenu”, rekla je ona.

Un-Mi An je zapazila da je u Južnoj Koreji tradicionalna igra više okrenuta ka tlu, a u Severnoj Koreji na gore, što je izraz zemljoradničke, odnosno jahačke kulture. “Primetićete to u pokretu u ovoj predstavi. Ima dosta rada ruku, torzo je uvek uzdignut”, dodala je Un-Mi An, čija će predstava biti izvedena na BFI-ju u Jugoslovenskom dramskom pozorištu,

Pominjući da je u vreme dok je radila na predstavi sa svojim ansamblom, koji ima desetoro stalnih članova, došlo do susreta predsednika dveju zemalja na samoj granici, rekla je da to budi nadu.

“Mi želimo da se sretnemo sa ljudima sa one strane. Prepoznaćete na kraju komada tu nadu u susret. To je misija savremene igre. Često razmišljam šta bi rekli u Pjongjangu da vide ovu predstavu. Mislim da bi rekli: ‘Vau!’”, izjavila je Un-Mi An.

Predstava “Igra Severne Koreje” izvedena je do sada i u Majncu, a nakon BFI-ja ide na festivale na Tajvanu i u Italiji. Od februara do maja 2020. imaće veliku evropsku turneju.

Un-Mi An je studirala savremenu igru na ženskom Univerzitetu Ehwa u Seulu, a 1991. godine preselila se u Njujork da bi studirala na Tisch školi za lepe umetnosti. Vratila se u Južnu Koreju 2001. godine i nastavila koreografsku i perfomativnu praksu. Sa više od 150 komada na repertoaru, međunarodnu prepoznatljivost stekla je predstavama “Princeza Bari”, “Pusti me da ti promenim ime” i “Igrajuće bake”.

Za “Igrajuće bake” angažovala je žene u godinama bez scenskog iskustva.

“Bili smo siromašna zemlja i mnoge žene nisu mogle da se školuju. A tu je i patrijarhalni sistem. Moja majka se udala sa 18 godina, nije imala šansu da studira. Pored toga, naš školski sistem nije okrenut kulturi niti plesu. Štaviše, igra se smatra nečim lošim, jeftinim, kao da je reč o igranju u noćnom baru. Žene iz ranijih generacija igrale su potajno, skupljaući ti i tamo informacije o figurana u tangu ili ča-ča-ča pokretima”, rekla je ona.  

Navodeći da je igra veoma važna, jer “otvara um i telo”, Un-Mi An dodala je da žene u predstavi “Igrajuće bake”” nisu terane u neki kalup, već su puštene da improvizuju.

“Iz načina kako se one kreću možete da pročitate njihov život i to je možda najlepša igra na svetu”, rekla je ona, dodajući da je radila predstave i sa slabovidim ljudima, sa tinejdžerima...

“Ovo je vreme u kojem je ljudima jako potrebna komunikacija i podrška, a igra je za to prava stvar. Igra nudi dodir, razgovor i mogućnost sticanja prijatelja”, istakla je Un-Mi An.

Beogradski festival igre predstavlja od 22. marta do 12. aprila u Beogradu, Novom Sadu i Vršcu 16 međunarodno priznatih trupa iz 11 zemalja. Među njima su i one koje su već poznate publici, poput Holandskog plesnog teatra, ali i one koje prvi put dolaze, kao što su filadelfijski BalletX, južnokorejska kompanija Eun-Mi An i južnoafrička trupa Dade Masilo.

Festivalski sajt je belgradedancefestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav