• Search form

10.12.2010 | 08:10

I Srbija na Nobelu za mir

Srbija ipak prisustvuje dodeli Nobelove nagrade za mir kineskom disidentu Liju Sjaobou (Xiaobou), nakon oštrih reakcija u javnosti na odluku Ministarstva spoljnih poslova o bojkotu ceremonije koja se održava 10. decembra u Oslu.

Ombudsman Saša Janković prisustvovaće ceremoniji kao izaslanik srpskog premijera Mirka Cvetkovića, a tu vest preneli su i neki od najvećih svetskih medija, koji ovih dana opširno izveštavaju i o kineskim kritikama dodele Nobelove nagrada Sjaobou, koji je na izdržavanju 11-godišnje zatvorske kazne.

I Srbija na Nobelu za mir

Srbija ipak prisustvuje dodeli Nobelove nagrade za mir kineskom disidentu Liju Sjaobou (Xiaobou), nakon oštrih reakcija u javnosti na odluku Ministarstva spoljnih poslova o bojkotu ceremonije koja se održava 10. decembra u Oslu.

Ombudsman Saša Janković prisustvovaće ceremoniji kao izaslanik srpskog premijera Mirka Cvetkovića, a tu vest preneli su i neki od najvećih svetskih medija, koji ovih dana opširno izveštavaju i o kineskim kritikama dodele Nobelove nagrada Sjaobou, koji je na izdržavanju 11-godišnje zatvorske kazne.

Janković je izjavio 9. decembra za B92 da se obratio premijeru Cvetkoviću sa zahtevom da, kao nezavisan organ koji se bavi zaštitom prava građana, ode na ceremoniju u Oslo u ime Srbije, a u premijerovom kabinetu potom je rečeno da se odlukom da ombudsman predstavlja Srbiju "izašlo u susret očekivanju velikog dela političke i najšire javnosti Srbije".

Prema rečima Jankovića, kada je shvatio da vlada neće imati predstavnika na dodeli, obratio se ministru spoljnih poslova Vuku Jeremiću sa zahtevom da u ime Srbije ode na ceremoniju u Oslo.

"Ja niti tražim, niti dobijam nalog od vlade, tako da mi nije bila potrebna nikakva dozvola, niti bilo šta slično. Ali, s obzirom da do Osla treba stići, to je nemoguće bilo izvesti”, rekao je Janković, dodajući da mu je 9. decembra uveče stavljena na raspolaganje usluga vlade u smislu prevoza, a zamoljen je i da - kada već ide tamo - prenese i lične čestitke predsednika vlade dobitniku Nobelove nagrade.

Iz kabineta predsednika Vlade Srbije u četvrtak kasno uveče stigla je informacija da će Saša Janković na dodeli Nobelove nagrade za mir biti izaslanik premijera Mirka Cvetkovića.

Prema rečima Jankovića, to je pokazatelj da sa ljudskim pravima u svetu danas ne bi trebalo i ne može biti kompromisa i da to pitanje ne sme da ima bilo kakve veze sa politikom.

Samo nekoliko sati ranije ministar Jeremić izjavio je da ne vidi način kako bi mogla biti revidirana odluka o tome da Srbija ne prisustvuje dodeli Nobelove nagrade za mir.

Jeremić je rekao da su "sve odluke donete u skladu sa zakonom i predviđenom procedurom nakon dužeg razmišljanja".

Predsednik Srbije Boris Tadić nije želeo da se izjašnjava o odluci o bojkotu dodele Nobelove nagrade za mir, navodeći da mu je premijer preneo da vlada nije ni raspravljala o tom pitanju, zbog čega ne želi da se meša u njen posao.

Najveće nevladine organizacije i Forum pisaca osudili su odluku o bojkotu dodele Nobelove nagrade za mir Sjaobou, čime se Srbija svrstala među svega 19 zemalja u svetu koje neće prisustvovati ovogodišnjoj ceremoniji u Oslu.

Tim povodom 10. decembra, na Svetski dan ljudskih prava, u Centru za kulturnu dekontaminaciju biće održana u 14 sati i tribina "Peti stub: Liu Sjaobo", na kojoj učestvuju Borka Pavićević, Marko Karadžić, Milan Antonijević, Nataša Kandić, Miljenko Dereta, Sonja Biserko, Vojin Dimitrijević, Maja Mićić, Andrej Nosov i Staša Zajović.

