• Search form

21.04.2023 | 16:41

Hitnost sadašnjosti u kontekstu oblikovanja budućnosti

Hitnost sadašnjosti u kontekstu oblikovanja budućnosti

Srbiju na predstojećem 18. Bijenalu arhitekture u Veneciji predstavlja rad “U refleksijama…” autorskog tima Ive Njunjić i Tihomira Dičića, čiju okosnicu čini Sajam u Lagosu, projekat iz 1970-ih godina jugoslovenskog arhitekte Zorana Bojovića, koji je velikim delom propao i doživeo dinamične promene, a prema mišljenju autorskog tima, i dalje može da bude osnov za razvoj metropole.

Iva Njunić i Tihomir Dičić posetili su u februaru ove godine taj arhitektonski kompleks kako bi se upoznali sa dinamičnim promenama koje je doživeo. Sa saradnicima iz Lagosa prikupili su materijal za Venecijansko bijenale.

Ograđene visokim ogradama i šibljem, stare hale koje i dalje pripadaju državi polako propadaju; ostatak kompleksa je uzavrela pijaca, a hale u koncentričnim krugovima okružuju nova pijačna skladišta. Lagos je ispresecan beskonačnim autoputevima koji su ujedno i najveći javni prostori, ispunjeni linijskim pijacama. Predizbornu atmosferu pratili su štrajkovi i pobune koje su stvarale dodatne gužve i haos.

U trenutku izgradnje, Sajam u Lagosu bio je simbol internacionalnosti rastuće multietničke države. Višegodišnje političke i demografske promene transformisale su ga u regionalni hipermarket za trgovinu sa Zapadnom Afrikom. Stanje u kojem se nalazi je refleksija svih promena.

Nekada pust prostor sada ispunjavaju nova skladišta, od kojih se stare hale tek naziru, prašnjave ulice afričkog bazara ispunjava dinamika trgovačkog života.

Foto: Tolulope Fatunbi, Jugoistočni paviljon, Internacionalni sajam u Lagosu, 2023. Privatna kolekcija. © Tolulope Fatunbi

U budućnosti Lagos očekuju dramatične demografske promene i do kraja veka pretpostavlja se da će imati i do sto miliona stanovnika.

Autori izložbe “U refeleksijama…” smatraju da taj kompleks, koji su projektovali i izgradili jugoslovenski stručnjaci, i dalje može da bude osnov za razvoj metropole, pre svega sa urbanističkog i infrastrukturnog stanovišta.

Prikupljeni materijal sa putovanja biće izložen u Paviljonu Srbije u Veneciji. Smenjivaće se sekvence neme karte, koje ispunjava digitalizovana arhiva - bivša sadašnjost i snimci sa putovanja - aktuelna sadašnjost. Sekvence su refleksije dinamičnih perioda.

Autori tom izložbom žele da ukažu na hitnost sadašnjosti, u kontekstu oblikovanja budućnosti.

Projekat Sajma u Lagosu, koji je izabran na međunarodnom konkursu i izgrađen između 1974. i 1976. godine, podrazumevao je urbanizaciju 350 hektara močvarnog područja. Sam objekat je predstavljao simbol tek uspostavljene multinacionalne države, a arhitektonski je predstavljao refleksiju nezavisne budućnosti, ostavljajući za sobom kolonijalnu prošlost.

Foto: Iva Njunjić, Lagos - Badagry Expy, 2023. Privatna kolekcija. © Iva Njunjić

Prema navodima autora izložbe “U refleksijama…”, od početka im je privukao pažnju jedinstven period u jugoslovenskoj prošlosti, kada su arhitekte sa ovih prostora bile u prilici da oblikuju prostore širom sveta.

