• Search form

27.04.2020 | 16:12

Hoće li Velika Britanija postati kulturna pustahija?

Hoće li Velika Britanija postati kulturna pustahija?

Pandemija korona virusa dovela je i neke od najbogatijih kulturnih scena na ivicu opstanka, što pokazuje i upozoravajuće pismo više od 400 istaknutih ličnosti kulturnog i umetničkog života u Velikoj Britaniji, među kojima su i Stiven Fraj, Grejson Peri, Aniš Kapur, Džeremi Deler, Bob i Roberta Smit, Nik Kejv, Pi Džej Harvi, Džoni Mar, Rufus Vajnrajt, kao i čelnici niza institucija, poput  Rojal Albert Hola, Rojal Opere, Šekspirovog Glob teatra, Tejt muzeja, Londonske filharmonije, Pingvin Rendom Hausa, Engleskog PEN centra, niza univerziteta...

Potpisnici apela iz oblasti kulture i kreativnih industrija upozoravaju vladu da će Britanija postati “kulturna pustoš” bez finansijske podrške kreativnim industrijama zbog posledica pandemije korona viursa.

“Pozivamo vladu da zaštiti britanske kreativne industrije. Naš kreativni i kulturni sektor je u krizi. Istraživanje Federacije kreativnih industrija (CIF), sprovedeno na uzorku od 2.000 organizacija i frilensera, pokazalo je da jedna od sedam kreativnih organizacija veruje da će opstati samo do kraja aprila, i to zahvaljujući finansijskim rezervama. Samo polovina smatra da će opstati duže od juna”, upozorili su potpisnici pisma i naglasili da se ne sme dozvoliti da Britanija izgubi polovinu svog kreativnog biznisa i postane kulturna pustahija”.

Ističući da je kreativni sektor važan i za sveukupan britanski ekonomski oporavak, potpisnici pisma pozvali su vladu da reaguje, i to brzo. “Pozivamo vladu da obezbedi urgentno finansiranje kreativnih i kulturnih organizacija ugroženih pandemijom korona virusa”, poručili su potpisnici apela.

Pismo vladi, odnosno ministru finansija Rišiju Sunaku i sekretaru za digitalizaciju, kulturu, medije i sport Oliveru Daudenu, čije je potpisivanje organizovala CIF, usledilo je nakon istraživanja prema kojem je 50% ispitanih već izgubilo 100% svog prihoda.

Direktorka CIF-a Kerolin Norberi izjavila je da su britanske kreativne industrije, iako među vodećima u svetu, u velikom problemu, imajući u vidu to što su muzeji i bioskopi zatvoreni, snimanje filmova je odloženo, festivali su otkazani…

“Kreativnim organizacijama i profesionalcima potreban je keš, i to im je potrebno sada. Iako pozdravljamo vladine mere za biznis i samozaposlene, znamo da ima još hiljade kreativnih organizacija i frilensera koji propadaju, i koji neće preživeti ovu krizu bez urgentne novčane pomoć”, poručila je ona.

Među potpisnicima apela su predstavnici svih sektora kulture, kako predstavnici institucija, tako i nezavisne organizacije, esnafska udruženja i frilenseri, kao i predstavnici komercijalnih galerija, studija, medija, ali i pojedini predstavnici gradskih vlasti.

Apel vladi potpisali su, između ostalih, i predstavnici Borda Rojal muzičkih škola, kompanije Nort Vest za pozorišnu umetnost,  Mirakl teatra, Udruženja londonskih pozorišta, Jork teatra rojal, Arts Emergency, Vajtčepel galerije, Dž. Pol Geti muzeja, Britanske fonografske industrije, Fakulteta za kreativne i kulturne industrije Univerziteta u Portsmutu, Kings koledža u Londonu, BiBiSi Radija 3, Foruma muzičkih menadžera, Arts Depot, časopisa Vogue International, CommuneEAST, Asocijacije fotografa, Britanskog instituta za dizajn enterijera, Londonske i Bergenske filharmonije, Asocijacije britanskih umetničkih festivala, Engleskog PEN centra, Britanske nezavisne filmske nagrade, ŠKotskog baleta, Fakulteta za umetnost i kreativne industrije Midlseks univerziteta, Dizajn muzeja, Sautbenk centra,  Londonskog simfonijskog orkestra, Univerziteta u Kentu, Asocijacije britanskih orkestara, Asocijacije profesionalnih izdavača, Rojal koledža za umetnost, Nacionalnog centra za ranu muziku, Britanske koalicije za kulturni diverzitet, Asocijacije britanskih pozorišnih tehničara, Mančestera – Unesko grada knjige, Društva britanskih pozorišnih dizajnera, Nacionalnog centra za cirkusku umetnost…

Kreativne industrije doprinele su britanskoj ekonomiji 2019. godine ukupnim iznosom od 111,7 milijardi funti.

Britanski ministar finansija Riši Sunak najavio je u martu plan o isplati 80% dosadašnje zarade samozaposlenim radnicima, ali se našao na udaru kritika zbog toga što se ispostavilo da su mnogi nepodobni za bilo kakvu finansijsku pomoć u okviru šeme koju je osmislio.

Umetnički savet Engleske odobrio je 160 miliona funti za pomoć organizacijama i umetnicima, uz 50 miliona za organizacije van njegovog nacionalnog portfolija, te dodatnih 90 miliona funti za nacionalne organizacije.

*Foto: Pixabay

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r