Herceg Novi 35. put u znaku filma - u fokusu region
Filmski festival Herceg Novi – Montenegro film festival (FFHN – MFF) najavio je od 22. do 28. avgusta više od 80 projekcija, počev od “Praznika rada” Pjera Žalice, a svečano počinje na Kanli kuli uručenjem nagrada za životno delo glumici Vesni Pećanac i reditelju Želimiru Žilniku iz Srbije.
Kao manifestacija od nacionalnog značaja u Crnoj Gori, 35. FFHN – MFF nudi filmove raspoređene u pet selekcija i pratećih programa, objedinjenih sloganom “Mi smo deca filma”.
Festival će otvoriti glumica Vesna Pećanac, dobitnica nagrade za životno delo, a to priznanje biće svečano uručeno i Želimiru Žilniku koji će održati na 35- FFHN-u masterklas, a priređena mu je i retrospektiva.
Nagrada za životno delo dodeljena je Vesni Pećanac za umetnički značaj kojim je gradila svoje uloge tokom višegodišnje karijere, postajući tako prepoznatljiv element kinematografije regiona. "Likovima žena koje prepoznajemo svakodnevno, a koje je Vesna Pećanac okarakterisala u filmovima Čudo neviđeno, U ime naroda, Iskušavanje đavola, Smrt gospodina Goluže, seriji Đekna nije umrla, a kad će ne znamo, kao i mnogim drugim na filmu i u pozorištu, ostaće večno urezani u naša lična, ali i kolektivna sećanja, ogledajući izuzetno složen društveni i kulturni kontekst i, posebno, poziciju žene u njemu”, istakao je Savet FFHN-a, koji je nagradu za životno delo, osim Vesni Pećanac i Žilniku, dodelio i Bojanu Bazeliju, direktoru fotografije iz Herceg Novog i Los Anđelesa, za “poseban doprinos kinematografiji, koji se ogleda u izvanrednim umetničkim i zanatskim doprinosima koje je postigao tokom svoje višedecenijske holivudske karijere”.
Festivalska projekcija na Kanli kuli
Žilniku je nagrada za životno delo dodeljena za izuzetan doprinos regionalnoj i svetskoj kinematografiji.
“Autentičan i radikalan pristup Želimira Žilnika našoj društvenoj stvarnosti čini prepoznatljivu okosnicu najznačajnijih autorskih izraza koji potiču iz bišeg jugoslovenskog prostora. Autorski komentar Želimira Žilnika je širokog opsega i propituje kompleksna istorijska, politička, sociološka i filozofska preplitanja, zbog čega će njegov rad uvek biti aktuelan i relevantan činilac regionalne kinematografije”, navedeno je u obrazloženju odluke Saveta.
Žilnik će održati masterklas 23. avgusta u Dvorani Park od 18 časova, a sa tim nagrađivanim rediteljem, čiji rad je uvek aktuelan i relevantan činilac regionalne kinematografije, razgovor o filmu, filmskoj režiji i kratkometražnim filmovima vodiće reditelj Sead Šabotić. Nakon masterklasa uslediće specijalna projekcija filma “Žurnal o Želimiru Žilniku” Janka Baljka, a potom i razgovor sa njim i producentom Sinišom Bokanom.
Retrospektiva filmova “Želimir Žilnik – kratki rezovi” na programu je 24. i 25. avgusta u Dvorani Park od 19.30 časova, a obuhvata filmove “Žurnal o omladini na selu, zimi” (1967), “Nezaposleni ljudi” (1968), “Pioniri maleni mi smo vojska prava, svakog dana ničemo ko zelena trava” (1968), “Lipanjska gibanja” (1969), “Crni film” (1971) i “Ustanak u Jasku” (1973), koji su nastali u Jugoslaviji, te kratke filmove nastali u Nemačkoj: “Javno pogubljenje” (1974), “Molba” (1974), “Inventar” (1975), “Rastanak” (1975), “Pod zaštitom države” (1975) i “Kućni red” (1975).
Želimir Žilnik, foto: Vuk Vukmirović
U ime ekipe filma “Praznik rada”, čija je svetska premijera bila na zatvaranju nedavnog 28. Sarajevo film festivala, na Kanli kulu stižu i reditelj Pjer Žalica, glumci Jasna Žalica, Branimir Popović, Muhamed Hadžović, Vedran Đekić, Dženita Imamović Omerović, producenti Rusmir Efendić, Aida Husenović i koproducent Ivan Đurović, a najavljeno je i prisustvo brojnih zvanica iz sveta filma koji će narednih dana biti gosti Herceg Novog.
Žalica je, kako su istakli organizatori, jedan od najistaknutijih regionalnih reditelja, koji prepoznatljivim autorskim pristupom provocira duboko emotivnu polemiku o prošlosti i strahovitim nepravdama koje i dan danas usmeravaju naše svakodnevice. Njegov film “Praznik rada”, koprodukcija Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Severne Makedonije, Srbije i Crne Gore, priča je o Arminu koji, nakon deset godina u Nemačkoj, u gluvoj noći dolazi u Bosnu. Prvomajski su praznici, tek je oženjen, želi da iznenadi oca Fudu. Komišija ga obaveštava da mu je otac uhapšen, ali ko zna zašto… Armin želi da dozna istinu, a komšiluk da proslavi Praznik rada.
Praznik rada, Pjer Žalica
Nakon novog filma Žalice, publika 35. FFHN ima priliku da prve festivalske večeri pogleda i nagrađivani film “Zbornica” hrvatske rediteljke Sonje Tarokić, snažan komentar apsurda i kontradikcija koje nastaju granici između nasleđenih i novih pravila po kojima naše okruženje funkcioniše, kako je istakla selektorka takmičarskog programa dugometražnog igranog filma 35. FFHN-a Jelena Mišeljić.
Glavna junakinja “Zbornice”, pedagoškinja Anamarija, suočena sa restrikcijama školskog sistema i okružena obeshrabrenim učiteljima u osnovnoj školi, ali puna entuzijazma, ulazi u borbu sa problematičnim profesorom istorije, nesvesna da upravo tim putem polako postaje sve sličnija kolegama u zbornici.
Fokus takmičarskog programa dugometražnog igranog filma 35. FFHN je na promociji regionalne kinematografije, posebno otvarajući prostor za filmove koji neguju autentičan umetnički senzibilitet, hrabar pristup društvenoj stvarnosti, filmskom jeziku i produkciji, sa akcentom na predstavljanju preseka savremenih poetika i izraza.
U konkurenciji je 12 naslova koji su obeležili protekli period, a u kojima, pored poznatih imena, dominiraju debitantkinje i debitanti, mahom generacije ovogodišnjeg, jubilarnog festivalskog izdanja.
Prema rečima selektorke Jelene Mišeljić, programski koncept, poput simboličkog omaža osnivačima, usmeren je i na region bivše Jugoslavije, prostor koji je oduvek bio stecište različitih društveno-političkih, kulturalnih, ali i estetskih previranja. O tome su posebno svedočili filmovi, ogledajući različite autorske izraze i poetike. "Čini se da se ni danas deca filma ne mogu osloboditi sveprisustva turbulentnog podneblja", navela je Jelena Mišeljić, navodeći da ovogodišnja selekcija sadrži filmove autorki i autora koji, dominantno iz svojih ličnih pozicija i autentičnim rediteljskim senzibilitetima, istražuju zaostavštinu večitih promjena i različitih ekstrema koji su tektonski uticali na njihove personalne i umetničke svetove.
Jelana Mišeljić se nada da će selekcija 35. FFHN-a delovati kao poziv na kritičko promišljanje prošlosti, u cilju boljeg razumevanja današnjice i konstrukcije budućnosti koja je "nama, deci filma, 35 godina kasnije, izuzetno potrebna".
Žiri glavnog programa činiće reditelji Zrinko Ogresta iz Hrvatske i Srđan Dragojević i Ivan Ikić iz Srbije, glumica Jelena Gavrilović i scenarista Stefan Bošković. Oni će doneti odluku o tome kome ide Gran pri "Zlatna mimoza" a najbolji film, kao i ostale nagrade u okviru takmičarske selekcije dugometražnog igranog filma.
Dugometražni igrani filmovi 35. FFHN-a biće prikazivani na Kanli kuli, dokumentarni u Kući Iva Andrića, studentski u amfiteatru ispred palate Burovina, a na Tvrđavi Forte Mare program Mreže festivala Jadranske regije i vantakmičarska selekcija Kino Evropa. Izuzetak je projekcija kanskog pobednika “Trougao tuge” Rubena Ostlunda, koji će na zatvaranju 28. avgusta biti prikazan na Kanli kuli.
Pokrovitelji 35. FFHN-asu Ministarstvo kulture i medija Crne Gore i Opština Herceg Novi, a izvršni producent Javna ustanova kulture “Herceg-fest”.
Festivalski sajt je filmfestival.me, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
*Foto: FFHN-MFF
(SEEcult.org)