IDAHO Belgrade 2014
Obeležavanje Međunarodnog dana borbe protiv homofobije i transfobije, u organizaciji inicijative IDAHO Belgrade, počinje 6. maja u Kulturnom centru Beograda tribinom “Kvir istorija”, a biće nastavljeno do 24. maja na više lokacija u gradu u vidu muzičkog, filmskog, tribinskog, art i pozorišnog programa.
Inicijativa IDAHO Belgrade pripremila je i ove godine, u saradnji sa partnerskim organizacijama i institucijama kulture iz Srbije i regiona, i to samoorganizovano i bez budžeta, raznovrstan program pod sloganom “Kultura i umetnost u borbi za jednakost”.
Program počinje tribinom “Kvir istorija” i prezentacijom knjige “Među nama – Neispričane priče gej i lezbejskih života", u izdanju Hartefakt fonda, koju su uredile Jelisaveta Blagojević i Olga Dimitrijević.
Cilj publikacije “Među nama” bio je da mapira i upiše svakodnevni život, te društvene, naučne, kulturne i umetničke domete gejeva i lezbejki u Srbiji/Jugoslaviji, kao i njihovu poziciju u odnosu na represivno društvo u kojem su živeli (i u kojem još uvek žive).
Taj istraživački projekat je, prema navodima IDAHO Belgrade, najznačajnija inicijativa u analizi kvir društva u regionu u poslednjih nekoliko godina.
Među učesnicima tribine u Galeriji Artget KCB-a najavljeni su Mišo Kapetanović, Tanja Kalinić, Adriana Sabo i Jelena Višnjić kao moderatorka.
Međunarodni dan borbe protiv homofobije i transfobije (International Day Against Homophobia And Transphobia - IDAHOT), obeležava se 17. maja u više od 120 zemalja širom sveta, na dan kada je 1990. godine Svetska zdravstvena organizacija skinula homoseksualnost sa liste mentalnih poremećaja.
Organizacija IDAHO Belgrade je obeležavanjem 17. maja 2013. godine i pokretanjem pitanja o uticaju kreativne snage koju društvo može i treba da upotrebi u borbi protiv homofobije i transfobije, postavila novu platformu za aktivističko delovanje upravo kroz kulturu i umetnost.
Brojne domaće i strane javne ličnosti iz oblasti kulture, nauke i medija, organizacije, institucije, ali i prijatelji, kolege i porodice dali su značajne izjave i poruke podrške inicijativi IDAHO Belgrade i zajedničkoj borbi za bolje društvo.
IDAHO Belgrade napominje, međutim, da je uprkos pozitivnim promenama po pitanju ljudskih prava LGBT populacije i saradnje sa državnim institucijama, stepen netrpeljivosti, diskriminacije i nasilja nad LGBT i kvir osobama, ali i svim drugim manjinama, u sve većem porastu.
“Mnoga prava stanovnika Srbije su sve ugroženija. Ljudska, ali i ekonomska i radna. Svi osećamo to stanje, ono stvara tenzije, agresivnost na ulicama i posledično jačanje mržnje prema svakoj različitosti. Jasno je da tako ne može ostati, a jasno je i da niko umesto nas samih neće rešiti taj problem… Mi dolazimo iz sveta kulture i medija, i to su naša oružja. Mi ne umemo da koristimo palice i pesnice, ali umemo da se borimo kulturom, umetnošću, muzikom i slobodnim duhom”, istaknuto je u Manifestu IDAHO Belgrade (2013).
*Foto: IDAHO Belgrade 2013. (Nemanja Knežević)
(SEEcult.org)