• Search form

10.06.2014 | 18:47

I sloboda i odgovornost

I sloboda i odgovornost

Polemika o slobodi izražavanja u Srbiji, inicirana nedavnim obaranjem pojedinih sajtova i blogova, skidanjem objavljenih tekstova i privođenjima zbog komentara na društvenim mrežama, doživela je svojevrsnu rekapitulaciju na tribini koja je 10. juna održana u Domu omladine Beograda, uz kritičke poruke zvaničnika Evropske unije i SAD na račun vlasti u Srbiji, konstataciju da se za slobodu izražavanja treba uvek boriti i čuvati je, ali i poziv svima koji objavljuju informacije da to čine odgovorno.

Na pitanje postavljeno naslovom tribine “Ako nema cenzure, interesuje nas: Šta je ovo?”, šef delegacije EU u Srbiji Majkl Davenport izneo je ocenu da su u Srbiji vidljiva tri fenomena koji utiču na slobodu govora - autocenzura, obaranje sajtova i zastrašivanje pojedinaca hapšenjima zbog komentara na društvenim mrežama posle nedavnih poplava.

Davenport je poručio da je sloboda izražavanja važna i u procesu evropskih integracija i da demokratska država, čiji je cilj ulazak u EU, mora da obezbedi prostor u kojem niko ne sme da vrši pritisak na slobodu govora, preneli su beogradski mediji. Istovremeno, Davenport je rekao i da sloboda govora nikad nije zagarantovana i da se za nju treba stalno boriti, čuvati je i štititi je.

“Nije cilj da uperimo prst u jednog krivca - organizovane grupe ili državne organe, već da se svi zajedno borimo za slobodu izražavanja, i vlada, i mediji, i blogeri”, poručio je Devenport.

Iako društvene mreže nisu formalno priznate kao mediji, one su izvor informacija, koje bi stoga trebalo da budu tačne, proverene i u skladu sa zakonom, rekao je Davenport.

I američki ambasador Majkl Kirbi je pozvao blogere da slobodno izražavaju mišljenje, ali i da budu razumni i odgovorni.

Dok je Kirbi govorio, iz publike su se čuli povici sa zahtevima za slobodu Džulijana Asanža, Edvarda Snoudena i Bredlija Meninga, na šta je američki ambasador rekao: “Nadam se da će vaš glas trajati još dugo”.

I predstavnica OEBS-a iz Beča Deniz Jaziđi poručila je da je obaveza svake vlade da garantuje slobodu medija, uz ocenu da u Srbiji postoji trend cenzure na internetu koji je uočljiv od kraja 2013. godine. Obaveza vlade, kako je naglasila, jeste da zaštiti slobodu govora i oflajn i onlajn medija, kao i da istraži i osudi cenzuru.

Povodom kritika koje je nedavno uputila Vladi Srbije predstavnica OEBS-a za slobodu medija Dunja Mijatović, i oštre reakcije premijera Aleksandra Vučića, koji je optužio OEBS za laž, Jaziđijeva je rekla da su Mijatovićeva i Vučić nedavno razgovarali i da je Vlada Srbije obećala da će raditi na tim problemima. Vučić je izjavio, međutim, da još čeka izvinjenje OEBS-a, a ocenio je i da pojedini ambasadori u Beogradu vrše pritisak na medije da napadaju njega i njegovu porodicu.

Značaj slobode izražavanja istakli su, osim Davenporta i Kirbija, i zaštitnik građana Saša Janković i poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić.

Janković je istakao i značaj borbe za slobodu govora, kao i obavezu vlade da je štiti, a Šabić je podsetio da su sloboda izražavanja i medija zagarantovane i Ustavom Srbije.

Polemika o slobodi izražavanja i medija u Srbiji zahuktala se povodom obaranja sajta Peščanik, nakon objavljivanja teksta koji ukazuje da je ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović plagirao doktorski rad na Univerzitetu Megatrend. Policija je u međuvremenu negirala navode Peščanika da je napad išao sa servera Megatrenda, navodeći da je utvrđeno da je taj sajt napadan sa više od 500 servera širom sveta. U istragu je, kako je saopšteno, uključen i Interpol.

Osim Peščanika, panel diskusija o napadima na slobodu govora i mišljenja na internetu okupila je  i druge novinare i blogere koji su se proteklih dana suočili sa različitim vidovima pritisaka, a održana je u krcatoj tribinskoj sali DOB-a u organizaciji BlogOpena - projekta Centra za nove medije Liber iz Novog Sada.

Zbog velikog broja okupljenih, nije bilo moguće čuti dobro sve učesnike, a nije bilo ni najavljenog uživog prenosa na internetu.

Prema navodima organizatora, live streaming koji je obezeđivao ITTV prekinut je na sat vremena - praktično tokom celog trajanja radnog dela panel diskusije, a pušten je nekoliko minuta pred sam kraj.

“Kako saznajemo, link je preko Maksneta, kao potprovajdera ITTV-a, pa DO servera kod Telenora - neprekidno radio. Međutim, iznenada, prekid se dogodio na streaming serveru Telenora, tj. u njihovom Data centru. Naime, neko je u Telenorovom Data centru, baš u trenutku kada je stream server radio pun gas, pokrenuo proces re-routinga nekih servisa na tom serveru, što je dovelo do toga da server koji smo koristili baš mi, ne bude vidljiv na mreži. Samo toliko znamo”, naveli su organizatori.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r