U otvorenom pismu povodom odluke vlasti da ne prisustvuju ceremoniji Nobelovog komiteta, predstavnici nevladinih organizacija ocenili su da se time još jednom potvrđuje da je Srbija “daleko od iskrene borbe za poštovanje ljudskih prava i svih onih vrednosti koje su svojstvene modernom, evropskom, demokratskom društvu”, preneo je Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji.

“Nakon strahota devedesetih, treba da pokažemo da smo prvi koji će stati uz one čija su prava ugrožena i koji rizikuju svoje živote zarad mira u svetu”, naveli su u pismu Borka Pavićević, Marko Karadžić, Milan Antonijević, Nataša Kandić, Miljenko Dereta, Sonja Biserko, Vojin Dimitrijević, Maja Mićić, Andrej Nosov i Staša Zajović, ističući da je Srbiji potrebna istinska politika poštovanja ljudskih prava, a ne politika kojoj je važniji most od ljudskog života.

Ujedno, zatražili su da Srbija od Kine traži da iz kućnog pritvora pusti članove porodice dobitnika Nobelove nagrade i krene putem poštovanja ljudskih prava.

Forum pisaca takođe je najoštrije protestovao zbog odluke Ministarstva spoljnih poslova Srbije da, na zahtev Kine, da instrukcije diplomatskim predstavnicima u Oslu da ne prisustvuju dodeli Nobelove nagrade za mir Sjaobou.

Nazivajući takvu odluku sramotnom i ponižavajućom, Forum pisaca naveo je da srpske vlasti time pristaju uz grupu svetskih vlada i država u kojima se najviše ograničavaju i krše ljudska prava. Članovi Foruma pisaca izrazili su i iskrenu solidarnost sa piscem i disidentom Sjaobouom.

Pismo su potpisali Filip David, Saša Ilić, Mirko Đordevic, Mirjana Miočinović, Nenad Prokić, Predrag Čudić, Ibrahim Hadžić, Milan Đordević, Milica Jovanović, Irena Javorski, Srdan Srdić, Borivoje Adaševic, Dragoljub Stanković, Vladimir Arsenić, Milos Zivanović i Tomislav Marković.

Povodom odluke o bojkotu dodele Nobelove nagrade za mir, i građani su na onlajn društvenoj mreži Facebook kreirali grupu kojom traže promenu ovakve odluke, pod sloganom “E baš neću da bojkotujem”, a za svega nekoliko sati, grupa je okupila više stotina članova, saopštila je organizacija Dokukino/DKQ, koja ohrabruje građane na medijski aktivizam.

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić izjavio je ranije, kako su preneli beogradski mediji, da Srbija posvećuje izuzetnu pažnju zaštiti ljudskih prava, ali da njeni bilateralni odnosi sa Kinom predstavljaju najviše nacionalne interese.

Sjaobo je više od dve decenije bio snažan zagovornik poštovanja osnovnih ljudskih prava u Kini, a učestvovao je i na protestima na Tjenamenu 1989.

Krajem 2009. osuđen je na 11 godina zatvora zbog, kako je navedeno, "podsticanja rušenja državne vlasti", a uz zatvorsku kaznu, zabranjeno i da se dve godine bavi političkim aktivnostima.

Kineska vlada ljutito je reagovala na odluku Nobelovog komiteta da nagradu dodeli Sjaobou, a njegovu suprugu i kolege stavile su u kućni pritvor kako bi ih sprečili da otputuju u Oslo na uručivanje nagrade.

Odluka srpskih vlasti da njeni predstavnici ne prisustvuju dodeli Nobelove nagrade Sjaobou naišla je i na kritike Evropske unije, dok je kineski ambasador u Srbiji Vej Jinghua izjavio da je Kina "visoko ceni" i da poštuje suverenitet i teritorijalni integritet Srbije.

Sajt Nobelove nagrade je http://nobelprize.org

(SEEcult.org)

digitalizacija, kragujevac
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.