• Search form

28.11.2014 | 14:22

Henkok ponovo u Beogradu

Henkok ponovo u Beogradu

Slavni američki džez muzičar Herbi Henkok (Herbie Hancock) oduševio je obožavaoce 27. novembra u punom Sava centru, 26 godina nakon poslednjeg nastupa u Beogradu.

Beogradskoj publici, kojoj su se pridružili i obožavaoci džeza iz drugih gradova, pa i iz susednih zemalja, 74-godišnji Henkok je pružio dvočasovni užitak, tokom kojeg je izveo i neke od najpoznatijih kompozicija iz prvih decenija karijere, kao što su “Watermelon Man”, “Cantaloupe Island”, “Chameleon”, "Rockit"…

Veliki džez pijanista i kompozitor, najpoznatiji po fuziji džeza i elektronske muzike, Henkok se prisetio i svog prvog gostovanja u Beogradu pre 40-ak godina.

Henkok je na turneji sa svojim All Stars bendom, koji čine bas gitarista Džejms Džinus (James Genus), bubnjar Vini Kolajuta (Vinnie Colaiuta) i gitarista Lajonel Loueke (Lionel), koji je u delu koncerta samostalno izveo kompoziciju koju je Henkok opisao kao poruku Beogradu.

    Lionel Loueke

     James Genus

    Vinnie Colaiuta

Uoči Beograda, sa kojim se oprostio jednim bisom, Henkok je prvi put gostovao u Zagrebu, u Koncertnoj dvorani Lisinski, a turneju nastavlja sa bendom u Brnu, pa u rasprodatom Koncerthausu u Beču.

Dobitnik 14 Gremi nagrada i jednog Oskara, Henkok je objavio nedavno dugoočekivane memoare “Possibilities”, kako je i naziv njegovog 45. studijskog albuma i dokumentarnog filma iz 2006. godine u kojem gostuje niz velikana muzičke scene.

Henkokovi memoari opisuju njegovu karijeru muzicara, kompozitora, profesora, inovatora, ambasadora dobre volje UNESCO-a, ali i životne uloge oca i muža.

    Herbi Henkok, Sava centar 2014.

Rođen u Čikagu 1940. godine, Henkok je još kao dete nastupao sa čikaškim Simfonijskim orkestrom, a debi album “Takin’ Off” objavio je 1963. godine, proslavivši se posebno hitom “Watermelon Man”. Iste godine Majls Dejvis (Miles Davis) pozvao ga je da se pridruži njegovom Drugom velikom kvintetu.

Henkok je u tom periodu objavio i solo albume “Empyriean Isles” i “Maiden Voyage” koji su izuzetno doprineli popularnosti džeza, a kao veliki hit izdvojio se "Cantaloupe Island".

Među prvima je uveo električne klavijature u džez, koji je inovirao i u tragaju za afričkim korenima, na albumima “Mwandishi”, ili okretanjem ka fanku 70-ih sa bendom The Headhunters. Ti iskoraci doprineli su i razvoju današnje r’n’n i hip-hop muzike.

Zahvaljujući hit singlu “Chameleon” (1973) postao prvi muzičar čiji je džez album dostigao platinast tiraž.

Među najpoznatijim Henkokovim radovima su i "I thought it was you", kao i "Rockit" (1983), za koji je, između ostalog, osvojio Gremi za najbolji r&b instrumental. Video za tu pesmu, koja je postala veliki hip-hop i brejkdens hit, doneo mu je pet nagrada MTV-ja.

Henkok je veliki uspeh postigao i inovativnim albumima “Future Shock”, “Sound System”, “Perfect Machine”...

Komponovao je i muziku za film, počev od Antonionijevog “Blow Up” sredinom 60-ih, a 1987. osvojio je Oskara za muziku u filmu “Oko ponoći” (Round Midnight) u kojem je i sam igrao.

Svojevrsni vrhunac Henkokove karijere bio je album “River: The Joni Letters” (2008), za koji je osvojio Gremi za najbolji album godine, postavši drugi džez album u istoriji koji je proglašen najboljim u svim kategorijama. Na tom albumu gostuju zvezde kao što su Leonard Koen, Tina Tarner, Nora Džons i drugi.

Henkok je 2011. osvojio dve nagrade Gremi za CD "The Imagine Project".

Henkok je, između ostalog, i predsednik Džez instituta Telonius Monk i osnivač Međunarodnog komiteta umetnika za mir (ICAP), a početkom 2014. godine postao je počasni profesor poezije na Univerzitetu Harvard.

*Foto: Viktor Sokolovski

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r