• Search form

01.09.2013 | 23:32

Gulag ne može u Gvantanamo

Gulag ne može u Gvantanamo

Uprava zloglasnog američkog kazamata Gvantanamo na Kubi nije dozvolila da se jednom zatočeniku preda primerak knjige Aleksandra Solženjicina “Arhipelag Gulag” koji je poručio preko pravnih zastupnika.

Britanski državljanin Šaker Amer (Shaker Aamer), koji je u Gvantanamu već 11 godina bez suđenja, a osumnjičen je za terorizam, zatražio je od svojih advokata da mu donesu čuveno Solženjicinovo delo, što su oni i pokušali da urade prilikom nedavne posete. Tome se, međutim, energično usprotivila uprava Gvantanama, pa je Amer ostao bez željene lektire, piše na sajtu organizacije za zaštitu ljudskih prava i sloboda Reprieve.

Amerovi advokati često su mu ranije donosili knjige prilikom posete, a roman “1984Džordža Orvela (George Orwell) opisao je svojevremeno kao omiljeno delo.

Zatvorenicima Gvantanama nije bilo dozvoljeno ni da čitaju američkog pisca Džona Grišama (John Grisham), na šta je popularni autor burno reagovo u “Njujork tajmsu”, pa je američka vlada kasnije saopštila da je sa njegovom knjigom sve u redu i da je posredi bio nesporazum.

Gvantanamo je često poređen u prošlosti sa gulagom, kako od američkog senatora Dika Darbina, tako i od brojnih nevladinih i medijskih organizacija.

Arhipelag Gulag” najpoznatije je delo velikog ruskog pisca, društvenog aktiviste i borca za ljudska prava i slobode Aleksandra Solženjicina (1918-2008), u kojem je opisao represiju komunističog režima u Sovjetskom Savezu od 1918. do 1956. Rad na toj knjizi Solženjicin je završio 1960. godine i za nju je 1970. dobio Nobelovu nagradu za književnost, “za moralnu snagu kojom je nastavio tradicije ruske književnosti”, kako je obrazloženo.

Reprieve podseća da iza odluke uprave Gvantanama stoji američka administracija koja sada zabranjuje iste one knjige koje se nekada nisu smele ni izdavati, ni čitati u SSSR-u.

Tim zabranama se, kako je istaknuto, krši američki Ustav i podriva demokratski poredak zemlje koja je nekad bila perjanica u slobodi štampe i izdavaštva.

Šaker Amer je, inače, trebalo da bude pušten iz Gvantanama još 2007. godine, a britanske vlasti više puta su istakle da ga žele nazad. U Londonu ga čekaju supruga i četvoro dece.

Britanski premijer Dejvid Kameron je i lično, kako navodi Reprieve, tražio od američkog predsednika Baraka Obame da Amer bude vraćen u Veliku Brtaniju.

Među zatočenicima zloglasnog zatvora Gvantanamo, prema medijskim navodima, najpopularnije su knjige o Hariju Poteru i erotski roman “Pedeset nijansi sive” britanskih spisatelljica DŽ.K. Rouling i E.L.Džejms, protiv kojih ni zatvorska uprava nema ništa.

Branko Rakočević / SEEcult.org

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r