Grananje ponovo u Francuskoj
Beogradska umetnica Marica Radojčić predstavila se samostalnom izložbom “Grananje” u Turu u Francuskoj, a reč je o ciklusu radova kojima se bavi već desetak godina i koji su na pojavnom nivou svojevrsna matematička poezija.
Radovi iz tog ciklusa bili su pre dve godine izloženi na samostalnoj izložbi Marice Radojčić u Kulturnom centru Srbije u Parizu, a za razliku od pariske izložbe, na kojoj su bili predstavljeni crteži, grafike i slike, na izložbi u Turu (u prostoru Tricomagency) naglasak je na animacijama i videu, ali ima i više novih crteža rađenih grafitnom olovkom, tušem i uljanim flomasterom.
U idejama na kojima se zasniva ciklus “Grananje” prepoznaje se, ili samo nazire, slojevita priča o simbolici drveta nataložena kroz istoriju - od prastare naivne, preko religijske, metafizičke i filozofske, do savremene naučne (od koje je umetnica i pošla).
Prema rečima Marice Radojčić, cilj tog višegodišnjeg istraživanja i poniranja u slojeve značenja “drveta”, bio je prenošenje gnoseološkog sloja na estetski novo, i obrnuto. To preplitanje esteskog i gnoseološkog pokušaj je da se oštar rez, koji je kroz istoriju nastao između nauke i umetnosti, ublaži ili čak obriše. Vizuelno je nekad davno, u istočnoj misli, bilo prisutno kao ravnopravni način intelektualnog i naučnog razmatranja, pa čak i zaključivanja i dokazivanja, ali je vremenom potpuno izgubilo taj status i prepušteno je samo umetnosti i esteskom.
Umetnost Marice Radojčić je eksperimentalna i višemedijska, zasnovana na matematičkim i filozofskim idejama.
Marica Radojčić je od 1982. prisutna na umetničkoj sceni, a izlagala je i stvarala u SAD, Nemačkoj, Belgiji, Holandiji, Austriji, Francuskoj, Mađarskoj, skandinavskim zemljama, Južnoj Africi…
Projekat “Grananje” predstavljen je do sada, između ostalog, u Klagenfurtu (Kunstlerhaus Klagenfurt) kao samostalna izložba 2005. godine, kao i u Beču (Medienwerkstatt), u okviru međunarodnog projekta “Körperchen” (2005), Talinu (Muzej arhitekture) na međunarodnoj izložbi “Without Borders” (2005), u Galeriji Stara kapetanija u Zemunu (2008), Galeriji Matice srpske u Novom Sadu, na izložbi poklon zbirke Marice Radojčić 2009...
Marica Radojčić poklonila je presek svog raznovrsnog opusa Galeriji Matice srpske u Novom Sadu, koja je zahvaljujući tom legatu i osnovala Odsek novih medija.
Deo radova Marice Radojčić predstavljen je i u Galeriji umetnika portala SEEcult.org
Grad Tur, inače, nalazi se u središnjem delu Francuske, na Loari i, zbog brojnih srednjovekovnih zamkova u okolini, omiljeno je turističko odredište. Tu je zamak u kojem je Leonardo da Vinči proveo poslednje godine života, kao i onaj u kojem su prema njegovim nacrtima sagrađene velelepne stepenice.
Tur je i značajan kulturni centar - u njemu je Tarner slikao svoje čuvene pejzaže, u njemu je rođen Balzak, a umro Anatol Frans, dok je Kalder proživeo najveći deo života i danas je tu sedište njegove fondacije.
U Turu se pre tridesetak godina tiho smestio i Jovan Zec, slikar poreklom iz Beograda, sa ne malom reputacijom u Francuskoj, čiji je rad baziran na vizantijskoj tradiciji, ali izražen modernim jezikom, razumljivim svim kulturama.
(SEEcult.org)