• Search form

26.03.2010 | 20:23

Grubić pobednik T-HT@MSU

Prvu otkupnu nagradu na konkursu kompanije T-HT i zarebačkog Muzeja savremene umetnosti za 2009. godinu, u iznosu od 75.000 kuna, dobio je Igor Grubić za dvokanalnu video instalaciju “East side story”, kojom reprodukuje autentične TV snimke demonstracija 2001. godine u Beogradu i 2002. u Zagrebu zbog Parade ponosa (Gay Pride) i predstavlja umetničku intervenciju u obliku plesne koreografije na mestu protesta u Zagrebu.

Grubić pobednik T-HT@MSU

Prvu otkupnu nagradu na konkursu kompanije T-HT i zarebačkog Muzeja savremene umetnosti za 2009. godinu, u iznosu od 75.000 kuna, dobio je Igor Grubić za dvokanalnu video instalaciju “East side story”, kojom reprodukuje autentične TV snimke demonstracija 2001. godine u Beogradu i 2002. u Zagrebu zbog Parade ponosa (Gay Pride) i predstavlja umetničku intervenciju u obliku plesne koreografije na mestu protesta u Zagrebu.

Druga nagrada, u iznosu od 70.000 kuna pripala je Marijanu Crtaliću za multimedijalnu instalaciju “Nevidljivi Sisak - Fenomen Željezara”, a treća, vredna 65.000 kuna, Marku Tadiću za multimedijalni rad “I speak true things”.

Dobitnici nagrada proglašeni su 26. marta na izlloži 40 radova od ukupno prijavljena 232, na osnovu odluke sedmočlanog međunarodnog stručnog žirija.

Prema obrazloženju žirija, Grubić u angažovanoj dvokanalnoj instalaciji “East side story” (2006-2008) sučeljava dokumentarni materijal s visoko stilizovanim umetničkim radom, zalažući se za toleranciju i razumevanje grupe ljudi koji zbog polne orijentacije izazivaju otpor kod velikog broja pojedinaca i društvenih grupa.

“Količina agresivnost i grubosti, brutalnosti i okrutnosti koju beleži umetnik bez posebnog komentara, samo pažljivim odabirom kadrova i montažom, pretvara posmatrača u pasivnog, bespomoćnog voajera. Koreografisana verzija nasilja još više pojačava učinak stvarnih prizora nasilja na ulicama”, istakao je žiri, dodajući da se Grubić znalački služi metodama i jezikom umetnosti u javnom prostoru reprodukujući i podvrgnuvši kritici naš pristanak na nasilje, te pokazujući da je politički jezik umetnosti, u vreme sveprisutnog medijskog omekšavanja, još moguć.

Grubićev rad predstavljen je i na 50. Oktobarskom salonu 2009. godine u Beogradu, na kojem je taj mladi zagrebački umetnik učestvovao i serijom drugim radova i mini portretima ostalih umetnika, koji su prikazani na nekoliko TV stanica sa nacionalnom frekvencijom.

Drugonagrađeni rad Crtalića - multimedijalna instalacija “Nevidljivi Sisak - Fenomen Željezara” (2009) približava posmatraču atmosferu socijalističkog zanosa, arhivirajući i interpretirajući ono što se proizvodilo u železari i njenoj umetničkoj koloniji u Sisku, inače rodnom gradu umetnika.

Crtalić u filmu “Industrijski raj” intervjuiše radnike koji svedoče o istorijskom iskustvu - vremenu nastanka skulptura u umetničkoj koloniji i vremenu danas. Umetnik okuplja na jednom mestu dokumentarni materijal (arhivske fotografije, izresci iz novina, dokumenti), sučeljavajući ga sa aktualnim trenutkom, predstavljenim fotografijom, dizajnom i videom. Crtalić ne optužuje, on radije spaja kvalitet kreativnosti kao prateću kategoriju samoupravnog socijalizma i kreativnost u umetičkom smislu.

S druge strane, ne osporava učinak ideologije koja za sobom ostavlja trag: kao napušten pogon, ali i kao korodiranu gvozdenu skulpturu. Umetnik time artikuliše i potrebu afirmisanja očuvanja kulturne baštine, bez obzira na ideološki kontekst, istakao je žiri.

Tadić je dobio treću nagradu za ambijentalnu instalaciju “I speak true things” (2009), koja se sastoji od stop animacija, 20 crteža na zemljopisnim kartama i drvene instalacije, a govori o večnoj potrazi za mitskim “otokom”.

Prema navodima žirija, Tadićev rad estetski je visoko artikulisana tvorevina koja upućuje na neograničenost kreativnog umeća, ali istovremeno sažima u sebi i moguće društvene, političke i kulturne elemente našeg doba i proteklih epoha.

Dodajući drvenoj instalaciji - simulaciji kućice na nađenom ostrvu, napravljenoj od naplavina drvenih dasaka, svežu zemlju i mahovinu, Tadić situaciju dovodi do apsurda. U muzejskom prostoru moguće je rekonstruisati mitsku situaciju traženja i, paradoksalno, nalaženja izgubljenog ostrva, ali tako da ostaje tajnom kako je to postignuto i kome je potraga, osim samome umetniku, moguća. Inovativno u Tadićevu radu je izuzetno kreativno posredovanje ideje mogućeg, interpretacija crteža u dva medija: na dokumentarnim podlogama-kartama i u animiranom filmu.

Nagrađeni radovi biće otkupljeni za zbirku T-HT-a unutar umetničkog fundusa MSU-a.

Novčano najveće otkupne nagrade u savremenoj hrvatskoj umetnosti uručile su umetnicima direktorka Odeljenja za odnose sa javnošću T-HT-a Maja Weber i upravnica MSU Zagreb Snježana Pintarić.

Maja Weber istakla je da se čini da se T-HTnagrada@MSU.hr kod hrvatske stručne kulturne javnosti pozicionirala kao mesto najznačajnijih radova hrvatske savremene umetnosti, dodajući da je T-HT počašćen što će “mnogi reći da ta nagrada kroz odličan odaziv i impresivan popis umetnika daje puni presek aktuelnosti hrvatske scene”.

Žirijem je predsedavala Snježana Pintarić, a članovi su bili i njen zamenik Peter Pakesć, intendant Kunsthausa u Gracu, direktorka Moderne galerije u Ljubljani Zdenka Badovinac, viša kustoskinja MSU-a Nada Beroš, medijski umetnici Lala Raščić i Ivan Faktor, te direktor HDLU-a Branko Francesći.

Izložbu je posetilo oko 10.000 posetilaca koji do zatvaranja, 28. marta, mogu učestvovati u glasanju za nagradu publike - rad sa najviše glasova biće otkupljen za 15.000 kuna. Istovremeno, posetioci i koji glasaju, učestvuju u nagradnoj igri u kojoj mogu osvojiti laptop.

Sajt MSU je www.msu.hr

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r