“Društvene i političke okolnosti u kojima mi radimo imaju malo veze sa prošlošću o kojoj se ovde govori, a koja nama generacijski i ne pripada. Privukle su nas dinamične promene koje su ovaj projekat u poslednjih 20 godina preoblikovale, iz internacionalnog sajma u haotični hipermarket. Hteli smo o svemu da saznamo od ljudi koji o ovom prostoru imaju neposredno iskustvo i da pokrenemo procese koji će ovaj projekat reaktuelizovati”, naveli su Iva Njunjić i Tihomir Dičić u eksplikaciji projekta.

Podršku u njihovom istraživačkom radu pružili su profesor dr Mokolade Džonson i njegovi studenti sa Departmana za Arhitekturu Univerziteta u Lagosu (UNILAG). Upoznali su se i razgovarali sa nigerijskim arhitektama koji su predstavnici Afrike, Nigerije i Lagosa u reprezentativnim udruženjima.

Foto: Iva Njunjić, Lagos - Badagry Expy, 2023. Privatna kolekcija. © Iva Njunjić

Rad “U refleksijama…” izabran je u decembru 2022. godine na konkursu za predstavljanje Srbije na 18. Bijenalu arhitekture u Veneciji. Žiri su činili: Biljana Jotić, Dubravka Đukanović, Jelena Ivanović Vojvodić, Miljana Zeković, Snežana Vesnić, Ana Đurić i Jelena Mitrović.

Kao i prethodnih godina, izložbu u Paviljonu Srbije realizovaće Muzej primenjene umetnosti (MPU) u Beogradu, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Srbije. Komesar Paviljona Srbije je Slobodan Jović.

Autori projekta “U refleksijama…” Iva Njunjić (1994) i Tihomir Dičić (1993) završili su master studije na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Iva Njunjić sticala je profesionalno iskustvo kroz arhitektonsku praksu u Beogradu i Parizu, a Dičić u arhitektonskim biroima u Bukureštu i Beogradu. Oboje su učestvovali na međunarodnim i nacionalnim konkursima, na kojima je Dičić dobio i više nagrada i priznanja. Radovi su mu objavljivani u stranim i domaćim časopisima, a izlagao je na izložbama u zemlji i inostranstvu. Aktivista je udruženja Ulice za bicikliste.

Foto: Iva Njunjić, Makoko, 2023. Privatna kolekcija. © Iva Njunjić

Međunarodna izložba arhitekture u Veneciji biće održana od 20. maja do 26. novembra, a tema je Laboratorija budućnosti – prema konceptu umetničke direktorke i kustoskinje Lesli Loko (Lesley Lokko).

Prema navodima Lesli Loko, nove tehnologije, koje se stalno pojavljuju i nestaju, pružaju nam uvide, bez filtera, u život u delovima sveta koje verovatno nikada nećemo posetiti, a još manje razumeti.

Međutim, mogućnost da se istovremeno vidi i ono što je blizu, i ono što je daleko, takođe je - kako su to Du Boa (Du Bois) i Fenon (Fanon) sročili, oblik “dvostruke svesti”, unutrašnji sukob svih podređenih ili kolonizovanih grupa, što je opis koji važi za najveći deo sveta, i ne samo za ono što je “tamo”, u takozvanom svetu u razvoju, trećem svetu i arapskom svetu, već i za ono što je “ovde”, u metropolama i predelima severnog dela sveta.

“U Evropi govorimo o manjinama i raznolikosti, ali je istina zapravo da su manjine na Zapadu globalna manjina i da je raznolikost naš standard. Postoji jedno mesto na ovoj planeti na kome se sva ta pitanja jednakosti, rase, nade i strahova sastaju i spajaju. To je Afrika. Na nekom antropološkom nivou, mi smo svi Afrikanci. A to što se događa u Africi, događa se svima nama”, navela je Lesli Loko povodom teme 18. Bijenala arhitekture.

Paviljon Srbije u okviru 18. Bijenala arhitekture u Veneciji  biće otvoren 19. maja.

*Naslovna fotografija: Tolulope Fatunbi, Jugoistočni paviljon, Internacionalni sajam u Lagosu, 2023. Privatna kolekcija. © Tolulope Fatunbi

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav