• Search form

20.05.2018 | 19:17

Horor u fokusu 28. Animafesta

Horor u fokusu 28. Animafesta

Svetski festival animiranog filma – Animafest u Zagrebu predstaviće od 4. do 9. juna više od 350 filmova iz 76 zemalja, a centralni program posvetio je žanru horora, povodom 200-godišnjice prvog izdanja gotičkog romana “Frankenstein ili moderni Prometej” (1818) Meri Šeli (Mary Shelley).

Uz tematski program, te takmičarske programe u kojima učestvuju oskarovci i zvezde globalne animacijske scene, 28. Animafest nudi i multimedijalnu proslavu 50-godišnjice Profesora Baltazara, retrospektivne programe posvećene svetskim i hrvatskim klasicima, kao i baltičkim kinematografijama, te projekcije na otvorenom i animacikliranje, izložbe i radionice, kao i program za profesionalce Animafest PRO.

Opsežan program Horor u animiranom filmu uključuje kratkometražne i dugometražne filmove, kao i izložbe i projekcije na otvorenom, saopštili su organizatori povodom tematskog programa koji je osmislio umetnički direktor 28. Animafesta Daniel Šuljić sa saradnicima (Božidar Trkulja, Chris Robinson, Franziska Bruckner, Yves Nougarède, Olga Bobrowska, Piotr Kardas, Ornela Čop i Einar Baldvin).

Prema navodima Šuljića, tema horora, straha i strave, od nepoznatog i natprirodnog do ubojitog i sumanutog, intrigirala je i intrigira umetnike svih područja umetničkog đelovanja od najranijih dana čovečanstva. Film kao medij vrlo je pogodan za “plašenje” gledalaca kroz trenutak iznenađenja ili kroz nelagodno postepeno uvlačenje pod kožu.

“Animacija zbog svog likovnog jezika u sebi nosi odmak od stvarnosti, zbog čega je animirano nasilje gledaocu prihvatljivije. No, najbolji autori likovni i filmski jezik, te svoju neograničenu imaginaciju vešto koriste za postizanje još dubljeg i trajnijeg pečata jeze i groze. Jedno od prvih pitanja koje se pojavilo, kada sam počeo tražiti filmove za program, bilo je - gde definisati granice horora. Što bi to bio horor u animaciji? Kod ove tematike, čini se da bi ceo festival mogao od ruba do ruba biti posvećen samo njoj”, naveo je Šuljić.

Einar Baldvin

Kratkometražni filmovi u centralnom tematskom programu podeljeni su na kratke klasike iz svih krajeva sveta, tri celine filmova nastalih nakon 2000. godine, te jedan program hrvatskih horora, kao i dva programa na otvorenom u Art parku. Dugometražni repertoar donosi kultne filmove iz Japana, Koreje i SAD, a program dopunjuju dve inostrane izložbe posvećene žanru horora, koji je nadahnuo i festivalski plakat i špicu Animafesta, autora Stipana Tadića.

Program kratkih klasika Memento mori otvara stoga Diznijev kratkometražni film, prvi iz serije Silly Symphonies, “The Skeleton Dance” (1929), kao primer najranijih bavljenja tom tematikom. U istom programu najavljena su i svevremena dela mnogih velikana strave i užasa – Tima Burtona (Vincent), Piotra Dumałe (A Nervous Life of Cosmos), Chrisa Landretha (Bingo), Raoula Servaisa (Harpya), Paula Berryja (The Sandman) i Ruth Lingford (Death and the Mother).

Iako se u žanr ne uklapa u potpunosti, zbog uznemirujuće i mračne atmosfere kojom odiše, te dalekosežnog uticaja na velik broj kasnijih horor lutka-filmova, u taj program uvršten je i film “Street of Crocodilesbraće Quay.

Harpya, Raoul Servais

Filmovi iz poslednjih petnaestak godina čine segmente Jeza u vašoj glavi i Krv!!!, a među njima su ostvarenja Rosta (Splintertime), Einara Baldvina (Baboon), Suzie Templeton (Dog), Jasona Carpentera (The Renter), Runea Spaansa (The Absence of Eddy Table), Roberta Morgana (D is for Deloused), Lore D'Addazio (Juliette) i Petera Cornwella (Ward 13), kao i obavezni japanski autori Takena Nagao (Chainsaw Maid) i Yusuke Sakamoto (The Night of The Naporitan). Četvrti segment, nazvan Znam šta ste crtali prošlog leta, predstavlja izbor iz ovogodišnjih prijavljenih filmova horor žanra, kojima su dodata dva dela iz ranijih godina.   

I hrvatski autori bavili su se hororom, kako autori Zagrebačke škole, tako i oni mlađe i srednje generacije, pa peti program predstavlja izbor domaćih uspešnih ostvarenja u tom žanru (Hrvatski bestijarij). Među njima su najavljeni radovi animatora u rasponu od legendi poput Vladimira Jutriše i Aleksandra Marksa (Muha), Pavla Štaltera i Branka Ranitovića (Maska crvene smrti), te nedavno preminulog Zlatka Boureka (Mačka), preko još aktivnih klasika poput Joška Marušića (Riblje oko) i Zlatka Pavlinića (Kugina kuća), do trenutnih perjanica hrvatske animacije Marka Meštrovića i Davora Međurečana (Silencijum), te Simona Bogojevića Naratha (Levijatan).

Dugometražni deo tematskog programa donosi dva kultna filma – anime “Perfect BlueSatoshija Kona i korejski zombi horor “Seoul StationYeona Sanghoa.

Seoul Station, Yeon Sang-ho

Perfect Blue” (1997) je psihološki horor o bivšoj pop pevačici, sada glumici, koja se uz izazove novog posla mora nositi i s tajanstvenim stalkerom zbog koga gubi dodir s realnošću. Inspirisan ambivalentnim odnosom stvarnosti i zamišljaja u delima Philipa Dicka, film je lansirao karijeru svog, nažalost prerano preminulog reditelja, uticao na stvaralaštvo mnogih filmskih i muzičkih umetnika poput Darena Aronofskog i Madone, a privukao je i znatnu kritičku pažnju, pre svega feminističke teorije koja ga je čitala kao delo o identitetu, voajerizmu (gaze) i izvođenju. Filmu se pripisuju i znatni uticaji Hičkoka, a čitan je i kao kritički prikaz savremenog japanskog potrošačkog društva. “Seoul Station” (2016) je pak fabularni prethodnik igranog filma “Voz za Busan” istog reditelja i podžanra zombi apokalipse.

Najavljen je i film Tima BartonaMoje najdraže čudovište” (Frankenweenie, 2012), koji je deo programa za decu i mlade.

Deo projekcija i pratećih događaja u vezi horor teme Animafesta odvijaće se i na otvorenom (Animafest u Art parku: Tri noći potpunog užasa), a obuhvata kratke filmove objedinjene naslovom “Creepy Animation Night” u izboru Mihaija Mitrice, direktora festivala Anim'est iz Bukurešta, te kompilaciju kratkih filmova viralne zvezde stop-animacijskog trash gore humora Leeja HardcastleaClaymation Horror”.

Claymation Horror, Lee Hardcastle

Dugometražni film Franka SudolaCity of Rott”, još jedan zombi rad jedinstvenog vizuelnog izraza, takođe je najavljen u Art parku.

Program horora zaokružuju dve inostrane izložbe, od kojih jedna obuhvata crteže i grafike Einara Baldvina, nagrađivanog losanđeleskog animatora islandskog porekla (The Pride of Strathmoor), osnivača studija GLAS Animation i saradnik kompanije Apple. Na izložbi “The Crawling King” predstaviće radove iz istoimenog grafičkog romana mračne epske fantastike koji će takođe biti predstavljen u sklopu Animafesta.

Uz tu izložbu, koja će biti otvorena 5. juna u Kulturnom centru Mesnička, najavljena je i izložba Roberta MorganaMorgan's Organs” u Galeriji ULUPUH sa izborom radova iz njegovih makabričnih dela. Taj britanski umetnik (The Cat with Hands, The Separation, Bobby Yeah), majstor glinamacije inspirisan Švankmajerom, Fransisom Bejkonom i Dejvidom Linčom, braćom Kvej i E. A. Poeom, autor je u savremenoj animaciji jedinstveno stravičnog opusa, istakli su organizatori Animafesta.

D Is For Deloused, Robert Morgan

Program Animafesta biće održan u bioskopima kinima Europa, Tuškanac i Kinoteka, te na drugim gradskim lokacijama.

Festivalski sajt je animafest.hr, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i